Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odstranění kůlů ze hřiště můžeme nařídit, připouští šéf stavebního úřadu

  11:01aktualizováno  11:01
Strakonický stavební úřad se zabývá konfliktem, který trápí obec Přešťovice. Majitel čtvrtiny tamního fotbalového hřiště si tam totiž v dubnu ohradil svůj pozemek železnými kůly, které zabetonoval před brankou. S obcí se ale nedohodl na nájmu ani na prodeji.

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích si svůj pozemek ohradil železnými kůly. Fotbalisté teď musí hledat nové zázemí. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Přešťovické hřiště vlastní několik majitelů, mezi nimi i sportovci. Většinu má v majetku obec. Dlouhá léta bylo zvykem, že tu hráli fotbalisté, aniž by složité vlastnické vztahy někomu vadily.

Fotbalový klub Civa Trans Rovná tu až do začátku dubna hrál zápasy, nyní se musí spokojit jen s tréninky na části trávníku. Jiří Vachta, jeden z majitelů kousku hřiště, si na svůj pozemek dal pětadvacet sloupků. Nepřeje si, aby sem kdokoliv vstupoval a chce tak připojit území ke svému poli.

Fotogalerie

„Trénujeme na zbytku hřiště s jednou bránou. Na zápasy jezdíme o pár kilometrů dál do Štěkně, kde jsme domluveni, že tam budeme hrát do konce června. Do příští sezony doufáme, že se situaci podaří vyřešit,“ uvedl za místní fotbalový klub Petr Cimburek.

Obec má ale svázané ruce. V současnosti s ní vede Jiří Vachta soudní spor, v němž žádá, aby Přešťovice pozemek vyklidily. Vedení obce s napětím očekává ještě rozhodnutí stavebního úřadu, který má v následujícím měsíci určit, jestli Vachta zabudoval sloupky do hřiště legálně. 

„Byli jsme na místním šetření, nicméně majitel pozemku se nedostavil. Zatím nemohu předjímat nějaké závěry, pro rozhodnutí čekáme na podklady od obce. Zatím nejsou známé ani závěry soudního sporu s obcí,“ poznamenal vedoucí strakonického stavebního úřadu Jaromír Zeman

Zároveň však připustil, že úřad může nařídit odstranění sloupků a zahájit s Vachtou přestupkové řízení.

„Zjišťujeme, jak je s pozemkem v obci nakládáno a co je v územním plánu. Řízení ale může trvat vzhledem k možným námitkám a odvoláním druhé strany i několik měsíců,“ doplnil Zeman.

V územním plánu obce je vedeno hřiště jako plocha občanského vybavení.

Kůly na fotbalovém hřišti v Přešťovicích (13. 4. 2018)

Část hřiště získal Vachta výměnou s předchozím vlastníkem v roce 2011. „Už tehdy věděl moc dobře, že je to hřiště a veřejný prostor. Problém je v tom, že původně měla pozemky v majetku obec, ale nikdy to nebylo přepsané do katastru. Hřiště vznikalo svépomocí místních v 80. letech, majetkově se to moc neřešilo,“ vysvětlil místostarosta Jiří Čamek.

Vlastníci, kteří mají hřiště rozdělené, jsou z většiny sportovci, kteří ponechávali hřiště ladem dobrovolně a bez nájemních smluv.

Poklidné fungování fotbalového hřiště přerušil až nový vlastník, o němž se mezi lidmi v obci povídá, že v okolí skupuje problematické pozemky a pak se dohaduje se sousedními majiteli.

„Mám vedle ornou půdu a nemohu se na ni v současné době dostat legálně, aniž bych neporušoval vlastnická práva dalších lidí. Takže jsem tu vyvrtal sloupy,“ zdůvodnil své jednání Vachta před časem pro MF DNES.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Postavme divadlo a mosty, říká hlavní architekt Českých Budějovic

Hlavní architekt Budějovic Jan Němec dojíždí do krajského města na jeden den v...

Podle hlavního architekta města Jana Němce je urbanistická podoba Českých Budějovic zakotvena v územním plánu....

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Nová naučná stezka za 30 milionů nabídne bobří hráz i vor na rybníku Olšina

Rybník Olšina se nachází v bývalém vojenském prostoru Boletice poblíž Horní...

Jedinečnou přírodu kolem rybníka Olšina na Šumavě budou moci návštěvníci obdivovat z nové zážitkové naučné stezky....

Najdete na iDNES.cz