Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sběratelé vojenské techniky si zoufají, stát jim zpřísnil pravidla

  17:51aktualizováno  17:51
Sběratelé vojenské techniky zažívají nepříjemnosti kvůli novému zákonu o nakládání s bezpečnostním materiálem. Hrozí jim pokuta až 200 tisíc korun, pokud auta či nefunkční zbraně dostatečně nezabezpečí.

Václav Škopek vlastní motorku BMW. Kvůli novému zákonu by ji měl na různých srazech a akcích hlídat nepřetržitě. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Když dnes Václav Škopek vyrazí se svou motorkou BMW do terénu, musí ji při zaparkování nepřetržitě hlídat. Není jediným sběratelem vojenské techniky, komu zkomplikoval život nový zákon o nakládání s bezpečnostním materiálem. Ten platí od ledna a soustředil se také na veterány.

Škopek má repliku motorky wehrmachtu. Původně patřil originál do výzbroje pancéřových brigádníků generála Ewalda von Kleista. "Mám pocit, že stát chce mít přehled o vojenské technice, které je mezi lidmi spousty. Hlavně po tom, co vojsko rozprodávalo jako nepotřebný materiál," míní Škopek z českobudějovického klubu vojenské historie Panzergruppe Kleist.

Výtah ze zákona

Zákon č. 229/2013 o nakládání s bezpečnostním materiálem rozděluje materiál na 11 skupin. Mezi sběrateli jsou nejrozšířenější předměty spadající do skupin 4 a 5. Zahrnují vojenská vozidla a jejich součásti, které zvyšují odolnost. Patří tam terénní vozidla upravená pro vojenské účely, vyprošťovací vozidla s výjimkou vozidel používaných v integrovaném záchranném systému, obojživelná vozidla a vozidla schopná hlubokého brodění. Bezpečnostní materiál skupin 4, 5, 6 se zabezpečuje mechanickými zábrannými prostředky v kombinaci s televizním systémem nebo v kombinaci s elektronickým bezpečnostním zařízením nebo zábrannými prostředky v kombinaci s nepřetržitou fyzickou ostrahou. Musí být umístěna ve speciálních schválených provozovnách.

Nová norma vyděsila hlavně sběratele. Těm hrozí pokuta až 200 tisíc korun, pokud auta, motorky a třeba i nefunkční zbraně dostatečně nezabezpečí.

Patří mezi ně například slavný americký jeep Willys, Gaz nebo i Tatra 803. Musí parkovat v garáži s elektronickým hlídáním a zamřížovaným okénkem, případně s odmontovanou, pro jízdu důležitou součástkou. Autoři zákona z ministerstva průmyslu a obchodu to zdůvodňují nebezpečím terorismu.

"Takové předpisy zlikvidují spousty mladých sběratelů, kteří si nemohou speciální zabezpečení dovolit. Osobně mám jen repliku motorky se sajdkárou, ale měl bych z ní sundat lafetu pro kulomet, i když to je jen napodobenina. Pokud vyrazím na sraz veteránů nebo na slavnosti kolem konce války, měl by motorku někdo nepřetržitě hlídat. Musíme s přáteli organizovat kolem mašin hlídky a střídat se i v noci," přemýšlí Škopek.

Akce raději bez diváků

Členové českobudějovického klubu vojenské historie sbírají vše, co připomíná legendární skupinu kolem generála wehrmachtu Kleista a léta jeho nasazení 1938 až 1945. Minulý víkend měli například sraz v Karlových Varech. Loni se zúčastnili osvobození jižních a západních Čech, simulovaných bitev o Horní Stropnici a Černou v Pošumaví.

Kvůli přísným předpisům je podle Škopka už většina akcí soukromých a bez diváků. Dnešní Kleistovi granátníci oblékají uniformy wehrmachtu, ošetřují další techniku včetně italského minometu, džípu KDF Kubelwagen nebo pragovky československé výroby. Spolupracují s italskými kolegy.

Podle některých sběratelů z klubů vojenské historie přinesly nové právní úpravy absurdity. Zatímco předkládají obraz teroristy jedoucího na 75 let starém Willysu nebo stejně staré motorce BMW, nikdo už neřeší, že nová civilní auta mají parametry například pro zdolávání vody desetkrát lepší.

"Nejsme teroristé. Ale jen nadšenci," prohlašuje Zdeněk Chalupa, jeden z členů klubů vojenské historie. Dokonce organizuje na internetu petici a navrhuje, aby každá skupina oslovila svého poslance nebo senátora. Cílem je vrátit normu do roku 2006, která byla přijatelnější a hlavně srozumitelnější. Skupiny dokonce hrozí, že budou bojkotovat slavnosti spojené s koncem války.

"Nemyslím, že by nová norma byla tak složitá nebo že skončí srazy historické vojenské techniky. Její sběratelé povinnosti dobře znají a dělají akce hlavně pro sebe. Musí být registrovaní. A pokud si nebudou v něčem jisti, mohou poslat mailem dotaz na ministerstvo průmyslu," upozorňuje Irena Nová, vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál jihočeské policie.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Odběr kostní dřeně není nic, co by se nedalo zvládnout, říká dárce

Stanislav Blecha loni daroval vzácnou kostní dřeň.

Kdyby se nechystal na pozvání Českého národního registru dárců dřeně na setkání do Prahy, asi by si na dárcovství...

Vyhlídka se k Plešnému jezeru na Šumavě může vrátit už za rok

Vyhlídka u Plešného jezera stojí v kamenném moři na zelené turistické značce.

Třináct projektů nemá významný vliv na životní prostředí, další zůstanou u ledu, nebo si vyžádají nová opatření jako...

Najdete na iDNES.cz