Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kniha pohádek prozrazuje tajemství opice na krumlovském domě

  17:09aktualizováno  17:09
Jak to doopravdy bylo s bílou paní? Proč se na krumlovských domech objevují psaníčka? A jak se do zámeckého příkopu dostali medvědi? Nejen na tyto otázky se děti i dospělí dozvědí odpovědi v nové knize s názvem Deset krumlovských pohádek.

Pohádky doprovodil ilustracemi Ivan Straka. | foto: Ivan Straka

Příběhy, které se možná staly, ale třeba i nestaly, napsal místní autor Libor Frýba. Ilustracemi je doprovodil krumlovský výtvarník Ivan Straka. Knihu před pár dny vydalo Vydavatelství MCU. Vše tak vzniklo na domácí půdě.

"Pohádek a různých pověstí je spousta. Jsou však často dost vážné. Já jsem chtěl, aby se u těchto pohádek děti zasmály a bavilo to i rodiče," líčí pětapadesátiletý Frýba.

Jeho styl plný vtipu a nadhledu připomíná Werichovo Fimfárum. "To vám byla taková rána, až hodiny na krumlovském kostele svatého Víta poskočily o deset minut dozadu a v Budějovické bráně se sama zabouchla vrata. Ženské na tržišti prý na malou chvilku zmlkly a to byl hotový zázrak, neboť něco takového nikdo nepamatoval," začíná Frýba hned úvodní příběh Jak kaprál Bouček letěl na Měsíc.

V každé z pohádek jsou konkrétní místa, na která se děti mohou s rodiči přijít do Krumlova podívat. "Díky nim tak více poznají své město," přemýšlí Frýba

Například v historce s názvem Jak Filip hledal nejchytřejší zvíře odhaluje autor tajemství namalované opice ve falešném okně na domě Jakuba Krčína v Široké ulici.

"Krumlovský vladař Filipa pověřil, aby šel do světa a našel pro něj nejchytřejší zvíře. Filip cestoval po celé Evropě a dostal se až do Afriky. Tam poznal opici, kterou nikdy neviděl. Spřátelil se s ní a hodně se od ní také naučil. Nemohl si ji však odvézt, tak si ji jen namaloval. Panu vladaři pak vyprávěl, jaké umí opice kejkle. Tomu se to tak líbilo, že ho pověřil, aby si to nenechal jen pro sebe a namaloval opici na Krčínův dům,“ vypráví Frýba.

V pohádce Jak se permoníci hádali o kladívko zase přibližuje historii hornictví. "V Krumlově se těžilo zlato a stříbro. Rožmberkové zbohatli hlavně na něm," dodává.

Čtenáři se také dozvědí něco o tajemstvích spojených s výrobou piva, přečtou si, jestli se vyplácí šidit zákazníky, nebo jak nabít dělo, aby vás vystřelilo až na Měsíc.

Plánují čtení v grafitovém dole

Knihu napsal Frýba prý docela rychle. "Mám období, že za půl roku neudělám nic, ale pak mě chytne múza a jede to," usmívá se.

Vznik knihy si užíval také malíř Ivan Straka. "Příběhy byly tak krásně napsané, že obrázky ze mě lezly samy. Přestože polovina mé tvorby jsou ilustrace, tak je to poprvé, co jsem doprovodil pohádky," líčí.

Kniha je k sehnání za 299 korun na webu mcumedia.cz a v knihkupectvích. Vydavatelství přidalo k pohádkám na vánoční pulty i omalovánky pro nejmenší podle stejné předlohy.

"Během ledna a února budeme pořádat celou řadu veřejných čtení pro děti a rodiče v místech, kde se odehrávají pohádky. Třeba v grafitovém dole, pivovaru nebo na zámku," dodává Martin Hák, jednatel Vydavatelství MCU.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Motorkář zahynul při nárazu do stromu, jeho syn jedoucí za ním se zranil

Dva motorkáři havarovali na Písecku. Jeden nepřežil náraz do stromu.

Čtyřiapadesátiletý motorkář zemřel na Písecku poté, co nezvládl průjezd zatáčkou a narazil do stromu. Jeho syn, který...

Postavme divadlo a mosty, říká hlavní architekt Českých Budějovic

Hlavní architekt Budějovic Jan Němec dojíždí do krajského města na jeden den v...

Podle hlavního architekta města Jana Němce je urbanistická podoba Českých Budějovic zakotvena v územním plánu....

Najdete na iDNES.cz