Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Na vyšetření kůže chodí stále více Jihočechů, lékaři to oceňují

  • 0
Kožní lékaři i zdravotní pojišťovny oceňují, že lidé začínají víc dbát na prevenci rakoviny kůže. Jihočeši si nechávají častěji vyšetřovat znaménka i s využitím bonusu od pojišťoven.

Rakovina kůže je jediná rakovina, která je viditelná. A melanom patří mezi nejzhoubnější druhy rakoviny. Na rozdíl od jiných kožních nádorů začíná relativně brzy metastázovat do jiných orgánů. Proto je životně důležité rozpoznat nemoc včas.

Lékaři i zdravotní pojišťovny se shodují, že několikaletá intenzivní osvětová kampaň s vyšetřováním znamének v mobilních stanech i kožních ambulancích nemocnic a privátních specialistů začíná přinášet první pozitivní výsledky.

„V současné době je to mnohem lepší než před několika lety. Zatímco dřív přišli pacienti pět minut po dvanácté, kdy už jim prakticky nebylo pomoci, dnes přijdou mnohem častěji, i když nemají proč. Obávají se zhoubného melanomu,“ říká českobudějovický kožní lékař Josef Vaníček.

Pojišťovny přispívají pacientům

Přitom mohou lidé na preventivní prohlídku mateřských znamének, z nichž se může melanom vyvinout, využívat i příspěvek od pojišťoven.

Například Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) nabízejí svým klientům až 500 korun na vyšetření znamének dermatoskopem.

A obě letos vyplatily za tuto prevenci víc peněz, VZP zaznamenala dokonce stoprocentní nárůst zájmu.

Loni v prvním pololetí využilo tento benefit 2 176 klientů nejsilnější zdravotní pojišťovny, letos za stejné období už 4 368 klientů (nárůst o 100,7 procenta). A výrazné celostátní zvýšení kopírují i jižní Čechy: za první pololetí loňského roku si nechalo tento bonus vyplatit 211 obyvatel kraje, letos jich bylo za prvních šest měsíců už 413.

Při pohledu do jednotlivých okresů stojí nejvíc o prevenci rakoviny kůže spojenou s bonusem od pojišťovny obyvatelé nejlidnatějšího Českobudějovicka, kterých bylo 215.

Na druhém místě je Písecko s 95 zájemci. Naopak z Jindřichohradecka využili tento benefit v prvním pololetí jen dva lidé.

Ženy jsou opatrnější

Denně na melanom zemře v Česku v průměru jeden člověk. Přestože neustále přicházejí do praxe účinnější léky, žádný zatím nedokáže rozvinutý melanom zcela vyléčit. O to důležitější je prevence.

„Nejlepší je chovat se tak, aby člověka melanom vůbec nepostihl, tedy hlavně se chránit před nadměrným slunečním zářením. Případně aby byl melanom zjištěn v co nejranějším stadiu, kdy je velká šance na uzdravení,“ upozorňuje mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Postrachem lékařů zůstává značná část mužů. Někteří jsou schopni žít s podivným, často i krvácejícím kožním nádorem i řadu měsíců. A pak je zaskočí, že je kromě chirurgického zákroku čeká i onkologický melanomový tým a náročná léčba.

„Muži o sebe obecně dbají méně než ženy, k lékaři se vydají, až když jim skutečně teče do bot. Proto se je snažíme dostat aspoň na vyšetření znamének do mobilní ordinace, kterou jsme měli letos v osmi městech a v příštím roce ji chceme rozšířit na 15 míst,“ sdělila mluvčí ČPZP Elenka Mazurová.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna letos za prvních osm měsíců vyplatila 1 767 klientům na prevenci rakoviny kůže téměř 813 tisíc korun. V jižních Čechách se do konce prázdnin přihlásilo 41 klientů, kterým rozdělila 20 100 korun, loni to bylo o deset klientů méně.

„Na své zdraví jsou opatrnější především mladší lidé. Udělá se jim nové znaménko, přijdou se poradit, nechají se vyšetřit a chodí pravidelně jednou za rok, takže osvěta konečně zabírá,“ podotkla písecká kožní lékařka Eva Veřtátová.