VIDEO: Nejmodernější tomograf vyšetří celého pacienta za deset sekund

  13:01aktualizováno  13:01
Rychlejší a šetrnější vyšetření pacientů v českobudějovické nemocnici umožní nový celotělový CT přístroj. Lékaři ho využijí hlavně k vyšetření pacientů po mozkové mrtvici, nemocných s onkologickými diagnózami a pacientů s mnohačetnými zraněními po dopravních nehodách či pádech z výšky.

„Letos je to přesně čtyřicet let, co se v Hradci Králové otvíralo první CT v republice. Ten stroj jsem viděl jako student a skenoval pouze ve dvou vrstvách. Ty byly třináctimilimetrové a skenování trvalo 14 až 18 minut. Tento stroj je schopný udělat tři rotace za sekundu, celého pacienta tak vyšetříme za deset sekund,“ srovnal primář radiologického oddělení českobudějovické nemocnice Petr Lhoták.

Špičkovým CT skenerem mohou lékaři provádět celotělová, neurologická a kardiologická vyšetření s kompletním angiografickým zobrazením cév. „Systém je také vybaven softwarem pro dynamická vyšetření a softwarem pro virtuální kolonoskopii,“ popsal Lhoták.

CT je opatřeno i nezávislým zaměřovacím zařízením a systémem pro synchronizaci dýchacích pohybů s ozařovačem pro plánování radioterapie onkologických pacientů.

„Celková cena CT včetně diagnostické stanice a příslušenství byla necelých 31 milionů korun. Pořídili jsme ho s pomocí evropské dotace ve výši 85 procent, zbytek zaplatil Jihočeský kraj,“ řekl ředitel úseku ostatních zdravotnických oborů nemocnice Jaroslav Novák.

Fotogalerie

Je to už druhé CT podobných kvalit, vybavení a technických možností, které největší nemocnice v kraji vlastní. První nové „cétéčko“ tu pořídili před třemi lety a obě budou plně vytížená.

„Neustále cítíme přetlak pacientů. Nárůst je strmý i přesto, že všechny nemocnice v kraji jsou už vybaveny touto technikou, která je pro pacienta nejméně zatěžující. Ještě před sedmi, osmi lety jsme prováděli ročně sedm, osm tisíc CT vyšetření, ale s rozvojem specializované centrové péče v naší nemocnici jsme loni provedli už 21 450 vyšetření,“ vyčíslil Novák.

Dodal, že urgentní vyšetření tu provádějí ihned, ale na plánovaná pacienti čekají i dva měsíce. Přitom vedení nemocnice doufá, že díky nepřetržitému provozu druhého rychlého CT se podaří dlouhé čekací doby zkrátit.

Přitom nový špičkový celotělový skener, jehož provoz budějovická nemocnice před pár dny slavnostně zahájila, není jedinou posilou jejího vytíženého radiodiagnostického pracoviště.

Letos tam pořídila ještě čtyři pojízdné digitální rentgenové přístroje, díky nimž je možné pacienta vyšetřit přímo na lůžku. To je důležité především u nemocných hospitalizovaných na JIP a na ARO.

Dalším novým přístrojem je mobilní rentgenový přístroj C-rameno, který slouží například v traumatologii při kontrole zákroků na sále. Celková hodnota všech těchto nových přístrojů je sto milionů korun.

Výsledky voleb 2018

Sledujte přehledně zpracované výsledky komunálních a prvního kola senátních voleb.

Komunální volby

Volební výsledky do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Jihočeském kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu České Budějovice: Ladislav Faktor.Nejčtenější

Vandal poničil autem fotbalové hřiště, do brázd nasypal písek a osení

Vandal poničil autem fotbalové hřiště v Rudolfově u Českých Budějovic. Pak rýhy...

Nečekané komplikace postihly rudolfovské fotbalisty hrající jihočeský krajský přebor. Na hřiště jim vjel řidič s autem...

Pacientka z ciziny nechala v Krumlově dluh, nemocnice se soudí v Madridu

Ilustrační foto

Několik měsíců trvala léčba pacientky z Argentiny v Českém Krumlově, kde ji přijali s multiorgánovým selháním. Jenže...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Českobudějovičtí neuspěli s Litoměřicemi, Vsetín vyhrál v Jihlavě

Momentka ze zápasu Jihlava - Vsetín

Hokejisté Českých Budějovic si ve 12. kole první ligy připsali první domácí porážku v sezoně. Podlehli Litoměřicím 4:5...

V nelegálním skladu bylo jedenáct tun masa na kebab, další převážel kamion

Ve skladu bylo uloženo zhruba 11 tun mrazených masných polotovarů.

Tuny rizikového masa pro provozovny rychlého občerstvení objevili celníci ve spolupráci s veterinární správou v Dolním...

Další z rubriky

Ve Volarech otevřeli opravený bazén, nejoblíbenější je perličková lázeň

Ve Volarech mají nový bazén.

Ve Volarech po dvou letech oprav zprovoznili krytý plavecký areál. Hitem je perličková lázeň, děti si užívají...

Chceme stavět nový pavilon a upravit zahradu, říká ředitel výstaviště

„Z mého pohledu nemůže výstaviště dostávat nekonečně mnoho šancí. Musíme si...

Půl roku ve funkci má za sebou ředitel českobudějovického výstaviště Mojmír Severin. Za důležité považuje výstavbu...

Debatu na budějovické radnici o parkovacích zónách provázely výkřiky i potlesk

Zastupitelský sál na budějovické radnici byl při projednávání parkovacích zón...

V zastupitelském sále představilo v úterý odpoledne vedení Českých Budějovic spolu s projektanty plány, jak chce...

Najdete na iDNES.cz