Výtvarník strakonického muzea Pavel Koubek ukazuje model města.

Výtvarník strakonického muzea Pavel Koubek ukazuje model města. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pracovníci muzea staví z polystyrenu historický model Strakonic

  • 0
Zaměstnanci Muzea středního Pootaví ve Strakonicích staví model města, jak vypadalo na přelomu 20. a 30. let minulého století. Radnice si původně objednala jen model hradu, ale jim přišlo líto nepřipomenout i podobu okolních ulic. Model o velikosti 1,5 x 1,5 metru uvidí lidé od dubna ve strakonickém muzeu.

Zaměstnanci muzea tak začali z polystyrenu vyřezávat kostry domů, polepovat je papírem a barvit. Model, který už mají téměř hotový, ukazuje okolí kostela sv. Markéty a domy, které v 70. letech zmizely. Dnes je místo nich třeba výpadovka směrem na Klatovy nebo most Jana Palacha přes Otavu.

"Devadesát procent lidí už tuto podobu Strakonic před negativními zásahy nezná. Model stál stokoruny jen za materiál, ale každé okno, každý komín naprosto sedí. Tak to vypadalo před lety," pochvaluje si ředitel muzea Miroslav Špecián.

Zaměstnanci Pavel Koubek, Milan Kos a Václav Zahrádka se do stavby modelu pustili na začátku února. 

Koryto řeky je z písku a bezbarvého laku

"Dva až tři týdny jsme jen vymýšleli, jak to dělat. Nejprve jsme museli najít v archivech dokumentaci, jak domy vypadaly," popisuje výtvarník muzea Koubek.

Model je v měřítku 1:200 a pracovníci si dali záležet na detailech. Původně nepředpokládali, že by se do jejich rozměru vešel i kostel svaté Markéty. Nakonec tam ale je.

Například koryto řeky budou zaměstnanci vyrábět pomocí písku a bezbarvého laku.

Jediné, co autoři nevyráběli, jsou zelené stromy. Koupili ty, které původně patří k modelům železnic. Detaily k modelu pomůže dodělat známý strakonický stavitel miniatur v lahvích Emanuel Hoda.