Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pár zaměstnanců papíren ve Větřní dostalo mzdy. Ale jen od úřadu práce

  12:16aktualizováno  12:16
JIP Papírny Větřní jsou v insolvenci a jen na zdravotním a sociálním pojištění dluží 77 milionů korun. Odboráři podniku odhadují, že mzdy za poslední tři měsíce dluží stovkám zaměstnanců. Někteří se teď přesto platů dočkali, za firmu v insolvenci je vyplatil úřad práce.

Manažer papíren Větřní se podle policie snažil zkompromitovat s komplici daňového úředníka. | foto: Václav Janouš, MF DNES

"Úřad práce uspokojil splatné mzdy zaměstnanců JIP Papíren Větřní, které jsou v platební neschopnosti. Lidé se hlásí na Úřadu práce v Českém Krumlově, kde vyplní žádost a my jim vyplatíme mzdu za poslední tři měsíce," řekl Vladimír Brablec z českobudějovického úřadu práce.

Úřad vyplatil prvním 16 lidem přes půl milionu korun. Šlo o zaměstnance, kterým podnik dlužil ještě únorové výplaty. Firma však má dluhy desítky milionů korun.

"Podle nás dluží podnik jak lidem z Větřní, tak i z Lukavice, kde je druhý závod. Odhadujeme, že dluh má vůči 600 zaměstnanců ze zhruba 650," řekl odborář Jaroslav Holub.

Většina lidí už v podniku nepracuje. Dala podle zákoníku práce okamžitou výpověď pro nevyplácení mezd. V papírnách nyní zůstává jen několik dělníků, kteří udržují firmu, a účetní.

Ve Větřní práce není

Všichni čekají na insolvenčního správce, kterým byl soudem určen Ivo Hala z Prahy. Ten nyní studuje účetnictví firmy a zejména její majetek. Ačkoliv to bude trvat ještě několik měsíců, krajský soud už vyhlásil úpadek společnosti a věřitelé mohou své pohledávky uplatnit do konce července.

"Vedení firmy má nyní ještě možnost, aby nalezlo investora a podařilo se dluhy umořit. Nyní se sepisuje majetek, který by mohl pokrýt dlužné částky, takže vše se ještě uvidí," podotkl Ivo Hala.

Lidé, kteří už podnik opustili, hledají práci v okolí. Je to podle nich však komplikované. "Rozesílám životopisy, telefonuju, chodím na úřad práce, ale zatím marně. Nyní jsem se přihlásil o vyplacení dlužné mzdy na úřadu práce. Pro nás je ale komplikované i dojíždění," popisuje situaci Stanislav, jeden z bývalých zaměstnanců.

Lidé shání práci všude, kde se dá. Chodí například do technických služeb ve Větřní. Odpověď je ale vždy stejná: Nepřijímáme. "Máme plný stav. Bohužel, vše je o penězích a my nyní nemáme na nová pracovní místa, máme zaměstnané i lidi od úřadu práce," vysvětluje vedoucí technických služeb Miroslav Vrabel.

Krach způsobila změna trhu s papírem, tvrdí ředitel

Insolvenční návrh na papírny podala společnost Via Authentica, která pro firmu zajišťovala lodní přepravu zboží. Papírny jí dluží 953 tisíc korun.

Ředitel podniku Dušan Grmolec krach firmy zdůvodňuje tím, že se změnil trh s papírem. Firmě prý uškodila i kauza, kdy podle Generální inspekce bezpečnostních sborů chtěl finanční ředitel podniku spolu s dalším mužem a policistou zdiskreditovat daňového úředníka. Ten při kontrole odhalil nadměrné odpočty DPH ve výši desítek milionů a odmítl peníze vyplatit. Muži nasypali úředníkovi do pití pervitin, zajistili jeho zastavení policistou a následně jej chtěli zdiskreditovat. (více čtěte zde)

Grmolec řekl, že po zveřejnění kauzy přišla firma během jednoho dne o všechny bankovní a finanční partnery.

"Problémy papíren začaly v roce 2008, kdy český papírenský trh zasáhla vlna konkurzů a zkolaboval trh s tiskovým papírem," komentoval před časem Grmolec.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Další z rubriky

Postavme divadlo a mosty, říká hlavní architekt Českých Budějovic

Hlavní architekt Budějovic Jan Němec dojíždí do krajského města na jeden den v...

Podle hlavního architekta města Jana Němce je urbanistická podoba Českých Budějovic zakotvena v územním plánu....

Táborští mají strach o zoo. Bourání staveb nehrozí, ujistil ředitel

Zubřice Karla dorazila do táborské zoo.

Bouda pro opice, přístřešek pro koně a několik dalších staveb táborské zoo zmiňuje výzva, která se objevila na webových...

Druhé referendum o bazénu v Písku před volbami nebude, řekli zastupitelé

1. místo - vítěz navíc zabodoval i v jednoduchosti konstrukce objektu. Navíc...

Písečtí zastupitelé dostali na stůl návrh na referendum o výstavbě nového bazénu. Avšak rozhodování o osudu akvaparku...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz