Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Loni s příušnicemi marodilo 10 Jihočechů. Letos už je dostalo 688 lidí

  15:01aktualizováno  15:01
Epidemie příušnic zasáhla Jihočeský kraj v rozsahu, který je podle hygieniků výjimečný. Onemocnění virového původu přinesla plesová sezona z Vysočiny. Marodili vrcholoví sportovci i tanečních z divadla. Během května by měla nemoc ustoupit.

Martin Kryštof chyběl kvůli příušnicím volejbalistům Jihostroje ve dvou zápasech semifinálové série proti Brnu. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Nezaměnitelné aroma dezinfekce, otevřená okna a poloprázdné lavice. Tak vypadá v těchto dnech nejedna škola v Českých Budějovicích. Důvodem je epidemie příušnic, která se od začátku roku žene Jihočeským krajem a zanechává za sebou stovky nemocných.

Ke konci dubna evidovali hygienici 688 případů tohoto onemocnění, zatímco za celý loňský rok jich bylo jen deset. Nemoc zasáhla nejvíc věkovou skupinu od 15 do 24 let a více než polovina nahlášených případů byla z Českobudějovicka.

Například na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické v Českých Budějovicích onemocnělo příušnicemi celkem třicet dětí. „Původně je měli studenti vyšších ročníků, teď jsme zaznamenali případy i mezi prváky. Konzultovali jsme situaci s hygienou, dezinfikujeme lavice, hodně větráme, doporučujeme dětem, aby nepily ze stejné lahve, a podobně. Snažíme se také v rámci možností nestřídat moc učebny. Zatím jsme měli štěstí, všichni maturanti šli ke zkouškám,“ popsal situaci ředitel školy Čestmír Tschauder.

Nemocní v kraji

České Budějovice 359
Český Krumlov 117
Prachatice 94
Jindřichův Hradec 55
Tábor 30
Písek 22
Strakonice 11


Co jsou příušnice?
Příušnice jsou nemocí virového původu. Typickými příznaky jsou horečka a bolestivý jednostranný nebo oboustranný otok příušní žlázy. Obvykle končí úplným uzdravením. Komplikace mohou nastat hlavně u dospělých, a to zánět varlat, mozkových blan nebo výjimečně slinivky.

S příušnicemi bojují i další školy v kraji. Na střední škole COP v Sezimově Ústí teď dostali studenti jedné třídy kvůli nemoci do konce týdne volno. „Máme šest nemocných studentů v jedné třídě, která je sportovně zaměřená, takže původ je zřejmě někde tam. Dali jsme jim volno, abychom zabránili šíření nemoci. Dostali domácí úkoly,“ potvrdil ředitel František Kamlach.

A to není zdaleka všechno. Už dříve měli problémy s příušnicemi českobudějovičtí fotbalisté, hokejisté i volejbalisté. Nemoc teď zasáhla také Jihočeské divadlo. To muselo v dubnu zrušit jedno baletní představení. Podle vedoucí obchodního oddělení Věry Ernstové onemocněli čtyři ze šestnácti členů baletního souboru.

Ačkoliv se nemoc šíří hlavně ve větších kolektivech, není výjimkou, že se příušnicemi nakazí postupně celá rodina. „Za poslední měsíc měl příušnice nejprve manžel, potom jsem je chytila i já a jako poslední v rodině nejmladší syn, který ještě nebyl očkovaný. U každého měly jiný průběh. Nejlépe je snášel rok a půl starý syn,“ popsala situaci v rodině i jednatřicetiletá Jana Šperňáková z Českobudějovicka.

Hygienici předpokládají, že útlum šíření by měl nastat už tento měsíc. „Ze zkušenosti z minulých let víme, že se vyskytovaly nejvíce v zimních a jarních měsících a v květnu docházelo k ukončení. Je to stejné jako u chřipkových onemocnění, i příušnice se šíří vzdušnou cestou,“ podotkla krajská epidemioložka Jitka Luňáčková.

Nemoc podle ní přišla do jižních Čech spolu s plesovou sezonou ze sousední Vysočiny. „Prvních maturitních plesů, které se konaly na přelomu roku, se účastnili lidé z jiných krajů. A na sousední Vysočině probíhala epidemie příušnic už od října. Tak došlo k prvnímu kontaktu a jejich dalšímu rozšíření,“ vysvětlila Luňáčková.

Její slova potvrdila i Radka Štěpánková z hygienické stanice v Jihlavě. „Na Pelhřimovsku jsme zaznamenali od loňského podzimu do února více než 150 případů. Teď už je to také na ústupu, letos je 32 nových,“ informovala.

Příušnicemi se mohou nakazit i lidé, kteří byli v dětství očkováni, ale už po čase nepodstoupili druhé očkování. Právě to je podle hygieniků nezbytnou součástí.

„Zatím nemáme výsledky všech šetření, ale předpokládáme, že je to tím, že hladina protilátek po očkování klesla. Celoživotně chráněn je jen člověk, který už nemoc prodělal. Počkáme proto na výsledky závěru této epidemie a může dojít ke změně očkovacího kalendáře,“ uvedla Luňáčková.

Zvýšený zájem o očkování zaznamenává už teď očkovací centrum v Českých Budějovicích. „Je dobré, když se nechají přeočkovat po deseti až patnácti letech i lidé, kteří už dostali dvě dávky. Pokud už byl někdo v kontaktu s nemocným, je lepší počkat inkubační dobu, protože očkování nemoci už nezabrání ani ho nevyvolá,“ upozornila Dagmar Benešová, lékařka centra Očkování a cestovní medicíny v Budějovicích. Očkování pojišťovny nehradí. Vyjde zhruba na 600 korun.
Nejčtenější

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

Z Písku by mohlo být malé Brno, věří ekonom České národní banky

„S bývalými spolužáky jsem stále v kontaktu. Stejně jako oni, i já v sobě...

O České národní bance, o podnikání na jihu Čech i o svém rodném městě v rozhovoru pro MF DNES mluvil ekonom Petr Král....

Další z rubriky

Soud oslovil v kauze týrání štěněte znalce, má objasnit rozsah zranění

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

V případu týrání psa Marleyho z Prachatic si okresní soud vyžádal spolupráci soudního znalce. Ten má soudci pomoci...

VIDEO: Mládě vzácného medvěda plavého skotačí ve výběhu hlubocké zoo

Medvědici s medvídětem mohou návštěvníci hlubocké zoo vidět ve výběhu každý den...

Mládě medvěda plavého, které se v hlubocké zoo narodilo 1. ledna, už mohou pozorovat návštěvníci ve venkovním výběhu....

Dům na náměstí v Krumlově, kde byla spořitelna, přestaví na luxusní hotel

Budova v centru Krumlova, kterou společnost CPI předělá na hotel, byla...

Historickou budovu spořitelny na českokrumlovském náměstí Svornosti přestaví společnost CPI za 100 milionů korun na...

Najdete na iDNES.cz