Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politik si chce koupit pozemek pro stavbu benzinky. Lidé protestují

  11:38aktualizováno  11:38
Lidé ve Strakonicích podepisují petici proti prodeji pozemku u budoucího obchvatu města. Vadí jim, že by zde měly stát nové garáže a čerpací stanice. O parcelu má zájem bývalý místostarosta a krajský radní Karel Vlasák.

Strakoničtí rozhodují, zda na tomto místě chtějí novou čerpací stanici. | foto: Václav Janouš, MF DNES

Na první pohled vypadá pozemek zarostlý trávou v zatáčce u strakonického gymnázia docela bezvýznamně. Když se ale člověk blíže podívá do map, zjistí, že je to lukrativní parcela. Už brzy k ní povede sjezd od obchodního centra a prakticky i nového obchvatu města.

A právě o tento pozemek má zájem bývalý strakonický místostarosta, bývalý krajský radní a úředník ministerstva životního prostředí Karel Vlasák z ODS. Jeho společnost Geoteka požádala město o odprodej pozemku.

Pikantní je, že po říjnových komunálních volbách získal Vlasák na strakonické radnici post v majetkové komisi, která doporučuje nebo odmítá prodeje pozemků. On sám je teď prvním zájemcem o koupi.

Důvod, proč chce parcelu kupovat, je podle něj prostý: vlastní už dnes třetinu a rád by zde stavěl bistro a k tomu garáže. Když však předkládal radnici žádost o prodej pozemku, uvedl, že jde o dostavbu 28 garáží a malou čerpací stanici.

Strakoničtí rozhodují, zda na tomto místě chtějí novou čerpací stanici.

„Podle územního plánu je zde možná stavba dopravní obslužnosti a infrastruktury. Když už územní plán takhle blbě zní, je to jediný důvod, proč chci u bistra udělat jeden čerpací stojan a dostavět garáže,“ argumentoval ve na veřejném projednání prodeje Vlasák.

Jenže jeho vysvětlení oponují slova Roberta Flachse, strakonického úředníka odboru rozvoje, který má územní plánování na starosti. „Není nutné tam jen kvůli územnímu plánu stavět čerpací stanici, tak to není,“ kontroval.

Ze 150 lidí nikdo nebyl pro prodej

Ve čtvrtek večer se kvůli budoucnosti pozemku konalo veřejné projednávání. Ze 150 lidí, kteří na něj přišli, nebyl ani jediný člověk pro prodej. Většina naopak podepsala petici, kterou teď doručí lidé městu.

Starosta Břetislav Hrdlička ze Strakonické veřejnosti na závěr připomněl, že prozatím jde pouze o záměr prodat pozemek a rozhodovat budou zastupitelé města.

On sám, který už při vyhlášení záměru prodeje nehlasoval, bude nyní proti.

Hlasování o dvou pozemcích členů komise

Zvláštní je samotný plán prodeje pozemku. Karel Vlasák je členem majetkové komise města, která tento prodej doporučila a má pět členů. „Zdržel jsem se hlasování,“ hájí se Vlasák.

Ze zbývajících čtyř členů byla proti pouze předsedkyně komise Marcela Vlčková. Zbyli tak tři, kteří mohli prodej pozemku Vlasákovi doporučit. Kdyby jediný hlasoval jinak, komise by prodej parcely nedoporučila. Pro však hlasoval i člen, který zase od města chce koupit jiný pozemek - parcelu, na níž stojí bývalá myčka a opravna automobilů jeho rodiny. I tento prodej komise doporučila.

„V jednom případě sám (Vlasák - pozn. aut.) nehlasoval, ale hlasoval pro jeho záměr někdo jiný. V dalším pak někdo jiný nehlasoval a on byl pro. Tady jde jen o kšeft a prachy, vše okolo jsou jen kličky. Zajímavé také je, že už jednou v minulosti, když byl pan Vlasák v radě města, jsme o možném prodeji hlasovali a tehdy byl proti. Proč tehdy nesouhlasil, aby jej město prodalo, a teď jej chce sám koupit?“ upozornil exstarosta Pavel Vondrys z uskupení Jihočeši 2012, který tvrdí, že pro město je pozemek, o který má Vlasák zájem, strategický.

Vlasák na dotaz, jak tehdy hlasoval, odpovědět neumí. „Už si nevzpomínám,“ řekl. MF DNES vyhledala v archivu usnesení, které potvrzuje, že v únoru 2007 radní o možném prodeji pozemku skutečně rozhodovali a jednomyslně jej zamítli.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Po srážce s traktorem na Písecku vykolejil vlak, strojvůdce se lehce zranil

Traktor vjel na Písecku na železniční přejezd v době, kdy tudy projížděl vlak.

Na železničním přejezdu na Písecku vjel ve čtvrtek večer traktor s vlekem před osobní vlak. Při srážce vlak vykolejil a...

Řidič nepřežil čelní střet s kamionem, silnice u Třeboně už je průjezdná

Citroën Saxo se poblíž Třeboně střetl s kamionem. Řidič osobního vozu nehodu...

Tragická nehoda se stala ve středu večer poblíž Třeboně. Řidič Citroënu Saxo nepřežil čelní střet s kamionem. Úsek...

Najdete na iDNES.cz