Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odstranění kůlů ze hřiště můžeme nařídit, připouští šéf stavebního úřadu

  11:01aktualizováno  11:01
Strakonický stavební úřad se zabývá konfliktem, který trápí obec Přešťovice. Majitel čtvrtiny tamního fotbalového hřiště si tam totiž v dubnu ohradil svůj pozemek železnými kůly, které zabetonoval před brankou. S obcí se ale nedohodl na nájmu ani na prodeji.

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích si svůj pozemek ohradil železnými kůly. Fotbalisté teď musí hledat nové zázemí. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Přešťovické hřiště vlastní několik majitelů, mezi nimi i sportovci. Většinu má v majetku obec. Dlouhá léta bylo zvykem, že tu hráli fotbalisté, aniž by složité vlastnické vztahy někomu vadily.

Fotbalový klub Civa Trans Rovná tu až do začátku dubna hrál zápasy, nyní se musí spokojit jen s tréninky na části trávníku. Jiří Vachta, jeden z majitelů kousku hřiště, si na svůj pozemek dal pětadvacet sloupků. Nepřeje si, aby sem kdokoliv vstupoval a chce tak připojit území ke svému poli.

Fotogalerie

„Trénujeme na zbytku hřiště s jednou bránou. Na zápasy jezdíme o pár kilometrů dál do Štěkně, kde jsme domluveni, že tam budeme hrát do konce června. Do příští sezony doufáme, že se situaci podaří vyřešit,“ uvedl za místní fotbalový klub Petr Cimburek.

Obec má ale svázané ruce. V současnosti s ní vede Jiří Vachta soudní spor, v němž žádá, aby Přešťovice pozemek vyklidily. Vedení obce s napětím očekává ještě rozhodnutí stavebního úřadu, který má v následujícím měsíci určit, jestli Vachta zabudoval sloupky do hřiště legálně. 

„Byli jsme na místním šetření, nicméně majitel pozemku se nedostavil. Zatím nemohu předjímat nějaké závěry, pro rozhodnutí čekáme na podklady od obce. Zatím nejsou známé ani závěry soudního sporu s obcí,“ poznamenal vedoucí strakonického stavebního úřadu Jaromír Zeman

Zároveň však připustil, že úřad může nařídit odstranění sloupků a zahájit s Vachtou přestupkové řízení.

„Zjišťujeme, jak je s pozemkem v obci nakládáno a co je v územním plánu. Řízení ale může trvat vzhledem k možným námitkám a odvoláním druhé strany i několik měsíců,“ doplnil Zeman.

V územním plánu obce je vedeno hřiště jako plocha občanského vybavení.

Kůly na fotbalovém hřišti v Přešťovicích (13. 4. 2018)

Část hřiště získal Vachta výměnou s předchozím vlastníkem v roce 2011. „Už tehdy věděl moc dobře, že je to hřiště a veřejný prostor. Problém je v tom, že původně měla pozemky v majetku obec, ale nikdy to nebylo přepsané do katastru. Hřiště vznikalo svépomocí místních v 80. letech, majetkově se to moc neřešilo,“ vysvětlil místostarosta Jiří Čamek.

Vlastníci, kteří mají hřiště rozdělené, jsou z většiny sportovci, kteří ponechávali hřiště ladem dobrovolně a bez nájemních smluv.

Poklidné fungování fotbalového hřiště přerušil až nový vlastník, o němž se mezi lidmi v obci povídá, že v okolí skupuje problematické pozemky a pak se dohaduje se sousedními majiteli.

„Mám vedle ornou půdu a nemohu se na ni v současné době dostat legálně, aniž bych neporušoval vlastnická práva dalších lidí. Takže jsem tu vyvrtal sloupy,“ zdůvodnil své jednání Vachta před časem pro MF DNES.
Nejčtenější

Muž dostal osm let za zneužívání dcery. Ve vězení ho prý málem znásilnili

Trestní zákoník (ilustrační foto).

Osm let vězení uložil českobudějovický krajský soud osmatřicetiletému Martinovi V. za znásilňování a pohlavní...

Prospal: Jednou chci trénovat v NHL a nároďák. Proč mít malé sny?

Čeští kouči Václav Prospal a Josef Jandač při olympijském utkání se Švýcarskem....

Sálá z něj energie a touha něco dokázat. Když vypráví, je za chvíli v ráži a zaníceně popisuje, jak by jednou chtěl...Čtvrt století čekání končí. Českobudějovická sídliště spojila silnice

Nová silnice spojuje dvě největší českobudějovická sídliště Máj a Vltava. V...

Asfalt je položený a čeká, až po něm projedou první auta. Před polednem zástupci města a kraje slavnostně otevřeli...

Návratu do „děcáku“ chlapec vzdoroval měsíc, našli ho blízko matčina domu

(Ilustrační snímek)

Z domu ve Velešíně na Českokrumlovsku v polovině dubna odešel teprve dvanáctiletý chlapec. V den, kdy se měl od své...

Řidiče čekají na tahu do Rakouska postupně čtyři nepříjemná omezení

Nově otevřený úsek zanádražní silnice měří 800 metrů.

Nepříjemná uzavírka čeká na řidiče jedoucí od Českých Budějovic k rakouským hranicím. Mezi Bukovcem a Holkovem začíná...

Další z rubriky

Jihočeské obce hledají nové zdroje vody. Přibývá remízků, mokřadů i nádrží

Lužnicí protéká mnohem méně vody než je v tuto dobu běžné.

V roce 2015 vyhlásila ministerstva životního prostředí a zemědělství boj proti suchu. V jižních Čechách díky tomu...

Budějovice hledají provozovatele pro kulturní dům Slavie. Zn.: S vizí

Obnovený dům Slavie chystá další novinky. (Ilustrační foto)

Vedení města shání zájemce, který se bude 15 let starat o kulturní dům Slavie v centru Českých Budějovic. Budovu i její...

Návratu do „děcáku“ chlapec vzdoroval měsíc, našli ho blízko matčina domu

(Ilustrační snímek)

Z domu ve Velešíně na Českokrumlovsku v polovině dubna odešel teprve dvanáctiletý chlapec. V den, kdy se měl od své...

Najdete na iDNES.cz