Kůrovcem poničený les na Šumavě.

Kůrovcem poničený les na Šumavě. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Problém s kůrovcem na Šumavě bude řešit i Senát, na stole už má petici

  • 37
Přes třináct tisíc lidí chce, aby se česká vláda a parlament okamžitě začali zabývat situací na Šumavě. Právě tolik lidí, úplně přesně 13 200, totiž podepsalo petici Zachraňme Šumavu. Šumavští starostové ji předali senátorům a poslancům. Chtějí, aby zákonodárci zasáhli a lesy na Šumavě nenechali napospas kůrovci.

"Protože má více jak deset tisíc podpisů, budou se peticí muset senátoři zabývat ve veřejném projednání," komentoval předseda Svazu šumavských obcí a starosta Horní Plané Jiří Hůlka, který podepsané archy do Prahy vezl.

Lidé podepsaní pod peticí tvrdí, že jsou znepokojeni odumíráním velkých ploch lesů a ponechání lesů napospas kůrovci.

Proto žádají zákonodárce, aby zastavili bezohledné ničení lesů, přizvali k řešení odborníky i vlastníky lesů na obou stranách hranice nebo aby ministerstvo životního prostředí nebylo ovlivňováno úzkou skupinou vědců a členů nevládních organizací.

Petici předali její iniciátoři předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové i předsedovi Senátu Miroslavu Štěchovi.   

"Myslím, že velká část veřejnosti je zděšena tím, k čemu na Šumavě došlo, a já se mezi tuto velkou část veřejnosti počítám," prohlásila pro ČTK předsedkyně Němcová po převzetí petice.

V médiích podle ní měli silnější hlas 'křiklouni', kteří si mysleli, že prostě je lepší, když Šumava vymře a potom se sama nějak obrodí". Zdůraznila, že ona tento názor nesdílí.

Petice kolovala po městech spolu s výstavou fotografií

Petice kolovala mezi lidmi tři roky. Provázela ji řada výstav snímků šumavského parku i besed. Výstava fotografií Zdenka Troupa měla vernisáž v září 2008, které se účastnil i prezident Václav Klaus.

Pak zamířila na Pražský hrad a do pětadvaceti měst, mezi kterými nechyběly České Budějovice, Olomouc, Písek, Pelhřimov, Klatovy, Železná Ruda nebo nejnavštěvovanější šumavská obec Kvilda.

U zrodu petice stál před lety tehdejší šéf Svazu šumavských obcí František Nykles. Nyní říká, že podpisů se dalo sehnat ještě více, kdyby měla putovní výstava větší reklamu.

"Petice kolovala po městech spolu s výstavou fotografií. Když ji lidé shlédli, mohli dobrovolně podepsat petici podle toho, jak na ně fotografie působily," říká Nykles.