Českobudějovická zubařka Irena Švejdová (vlevo) ošetřuje se sestrou Zevou...

Českobudějovická zubařka Irena Švejdová (vlevo) ošetřuje se sestrou Zevou Humlerovou pacientku. Říká, že mezi její klienty patří i lidé z příhraničí. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Slavonice lákají zubaře. Nabízejí mu byt i vylepšení ordinace

  • 0
Nedostatek zubních lékařů trápí řadu jihočeských měst. V některých, hlavně příhraničních, obcích nejsou vůbec. Třeba Slavonice tak začali novému stomatologovi nabízet i byt. Jinde zase nemají lékaři smlouvy s pojišťovnami a pacienti u nich musí vše platit. Bez klientů ale nejsou. Jezdí za nimi Rakušané.

Ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku si na nedostatek zubních lékařů nemohou stěžovat. Přesto řada místních lidí dojíždí na ošetření do Českého Krumlova, nebo dokonce do Budějovic.

„Máme pět zubních klinik, poslední otevřela nedávno. Mívají ale plno, většinou převažuje klientela z Rakouska,“ popisuje starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák.

Většina zubařů v příhraničí nemá smlouvy s pojišťovnami, a proto pacienti musí platit veškeré úkony. „Zahraniční klientele to nevadí, ale Češi si vybírají lékaře, kteří smlouvy mají, a vyšetření je tak přijde levněji,“ vysvětlil Václav Bruna ordinující v Dolním Dvořišti.

Někde zubaři chybí úplně

Zatímco na Českokrumlovsku je zubařů dostatek, ačkoli uspokojí spíše zahraniční klientelu, například ve Slavonicích na Jindřichohradecku není zubař vůbec žádný. A dokud nenastoupí nový, musí lidé jezdit za ošetřením až desítky kilometrů daleko.

Na konci minulého roku odešel do důchodu Tomáš Vraspír. Ten ve městě ošetřoval pacienty od roku 1987.  A jak sám řekl, sehnat dnes do pohraničního městečka zubaře, může být velký problém. „Doufám, že sem někdo co nejdříve přijde,“ vyjádřil se krátce před svým odchodem Tomáš Vraspír.

Vedení Slavonic chce nového zubaře zajistit co nejdříve. Opuštěným pacientům se radnice snaží zatím pomoci alespoň tím, že na svůj web vyvěsila seznam ordinací v okolí. Novému lékaři je prý město ochotné nabídnout i bydlení.

„Samozřejmě by byla k dispozici i stávající ordinace s tím, že by bylo možné dohodnout se na modernizaci vybavení,“ říká slavonický starosta Hynek Blažek.

Město jedná se zubařkou, která se do Slavonic přestěhovala z Moravy. Vše záleží zřejmě na tom, jak se jí podaří dohodnout smlouvu se zdravotní pojišťovnou. „Mohla by začít ordinovat možná už za pár měsíců,“ potvrzuje slavonický místostarosta Karel Pavlů.

Radost mají v Českých Velenicích, kde se jim  podařilo sehnat nového zubaře nedávno. I tady totiž jeho předchůdce odešel do penze. Z Německa sem přišel mladý lékař Jindřich Čítek.

„Jsme moc rádi, že jsme pana doktora získali. Bylo by dobré mít ještě i dalšího zubaře,“ netají radost starosta Českých Velenic Jaromír Slíva.

Největším problémem je, že stávající zubní lékaři v malých městech stárnou, odcházejí do důchodu a mladým se do menších měst většinou nechce.

Například v píseckém okrese v současné době pracuje 40 zubních lékařů. Z toho je ale 17 již v důchodovém věku. „Nabídla bych obcím, aby oslovily studenty už při studiu a motivovaly je například stipendiem k tomu, aby po škole nastoupili na pracoviště v daném místě s podmínkou, že budou v obci pracovat třeba pět let,“ říká jihočeská mluvčí České stomatologické komory Milada Hálková.