Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na plném předměstí dělá radnice místo autobusům. Lidé protestují

  17:42aktualizováno  17:42
Na Pražském předměstí v Českých Budějovicích chce město zavádět parkovací zóny pro zlepšení dopravní situace. Předtím však udělalo opatření, které připravilo o místa obyvatele Kostelní a Skuherského ulice.

Osobní vozy smějí podle nových pravidel parkovat v Kostelní ulici jen od 20.30 do 6.30 hodin. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Odtahová služba nakládá osobní automobil a odváží ho pryč z Kostelní ulice. Z místa, kde ještě před několika dny bez potíží parkovalo. Teď je vše jinak.

V části Pražského předměstí v Budějovicích dostaly pro mnohé překvapivě přednost k zastavení autobusy a místní obyvatelé mají smůlu. Změnou přišli prakticky o 19 parkovacích míst. Navíc v lokalitě, kde jich je dlouhodobě už tak velký nedostatek.

Lidé z Kostelní a Skuherského ulice se proti zavedenému opatření začínají bouřit a protestují. Na radnici už odeslali dopis, kde na problém upozorňují. Město podle nich dalo přednost podnikatelskému záměru, konkrétně majiteli tamního Spa Hotelu Vita.

„Opatření je bezkoncepční a pokrytecké“

Klienti hotelu nyní mohou přijet autobusem téměř až k hotelu a pohodlně vystoupit, nebo naopak nastoupit. Jenže původně byla budova zkolaudovaná tak, že měl mít hotelový dům pro seniory dostatečné prostory k parkování uvnitř objektu.

„Opatření je bezkoncepční a pokrytecké. Nečekaně zmizely značky zákaz vjezdu autobusů. Naopak sem mohou jezdit a ještě tady zastavit na vyhrazeném místě. Pokud to zjistí i další dopravci, mohou si sem pohodlně zajíždět, je to v podstatě normální zastávka. Takto těžká doprava by zde měla být vyloučena,“ zdůraznil Petr Pavelec, jeden z místních a člen Přípravného výboru Spolku pro Pražské předměstí.

Upozornil, že místo této změny je mnohem více potřeba opravit samotnou Skuherského ulici. Ta jako jediná na území ochranného historického pásma není opravená a je ve špatném stavu.

„Na místě by byl opačný postup, nejdříve provést rekonstrukci ulice, pak řešit průjezdnost a parkování rezidentů. A nakonec se ptát, jestli je v místě vhodné zavádět autobusovou dopravu,“ dodal Pavelec.

Do dvou ulic autobusy couvaly a ohrožovaly zaparkovaná auta

Situací se hodně zabývali i zástupci města a také dopravní komise rady. Nabízelo se hned několik variant. Například zprůjezdnění Skuherského na Pražskou třídu, vytvoření zastávky přímo na Pražské, nebo možnost zastavení na parkovišti na Mariánském náměstí. Nakonec komise na nedávném jednání jednohlasně podpořila možnost s dočasným stáním v Kostelní.

„Byla to poměrně složitá diskuse. Tato varianta se ukázala v tuto chvíli jako nejschůdnější. Rada dala na doporučení dopravní komise a návrh přijala,“ konstatoval náměstek primátora Petr Podhola.

Autobusy mají v Kostelní zastavení povolené od 7 do 20 hodin, od 20:30 do 6:30 hodin tam mohou stát osobní auta. Úpravu provozu nakonec na základě žádosti města vydal magistrátní odbor dopravy a silničního hospodářství.

„Rozměrově je vše v pořádku. Kostelní je po rekonstrukci a zátěž zvládne. Ještě jsme ve Skuherského udělali na silnici takzvaný dopravní stín, aby při výjezdu autobusů nebyla ohrožena zaparkovaná auta,“ reagoval vedoucí odboru dopravy Jaroslav Mráz.

Zmínil, že problémy v této lokalitě jsou dlouhodobé a týkaly se i zajíždění autobusů k dalšímu hotelu Savoy. Do dvou ulic tam autobusy couvaly a ohrožovaly zaparkovaná auta. Když chtěly zajet na parkoviště na Mariánském náměstí, tak se zase nevytočily do vstupní brány.

„Když jsme vydali na úřední desku zákaz vjezdu autobusů do tohoto místa, tak se nikdo neozval. Ve chvíli, kdy však začalo opatření fungovat, tak se zase ozvali majitelé hotelů,“ sdělil dále Mráz.

Věc se následně stala politickou záležitostí a podle dostupných informací měl vzniknout tlak, že město jde opatřením proti podpoře turistického ruchu, když vjezd autobusů zakázalo. A tak přišla další aktuální změna, která teď naopak vadí místním obyvatelům.

„Najít kompromis je složité. Toto řešení nemusí být definitivní. Povolení je na dva roky. Snad se podaří opravit celou Skuherského a pak bude možné třeba řešit i výjezd do Pražské, nebo hledat jiné řešení,“ dodal Mráz.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Zelené autobusy pro turisty na Šumavě přicházejí o podporu obcí

Celkový pohled na obec Kvilda.

Některé šumavské obce přestanou letos poprvé přispívat na provoz Zelených autobusů. Podle starostů nemají moc velký...

Odběr kostní dřeně není nic, co by se nedalo zvládnout, říká dárce

Stanislav Blecha loni daroval vzácnou kostní dřeň.

Kdyby se nechystal na pozvání Českého národního registru dárců dřeně na setkání do Prahy, asi by si na dárcovství...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz