Dřevěné přístřešky přikryjí lavičky a stoly, u kterých odpočívají turisté při putování Šumavou. | foto: Správa NP Šumava

Turisty na Šumavě ochrání před deštěm a sněhem šestnáct přístřešků

  • 4
Správa Národního parku Šumava rozmístila na nejnavštěvovanější trasy dřevěné stavby, které mají turistům sloužit k odpočinku. Některé jsou nové, další opravené. Celkem je jich v parku šestnáct.

Odpočinková místa

U buku, U stříšky (Nová Pec), Tříjezerní slať (Javoří Pila), Stodůlky, Liščí díry (Prášily), Krásná Hora, Pod Stožeckou skálou (České Žleby), Zlatá Studna (Horská Kvilda), Antýgl (Vchynice-Tetov I.), Pod holubí skálou, Prameny Vltavy (Bučina), Knížecí Pláně u hřbitova (Knížecí Pláně), Žďárek (Stodůlky u Strážného), Staré Hutě (Nové Hutě), Pod Polomem (Debrník u Železné Rudy), bývalá Stará Hůrka (Hůrka u Železné Rudy).

Mapa turistických přístřešků v NP Šumava.

"Jde o dřevěné objekty o půdorysu čtyři krát šest metrů s takzvanou polovalbovu střechou," popsal stanoviště mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek.

Podle něj se přístřešky, které někde ze dvou a jinde ze tří stran kryjí stěny, typologicky podobají klasickým šumavským stavbám.

"Rozmístili jsme je na nejnavštěvovanější trasy národního parku. Řada z nich je úplně nová, některé nahradily ty staré nevyhovující. Nastavujeme v národním parku vyšší standard přesně podle potřeb našich návštěvníků. Reagujeme tím i na některé připomínky a požadavky, které se k nám dostávají ze strany turistů," uvedl ředitel Správy Národního parku Šumava Jiří Mánek.

V každém přístřešku lidé najdou stůl a lavice. Dovnitř se mohou schovat při nepříznivém počasí nebo objekt využít jen k odpočinku.

"Je dobře, že se správa parku začala více starat o lidi. Snaží se nám turistům ukazovat krásy Šumavy, aniž by tím utrpěla ochrana přírody," prohlásil Emil Kintzl z Klubu českých turistů z Kašperských Hor.