Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sběratelé vojenské techniky si zoufají, stát jim zpřísnil pravidla

  17:51aktualizováno  17:51
Sběratelé vojenské techniky zažívají nepříjemnosti kvůli novému zákonu o nakládání s bezpečnostním materiálem. Hrozí jim pokuta až 200 tisíc korun, pokud auta či nefunkční zbraně dostatečně nezabezpečí.

Václav Škopek vlastní motorku BMW. Kvůli novému zákonu by ji měl na různých srazech a akcích hlídat nepřetržitě. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Když dnes Václav Škopek vyrazí se svou motorkou BMW do terénu, musí ji při zaparkování nepřetržitě hlídat. Není jediným sběratelem vojenské techniky, komu zkomplikoval život nový zákon o nakládání s bezpečnostním materiálem. Ten platí od ledna a soustředil se také na veterány.

Škopek má repliku motorky wehrmachtu. Původně patřil originál do výzbroje pancéřových brigádníků generála Ewalda von Kleista. "Mám pocit, že stát chce mít přehled o vojenské technice, které je mezi lidmi spousty. Hlavně po tom, co vojsko rozprodávalo jako nepotřebný materiál," míní Škopek z českobudějovického klubu vojenské historie Panzergruppe Kleist.

Výtah ze zákona

Zákon č. 229/2013 o nakládání s bezpečnostním materiálem rozděluje materiál na 11 skupin. Mezi sběrateli jsou nejrozšířenější předměty spadající do skupin 4 a 5. Zahrnují vojenská vozidla a jejich součásti, které zvyšují odolnost. Patří tam terénní vozidla upravená pro vojenské účely, vyprošťovací vozidla s výjimkou vozidel používaných v integrovaném záchranném systému, obojživelná vozidla a vozidla schopná hlubokého brodění. Bezpečnostní materiál skupin 4, 5, 6 se zabezpečuje mechanickými zábrannými prostředky v kombinaci s televizním systémem nebo v kombinaci s elektronickým bezpečnostním zařízením nebo zábrannými prostředky v kombinaci s nepřetržitou fyzickou ostrahou. Musí být umístěna ve speciálních schválených provozovnách.

Nová norma vyděsila hlavně sběratele. Těm hrozí pokuta až 200 tisíc korun, pokud auta, motorky a třeba i nefunkční zbraně dostatečně nezabezpečí.

Patří mezi ně například slavný americký jeep Willys, Gaz nebo i Tatra 803. Musí parkovat v garáži s elektronickým hlídáním a zamřížovaným okénkem, případně s odmontovanou, pro jízdu důležitou součástkou. Autoři zákona z ministerstva průmyslu a obchodu to zdůvodňují nebezpečím terorismu.

"Takové předpisy zlikvidují spousty mladých sběratelů, kteří si nemohou speciální zabezpečení dovolit. Osobně mám jen repliku motorky se sajdkárou, ale měl bych z ní sundat lafetu pro kulomet, i když to je jen napodobenina. Pokud vyrazím na sraz veteránů nebo na slavnosti kolem konce války, měl by motorku někdo nepřetržitě hlídat. Musíme s přáteli organizovat kolem mašin hlídky a střídat se i v noci," přemýšlí Škopek.

Akce raději bez diváků

Členové českobudějovického klubu vojenské historie sbírají vše, co připomíná legendární skupinu kolem generála wehrmachtu Kleista a léta jeho nasazení 1938 až 1945. Minulý víkend měli například sraz v Karlových Varech. Loni se zúčastnili osvobození jižních a západních Čech, simulovaných bitev o Horní Stropnici a Černou v Pošumaví.

Kvůli přísným předpisům je podle Škopka už většina akcí soukromých a bez diváků. Dnešní Kleistovi granátníci oblékají uniformy wehrmachtu, ošetřují další techniku včetně italského minometu, džípu KDF Kubelwagen nebo pragovky československé výroby. Spolupracují s italskými kolegy.

Podle některých sběratelů z klubů vojenské historie přinesly nové právní úpravy absurdity. Zatímco předkládají obraz teroristy jedoucího na 75 let starém Willysu nebo stejně staré motorce BMW, nikdo už neřeší, že nová civilní auta mají parametry například pro zdolávání vody desetkrát lepší.

"Nejsme teroristé. Ale jen nadšenci," prohlašuje Zdeněk Chalupa, jeden z členů klubů vojenské historie. Dokonce organizuje na internetu petici a navrhuje, aby každá skupina oslovila svého poslance nebo senátora. Cílem je vrátit normu do roku 2006, která byla přijatelnější a hlavně srozumitelnější. Skupiny dokonce hrozí, že budou bojkotovat slavnosti spojené s koncem války.

"Nemyslím, že by nová norma byla tak složitá nebo že skončí srazy historické vojenské techniky. Její sběratelé povinnosti dobře znají a dělají akce hlavně pro sebe. Musí být registrovaní. A pokud si nebudou v něčem jisti, mohou poslat mailem dotaz na ministerstvo průmyslu," upozorňuje Irena Nová, vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál jihočeské policie.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Řidič sportovního auta narazil do kamionu, vylétl z vozu a zemřel

Řidič Mercedesu AMG se mezi Věřním a Rožmberkem střetl čelně s kamionem. Nehodu...

Na silnici mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřním na Českokrumlovsku řidič sportovního mercedesu zřejmě vlivem...

Další z rubriky

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Dekret povolující latinské gymnázium v Budějovicích vydala Marie Terezie

Před zahájením stavby současné budovy školy v České ulici musely být zbourány...

Málokdo ví, že první gymnázium v Českých Budějovicích fungovalo už v 18. století. Bylo latinské a mezi jeho absolventy...

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Najdete na iDNES.cz