Českobudějovický primátor Juraj Thoma je obviněn ze zneužití pravomoci úřední

Českobudějovický primátor Juraj Thoma je obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Primátor Thoma je v úzkých. Město se připojí k případné žalobě

  • 3
Vyšetřování kauzy Bit Servis a budějovického primátora Juraje Thomy pokročilo. Kriminalisté předali spis k případu státnímu zástupci do Plzně. Do konce listopadu chtějí vše uzavřít a podat návrh k žalobě. K té se připojí také město.

Primátor v kauze čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby. V roce 2010 podepsal pro město údajně nevýhodný dodatek smlouvy k provozu počítačů, webů a programů na magistrátu. Podle policie tím České Budějovice poškodil o několik milionů korun. Primátor Thoma od začátku tvrdí, že je nevinný.

Kauza Bit Servis

Září 2012: Juraj Thoma čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a­ porušení povinnosti při správě cizího majetku. Primátor to odmítá. Policisté jej obvinili, že v roce 2010 podepsal pro město nevýhodný dodatek smlouvy k provozu počítačů, webů a programů na magistrátu a tvrdí, že podpisem dodatku smlouvy překročil své pravomoci. Thomovi hrozí až 10 let ve vězení.

Říjen 2012: Objevuje se nahrávka, na ­které hovoří primátor Thoma s­ radním a dnes i senátorem Jiřím Šestákem. „My ten problém máme mocnější, že Bit Servis s náma nějak spolupracoval v rámci volební kampaně. Já už si nepamatuju, co vyřizovala Ivana (Ivana Popelová, náměstkyně primátora pozn. red.),“ říkal Thoma ve své pracovně Šestákovi.

Prosinec 2012: Státní zástupce zastavil trestní stíhání Thomy. Policie podle něj nepřinesla dost důkazů, že se dopustil trestného činu.

Leden 2013: Policie našla v pracovně primátora aktivní nahrávací zařízení.

Duben 2013: Thoma si převzal nové usnesení o zahájení trestního stíhání ve věci podpisu dodatku s firmou Bit­ Servis a zneužití pravomoci.

Říjen 2013: Rada města zvažuje, zda se připojit k případné žalobě Thomy. Vyžádá si konkrétnější posudek právníka.

Listopad 2013: Policie posílá spis státnímu zastupiteli. Rada města rozhoduje, že se připojí k případné žalobě.

Poprvé policie předala spis na státní zastupitelství loni v prosinci. Tehdy státní zástupce trestní stíhání Thomy zastavil.

Policie podle něj nepřinesla dostatek důkazů, že se dopustil trestného činu. Kriminalisté se však k případu vrátili a letos v dubnu zahájili stíhání znovu. Teď jejich vyšetřování vrcholí.

"Spis byl předán státnímu zástupci v Plzni, který ho prostuduje a zkontroluje. Pokud nebude mít žádné připomínky, podáme ho opět na státní zastupitelství s návrhem na žalobu ještě do konce listopadu," potvrdil jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Kauzu by poté nastudoval soud a rozhodl o případném prvním líčení. Konkrétní termín zatím nelze přesněji odhadovat. Není ani ještě jisté, zdali k němu vůbec dojde.

Krajský státní zastupitel v Plzni Václav Průcha potvrdil, že přípravné řízení stále pokračuje. Nelze proto vyloučit jakékoli závěry.

"Spis v tuto chvíli skutečně leží na našem zastupitelství. Vyžádali jsme si ho, abychom mohli provést jeho prověrku," řekl MF DNES Průcha. Další podrobnosti odmítají v tuto chvíli vyšetřovatelé i státní zástupce sdělit.

Českobudějovičtí radní v bouřlivé atmosféře ve středu dlouho do večera jednali o tom, zda se v případě soudního sporu město připojí k žalobě proti primátorovi. Stalo se tak po jejich celodenním řádném jednání, na jehož programu bylo bezmála 90 dalších bodů.

Nakonec jejich rozhodnutí podle informací MF DNES zní: v případě, že bude škoda pravomocně v rámci trestního řízení prokázána, tak se město České Budějovice k žalobě připojí. V tuto chvíli však magistrát žádnou škodu neeviduje a vychází pouze ze spisů policie.

MF DNES ve středu mluvila s Thomou, ale primátor nechtěl ani potvrdit, jak rada rozhodla.

Pokud skutečně dojde na žalobu, město by žádalo náhradu škody, kterou údajně Thoma způsobil podpisem dodatku smlouvy se společností Bit Servis. Má se jednat o téměř devět milionů korun. Zároveň nejvyššímu představiteli města hrozí několikaletý trest vězení.

Radní se při středečním rozhodování opírali o posudek advokáta, který nahlédl do vyšetřovacího spisu. Podle informací MF DNES připojení k žalobě doporučil. Jeho závěr byl jednoznačný: Rada města je povinna chovat se jako řádný hospodář a požadovat náhradu případné škody.