Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pár zaměstnanců papíren ve Větřní dostalo mzdy. Ale jen od úřadu práce

  12:16aktualizováno  12:16
JIP Papírny Větřní jsou v insolvenci a jen na zdravotním a sociálním pojištění dluží 77 milionů korun. Odboráři podniku odhadují, že mzdy za poslední tři měsíce dluží stovkám zaměstnanců. Někteří se teď přesto platů dočkali, za firmu v insolvenci je vyplatil úřad práce.

Manažer papíren Větřní se podle policie snažil zkompromitovat s komplici daňového úředníka. | foto: Václav Janouš, MF DNES

"Úřad práce uspokojil splatné mzdy zaměstnanců JIP Papíren Větřní, které jsou v platební neschopnosti. Lidé se hlásí na Úřadu práce v Českém Krumlově, kde vyplní žádost a my jim vyplatíme mzdu za poslední tři měsíce," řekl Vladimír Brablec z českobudějovického úřadu práce.

Úřad vyplatil prvním 16 lidem přes půl milionu korun. Šlo o zaměstnance, kterým podnik dlužil ještě únorové výplaty. Firma však má dluhy desítky milionů korun.

"Podle nás dluží podnik jak lidem z Větřní, tak i z Lukavice, kde je druhý závod. Odhadujeme, že dluh má vůči 600 zaměstnanců ze zhruba 650," řekl odborář Jaroslav Holub.

Většina lidí už v podniku nepracuje. Dala podle zákoníku práce okamžitou výpověď pro nevyplácení mezd. V papírnách nyní zůstává jen několik dělníků, kteří udržují firmu, a účetní.

Ve Větřní práce není

Všichni čekají na insolvenčního správce, kterým byl soudem určen Ivo Hala z Prahy. Ten nyní studuje účetnictví firmy a zejména její majetek. Ačkoliv to bude trvat ještě několik měsíců, krajský soud už vyhlásil úpadek společnosti a věřitelé mohou své pohledávky uplatnit do konce července.

"Vedení firmy má nyní ještě možnost, aby nalezlo investora a podařilo se dluhy umořit. Nyní se sepisuje majetek, který by mohl pokrýt dlužné částky, takže vše se ještě uvidí," podotkl Ivo Hala.

Lidé, kteří už podnik opustili, hledají práci v okolí. Je to podle nich však komplikované. "Rozesílám životopisy, telefonuju, chodím na úřad práce, ale zatím marně. Nyní jsem se přihlásil o vyplacení dlužné mzdy na úřadu práce. Pro nás je ale komplikované i dojíždění," popisuje situaci Stanislav, jeden z bývalých zaměstnanců.

Lidé shání práci všude, kde se dá. Chodí například do technických služeb ve Větřní. Odpověď je ale vždy stejná: Nepřijímáme. "Máme plný stav. Bohužel, vše je o penězích a my nyní nemáme na nová pracovní místa, máme zaměstnané i lidi od úřadu práce," vysvětluje vedoucí technických služeb Miroslav Vrabel.

Krach způsobila změna trhu s papírem, tvrdí ředitel

Insolvenční návrh na papírny podala společnost Via Authentica, která pro firmu zajišťovala lodní přepravu zboží. Papírny jí dluží 953 tisíc korun.

Ředitel podniku Dušan Grmolec krach firmy zdůvodňuje tím, že se změnil trh s papírem. Firmě prý uškodila i kauza, kdy podle Generální inspekce bezpečnostních sborů chtěl finanční ředitel podniku spolu s dalším mužem a policistou zdiskreditovat daňového úředníka. Ten při kontrole odhalil nadměrné odpočty DPH ve výši desítek milionů a odmítl peníze vyplatit. Muži nasypali úředníkovi do pití pervitin, zajistili jeho zastavení policistou a následně jej chtěli zdiskreditovat. (více čtěte zde)

Grmolec řekl, že po zveřejnění kauzy přišla firma během jednoho dne o všechny bankovní a finanční partnery.

"Problémy papíren začaly v roce 2008, kdy český papírenský trh zasáhla vlna konkurzů a zkolaboval trh s tiskovým papírem," komentoval před časem Grmolec.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Další z rubriky

Do Kovosvitu se opět vrátila dobrá nálada, říká obchodní ředitel

„Cítil jsem vnitřní povinnost firmě pomoct,“ říká obchodní ředitel Kovosvitu...

Po svém návratu do Kovosvitu Daniel Horský obnovoval staronový tým. Měl za úkol vrátit firmě důvěru a přivést nové...

Nemocných s chřipkou ubývá. Epidemie ale na jihu Čech zatím nekončí

(Ilustrační snímek)

Chřipce už letos na jihu Čech podlehlo 25 lidí. Zatím poslední obětí se stal osmdesátiletý muž. Ačkoli v minulém týdnu...

Oprava zřícené silnice v Křemži má zpoždění, otevře se až příští rok

Oprava a sanace opěrné zdi a silnice bude podle Správy a údržby silnic...

Opěrná zeď v Křemži na Českokrumlovsku se mohla stavět na sesunutém svahu už loni na podzim. Firma ale od zakázky...

Najdete na iDNES.cz