Dřevěná budka na čtyřech vysokých nohách s obytnou plochou 6,25 metru čtverečního vyrostla před radnicí v Českých Budějovicích. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Dřevěná budka na náměstí má i sprchu, přespí v ní Jiří X. Doležal

  • 4
Jako myslivec na číhané pozorující ruch v centru města. Tak si budou v nadcházejících týdnech připadat lidé, kteří zabydlí takzvaný minimální dům na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.

Dřevěná budka na čtyřech vysokých nohách s obytnou plochou 6,25 metru čtverečního vyrostla před radnicí. Pár dní v ní stráví například známý novinář Jiří X. Doležal, umělec a kurátor Domu umění Michal Škoda či kunsthistorik Milan Kreuzzieger.

Stavba je součástí nové výstavy Week In Self od Mjölk architektů. Ti připravili pro Budějovice speciální projekt, který se vztahuje k jejich oblíbenému tématu – veřejnému prostoru.

Vítejte v minimálním domě

"Každý obyvatel domku si se svým časem naloží, jak chce. Může jen pozorovat denní a noční dění na náměstí, psát deník, tvořit umění nebo hrát na kytaru. Samozřejmě může i přijímat návštěvy. Stačí, když jim dolů spustí provazový žebřík," přiblížil Michal Škoda, kurátor Domu umění.

Dodal, že v dřevěné budce bude matrace, elektrika, záchod, sprcha, lednička i vařič. "Dům lidem nabídne novou zkušenost z obývání minimálního prostoru. Ojedinělý zážitek uvnitř města přinese také procházejícím obyvatelům. Vytrhne je tak z běžného uspořádání prostoru a věcí," přemýšlí Škoda.

Ateliér Mjölk

Ateliér Mjölk založili tři absolventi Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci. Časem se sdružení rozrostlo o několik dalších členů. Jejich velkým úspěchem bylo loňské vítězství v prestižní mezinárodní soutěži The Warming Huts v kanadském městě Winnipeg. V konkurenci 40 návrhů z celého světa získali nejvyšší ocenění a spolu s dalšími třemi vybranými architekty realizovali svůj návrh Polární slepice sloužící jako úkryt pro unavené sportovce. Ateliér se zabývá i tradičními projekty. Dokončil například vyhlídkovou věž v Heřmanicích nebo domy v Třebáni.

V Galerii současného umění naleznou návštěvníci velkoformátové snímky dalších projektů od Mjölk architektů. Mezi nimi je i slavná sauna uprostřed liberecké přehrady, kterou na sebe Mjölk architekti poprvé výrazně upozornili v roce 2010.

Saunu na nevyužité betonové ploše darovali městu. Na příkaz Povodí Labe byla ale odstraněna.

Mjölk architekti budou až do konce českobudějovické výstavy 7. října trávit každý den přímo v Domě umění. Vedle své práce u počítačů se budou věnovat všem návštěvníkům galerie.

"Ti si s nimi mohou popovídat o samotné výstavě, domku na náměstí nebo problému veřejného prostoru, což je nejen v Budějovicích dost aktuální téma," podotýká Škoda.

Výstavu oživí ve středu 19. září přednáška o veřejném prostoru v podání Pavly Melkové a Miroslava Cikána, což jsou letošní vítězové Grand prix Obce architektů. O pět dní později si připravili výstup i Mjölk architekti. Ve čtvrtek 27. září bude koncert zpěvačky Carly Bozulich.