VIDEO: Nejmodernější tomograf vyšetří celého pacienta za deset sekund

  13:01aktualizováno  13:01
Rychlejší a šetrnější vyšetření pacientů v českobudějovické nemocnici umožní nový celotělový CT přístroj. Lékaři ho využijí hlavně k vyšetření pacientů po mozkové mrtvici, nemocných s onkologickými diagnózami a pacientů s mnohačetnými zraněními po dopravních nehodách či pádech z výšky.

„Letos je to přesně čtyřicet let, co se v Hradci Králové otvíralo první CT v republice. Ten stroj jsem viděl jako student a skenoval pouze ve dvou vrstvách. Ty byly třináctimilimetrové a skenování trvalo 14 až 18 minut. Tento stroj je schopný udělat tři rotace za sekundu, celého pacienta tak vyšetříme za deset sekund,“ srovnal primář radiologického oddělení českobudějovické nemocnice Petr Lhoták.

Špičkovým CT skenerem mohou lékaři provádět celotělová, neurologická a kardiologická vyšetření s kompletním angiografickým zobrazením cév. „Systém je také vybaven softwarem pro dynamická vyšetření a softwarem pro virtuální kolonoskopii,“ popsal Lhoták.

CT je opatřeno i nezávislým zaměřovacím zařízením a systémem pro synchronizaci dýchacích pohybů s ozařovačem pro plánování radioterapie onkologických pacientů.

„Celková cena CT včetně diagnostické stanice a příslušenství byla necelých 31 milionů korun. Pořídili jsme ho s pomocí evropské dotace ve výši 85 procent, zbytek zaplatil Jihočeský kraj,“ řekl ředitel úseku ostatních zdravotnických oborů nemocnice Jaroslav Novák.

Fotogalerie

Je to už druhé CT podobných kvalit, vybavení a technických možností, které největší nemocnice v kraji vlastní. První nové „cétéčko“ tu pořídili před třemi lety a obě budou plně vytížená.

„Neustále cítíme přetlak pacientů. Nárůst je strmý i přesto, že všechny nemocnice v kraji jsou už vybaveny touto technikou, která je pro pacienta nejméně zatěžující. Ještě před sedmi, osmi lety jsme prováděli ročně sedm, osm tisíc CT vyšetření, ale s rozvojem specializované centrové péče v naší nemocnici jsme loni provedli už 21 450 vyšetření,“ vyčíslil Novák.

Dodal, že urgentní vyšetření tu provádějí ihned, ale na plánovaná pacienti čekají i dva měsíce. Přitom vedení nemocnice doufá, že díky nepřetržitému provozu druhého rychlého CT se podaří dlouhé čekací doby zkrátit.

Přitom nový špičkový celotělový skener, jehož provoz budějovická nemocnice před pár dny slavnostně zahájila, není jedinou posilou jejího vytíženého radiodiagnostického pracoviště.

Letos tam pořídila ještě čtyři pojízdné digitální rentgenové přístroje, díky nimž je možné pacienta vyšetřit přímo na lůžku. To je důležité především u nemocných hospitalizovaných na JIP a na ARO.

Dalším novým přístrojem je mobilní rentgenový přístroj C-rameno, který slouží například v traumatologii při kontrole zákroků na sále. Celková hodnota všech těchto nových přístrojů je sto milionů korun.

Nejčtenější

Dal facku recidivistovi, stíhala ho GIBS. Teď se kriminalista zastřelil

Ilustrační snímek

Jeden ze dvou českobudějovických kriminalistů, kteří jsou od září stíháni za zfackování recidivisty při výslechu, se...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Další z rubriky

Vlakům z Tábora do Prahy zkrátí cestu další dva tunely, první se už razí

Soška svaté Barbory bdí nad stavbou tunelu Deboreč na budoucí železnici mezi...

Na železniční trati z Prahy na České Budějovice začala ražba tunelu Deboreč o délce 660 metrů. Proražen bude v...

Lišov chce postavit dům pro seniory, nabídne 105 lůžek

Nový domov pro seniory Anavita v Plzni

Zatímco dnes se musí senioři ze čtyřtisícového Lišova na Českobudějovicku stěhovat do zařízení v širokém okolí, v...

U zavražděného na Šumavě ležely utěrky, policie pátrá po jejich původu

Policie pátrá po původu utěrek, které ležely u zavražděného u Nové Pece.

Policisté pátrají po původu utěrek, které ležely u muže zavražděného u Nové Pece na Šumavě. Nahé tělo nalezli na konci...

Najdete na iDNES.cz