Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Loni s příušnicemi marodilo 10 Jihočechů. Letos už je dostalo 688 lidí

  15:01aktualizováno  15:01
Epidemie příušnic zasáhla Jihočeský kraj v rozsahu, který je podle hygieniků výjimečný. Onemocnění virového původu přinesla plesová sezona z Vysočiny. Marodili vrcholoví sportovci i tanečních z divadla. Během května by měla nemoc ustoupit.

Martin Kryštof chyběl kvůli příušnicím volejbalistům Jihostroje ve dvou zápasech semifinálové série proti Brnu. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Nezaměnitelné aroma dezinfekce, otevřená okna a poloprázdné lavice. Tak vypadá v těchto dnech nejedna škola v Českých Budějovicích. Důvodem je epidemie příušnic, která se od začátku roku žene Jihočeským krajem a zanechává za sebou stovky nemocných.

Ke konci dubna evidovali hygienici 688 případů tohoto onemocnění, zatímco za celý loňský rok jich bylo jen deset. Nemoc zasáhla nejvíc věkovou skupinu od 15 do 24 let a více než polovina nahlášených případů byla z Českobudějovicka.

Například na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické v Českých Budějovicích onemocnělo příušnicemi celkem třicet dětí. „Původně je měli studenti vyšších ročníků, teď jsme zaznamenali případy i mezi prváky. Konzultovali jsme situaci s hygienou, dezinfikujeme lavice, hodně větráme, doporučujeme dětem, aby nepily ze stejné lahve, a podobně. Snažíme se také v rámci možností nestřídat moc učebny. Zatím jsme měli štěstí, všichni maturanti šli ke zkouškám,“ popsal situaci ředitel školy Čestmír Tschauder.

Nemocní v kraji

České Budějovice 359
Český Krumlov 117
Prachatice 94
Jindřichův Hradec 55
Tábor 30
Písek 22
Strakonice 11


Co jsou příušnice?
Příušnice jsou nemocí virového původu. Typickými příznaky jsou horečka a bolestivý jednostranný nebo oboustranný otok příušní žlázy. Obvykle končí úplným uzdravením. Komplikace mohou nastat hlavně u dospělých, a to zánět varlat, mozkových blan nebo výjimečně slinivky.

S příušnicemi bojují i další školy v kraji. Na střední škole COP v Sezimově Ústí teď dostali studenti jedné třídy kvůli nemoci do konce týdne volno. „Máme šest nemocných studentů v jedné třídě, která je sportovně zaměřená, takže původ je zřejmě někde tam. Dali jsme jim volno, abychom zabránili šíření nemoci. Dostali domácí úkoly,“ potvrdil ředitel František Kamlach.

A to není zdaleka všechno. Už dříve měli problémy s příušnicemi českobudějovičtí fotbalisté, hokejisté i volejbalisté. Nemoc teď zasáhla také Jihočeské divadlo. To muselo v dubnu zrušit jedno baletní představení. Podle vedoucí obchodního oddělení Věry Ernstové onemocněli čtyři ze šestnácti členů baletního souboru.

Ačkoliv se nemoc šíří hlavně ve větších kolektivech, není výjimkou, že se příušnicemi nakazí postupně celá rodina. „Za poslední měsíc měl příušnice nejprve manžel, potom jsem je chytila i já a jako poslední v rodině nejmladší syn, který ještě nebyl očkovaný. U každého měly jiný průběh. Nejlépe je snášel rok a půl starý syn,“ popsala situaci v rodině i jednatřicetiletá Jana Šperňáková z Českobudějovicka.

Hygienici předpokládají, že útlum šíření by měl nastat už tento měsíc. „Ze zkušenosti z minulých let víme, že se vyskytovaly nejvíce v zimních a jarních měsících a v květnu docházelo k ukončení. Je to stejné jako u chřipkových onemocnění, i příušnice se šíří vzdušnou cestou,“ podotkla krajská epidemioložka Jitka Luňáčková.

Nemoc podle ní přišla do jižních Čech spolu s plesovou sezonou ze sousední Vysočiny. „Prvních maturitních plesů, které se konaly na přelomu roku, se účastnili lidé z jiných krajů. A na sousední Vysočině probíhala epidemie příušnic už od října. Tak došlo k prvnímu kontaktu a jejich dalšímu rozšíření,“ vysvětlila Luňáčková.

Její slova potvrdila i Radka Štěpánková z hygienické stanice v Jihlavě. „Na Pelhřimovsku jsme zaznamenali od loňského podzimu do února více než 150 případů. Teď už je to také na ústupu, letos je 32 nových,“ informovala.

Příušnicemi se mohou nakazit i lidé, kteří byli v dětství očkováni, ale už po čase nepodstoupili druhé očkování. Právě to je podle hygieniků nezbytnou součástí.

„Zatím nemáme výsledky všech šetření, ale předpokládáme, že je to tím, že hladina protilátek po očkování klesla. Celoživotně chráněn je jen člověk, který už nemoc prodělal. Počkáme proto na výsledky závěru této epidemie a může dojít ke změně očkovacího kalendáře,“ uvedla Luňáčková.

Zvýšený zájem o očkování zaznamenává už teď očkovací centrum v Českých Budějovicích. „Je dobré, když se nechají přeočkovat po deseti až patnácti letech i lidé, kteří už dostali dvě dávky. Pokud už byl někdo v kontaktu s nemocným, je lepší počkat inkubační dobu, protože očkování nemoci už nezabrání ani ho nevyvolá,“ upozornila Dagmar Benešová, lékařka centra Očkování a cestovní medicíny v Budějovicích. Očkování pojišťovny nehradí. Vyjde zhruba na 600 korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Venkovní plovárny hlásí úspěšnou sezonu. V Budějovicích dokonce rekordní

Letní plovárna v Českých Budějovicích už je otevřená.

Jihočeská venkovní koupaliště mají za sebou nadprůměrnou sezonu. Návštěvnostní rekordy zaznamenali v Budějovicích a...

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz