V Prachaticích před několika lety otevřeli venkovní koupaliště Hulák. Nyní...

V Prachaticích před několika lety otevřeli venkovní koupaliště Hulák. Nyní chystají změny v krytém bazénu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Prachatice zvažují změnit bazén v rámci rekonstrukce na akvapark

  • 0
Tobogany, jezírka se slanou vodou i dětský svět. Takovou nabídku by mohl mít v roce 2018 krytý plavecký bazén v Prachaticích. Po 30 letech fungování potřebuje generální opravu. A zdá se, že ta by měla být výchozím bodem k radikálnímu rozšíření.

Velké změny naplánoval Radek Steinhaizl z firmy Relax solution. Podle návrhu prachatického rodáka v minulých letech vznikal například největší relaxační komplex v Česku - Aquapalace Praha. Od února pracoval na koncepci, která by pomohla rozšířit nabídku relaxačních služeb v Prachaticích. A před několika dny své návrhy představil prachatickým obyvatelům.

Zastupitelé napříč politickým spektrem odsouhlasili rozpracování jeho studie, v této fázi zejména vypracování projektu pro stavební povolení. Steinhaizl uvažuje o tom, že město by mělo do bazénu investovat několik desítek milionů korun a s reálným budováním projektu by mohlo začít už příští rok při letní odstávce bazénu.

„Jisté je, že bazén opravu potřebuje. S 63 tisíci návštěvníky za rok je to nejnavštěvovanější zařízení v okolí. A myslím si, že po 30 letech je možné razantně zvýšit jeho nabídku,“ říká Steinhaizl.

Harmonogram rozdělil na několik etap, aby jen minimálně zasahovaly do provozu bazénu. Počítají s kompletní výměnou technologií, kterou by město muselo stejně zaplatit, protože ta současná je na konci své životnosti. A později by měly k současné budově samotného bazénu zvenčí přibývat další atrakce - některé pod střechou, jiné v zahradě bazénu.

Postupně by to měl být dětský svět, tobogan, rehabilitační a výukový bazén i relaxační solný svět s bazény se slanou vodou a saunový svět. V nové koncepci by se navíc měly i bufet u vstupu a posilovna stát více propojenou součástí celého komplexu.

„Zařízením v Prachaticích jsem se začal zabývat v únoru. Bylo jasné, že bazén se musí dočkat minimálně komplexní údržby. Postupně jsem ale přicházel s dalšími návrhy a snažil se přesvědčit vedení města, že dělat malé věci se nevyplácí. Mluvíme tady sice o velké investici, ale jsem zastáncem toho, aby z velké části vznikla naráz. Další atrakce ale mohou přibývat postupně, aby i po letech znovu lákaly nové návštěvníky,“ popisuje autor studie.

Jeho návrhy ocenila nejen vládnoucí koalice, ale i opoziční zastupitelé. Podle starosty Martina Malého (Nezávislí) je dnešní podoba bazénu zastaralá. Už příští léto se tak musí vyměnit elektroinstalace, vzduchotechnika, nosníky či části stavební konstrukce. Investovat v tomto případě podle Malého bude město osm až deset milionů korun.

„Léto 2017 je šibeniční termín, přesto věřím, že jej stihneme. A rozvody by bylo možné připravit i na možnost následných přístaveb,“ míní starosta, podle kterého by bylo možné bazén v nové podobě srovnávat s nabídkou podobných zařízení, za kterými musí lidé z jižních Čech vyrážet na druhou stranu Šumavy.

„Návrh jsme podpořili, protože nám připadá smysluplný, i když zatím není jasné, zda by město mohlo na stavbu získat dotace. Potenciál vidíme hlavně v tom, že řada lidí jezdí do bazénů mimo naše město. Takovéhle rozšíření nabídky by je udrželo doma a snad by se k nim přidali i lidé z okolí,“ věří lídr sdružení Pro Prachatice a bývalý místostarosta Robert Zeman.

Návrh podpořil i zastupitel Miroslav Lorenc, který až do roku 2014 pracoval v bazénu jako strojník a správce a v bazénu dál trénuje sportovní oddíly.

„Je nejvyšší čas problémy v zázemí bazénu řešit a jsem rád, že na důležitosti této investice se shodli všichni zastupitelé. Líbí se mi i vize rozšíření bazénu, která nepočítá s dlouhodobou odstávkou, a nepřeruší se tak plavecký výcvik. Mám pocit, že tento projekt je v porovnání například s budováním sjezdovky z Libína nebo proměnou Malého náměstí nejsmysluplnější a i přes finanční náročnost nejrealističtější,“ uzavřel Lorenc (ANO).

,