Na speciálně upraveném povoze vozí koně turisty, když právě nepracují při...

Na speciálně upraveném povoze vozí koně turisty, když právě nepracují při přibližování dřeva. Turisté se tak dozví více o tradiční práci koní na Šumavě. | foto: Josef Štemberk, 5plus2.cz

Práce pro koně na Šumavě přibývá, přiblíží už každý desátý strom

  • 0
Před pár lety málem ze Šumavy vymizeli, dnes zažívají renesanci. Chladnokrevní koně plemene slezský norik nacházejí stále větší uplatnění v lesích národního parku. Pomáhají už s přibližováním desetiny vytěženého dřeva, to je nejvíce za posledních pět let. Jsou navíc turistickou atrakcí.

"Přibližování dřeva koňmi je tradiční a přitom přírodě blízké řemeslo. To je však za poslední desetiletí stále méně vidět, protože je nahradila těžká technika. Naší snahou je koně lidem v národním parku znovu ukazovat při práci a přitom zaměstnat několik lidí, kteří s koněm, a tedy s přírodou chtějí žít. Projekt se zdárně rozvíjí a do budoucnosti bychom chtěli dát koním ještě o něco větší prostor než dnes," podotkl ředitel Národního parku Šumava Jiří Mánek.

Koně se na Šumavě pro práci v lese používali v hojném počtu mezi lety 1994 a 2003, kdy byl ředitelem parku Ivan Žlábek. V té době Správa parku vlastnila asi osmdesát koní a zaměstnávala také kočí, kteří se o zvířata starali.

Kůrovcová kalamita znamenala útlum

V době, kdy se na Šumavě těžilo rekordní množství dřeva, ale koně ustoupili těžké technice. S koncem kůrovcové kalamity přišel park s jinou strategií a už loni zaměstnal čtyři kočí a koně znovu nakoupil. Dnes se každý kočí stará o pár koní a provádí s nimi přibližování dřeva při těžbě.

Navíc také práci koní prezentují turistům a využívají koně i při vyjížďkách turistů do okolí šumavských obcí. Dokud byl sníh, vozili se turisté na saních, teď už ale saně vystřídaly povozy. Od konce února už jezdí koňský povoz i na Borových Ladech.

"U nás vozíme návštěvníky do nově otevřené přezimovací obůrky s pozorovacím místem Špičák," vysvětlil Václav Hřebek, vedoucí tamního pracoviště. Ve speciálně vyrobeném koňském povoze je možné vyrazit na výlet směr Knížecí Pláně, do údolí Vltavského potoka nebo v okolí Svinných Lad. Turisty tam vozí valach Čert a klisna Karin.

Za každou vyjížďku po celé Šumavě zaplatí zájemci sto padesát korun. A nově je výlet možné zakoupit také formou dárkového poukazu, třeba pro přátele a známé.