Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O Krumlovii jednají dva roky. Za měsíc město rozhodne, co dál

  9:19aktualizováno  9:19
Posvětí Krumlov stavbu vzdělávacího městečka Krumlovia za pět a půl miliardy? Na konci dubna to „rozseknou“ zastupitelé. V bývalých kasárnách by vyrostla univerzita, školka i domov pro seniory.

Kasárna ve čtvrti Vyšný získalo město Český Krumlov od ministerstva v roce 2007. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Souhlasím s pokračováním obřího projektu v opuštěných kasárnách, nebo ne. Nad odpovědí na zásadní otázku mohou měsíc přemýšlet českokrumlovští zastupitelé. Na konci dubna musí říct, zda podpoří pokračování partnerství města a lidí, kteří stojí za ambiciózním projektem Krumlovia.

Ti zastupitelům představili studii proveditelnosti projektu, který, velmi zjednodušeně řečeno, počítá s vybudováním nové univerzity v dnes nevyužitém areálu bývalých kasáren ve Vyšném. Rozpočet celé akce? Skoro pět a půl miliardy korun.

I přesto, že podle plánu by se nemělo jednat o peníze z rozpočtu města, právě okolo této částky se točí nejčastější dotazy. Je ale třeba udělat první krok. Z pohledu zastupitelů by to měly být záruky, že se již daří jednat s některými investory.

Tým Krumlovie, především pak společnost Institutions for the Future, naopak potřebuje, aby ho město podpořilo a dovolilo mu jednat s tím, že může investorům nabídnout nějaké záruky. Těmi by měla být možnost ručení pozemky v areálu, jejichž poskytnutí bude jedinou investicí města v celém projektu. Na samotné budování univerzity pak tým plánuje shánět peníze z grantů a soukromých zdrojů.

„Všichni se ptají, zda už jsme s investory jednali. Ale je těžké jednat, když máte jen vizi a žádné záruky. Samozřejmě s investory jednáme, hledáme grantové možnosti, ale v první řadě potřebujeme, aby město udělalo tento důležitý krok,“ podotkla koordinátorka projektu Lucie Vaverová.

Areál bývalých kasáren zatím dál chátrá

Celé dvouleté jednání města a týmu, který by chtěl do Českého Krumlova přestěhovat své vzdělávací aktivity, tak na konci dubna projde největší zatěžkávací zkouškou. Starosta města Dalibor Carda projekt vítá. Zda ale projde zastupitelstvem, nedovede odhadnout.

„V zastupitelstvu se objevují názory, že mají za cíl okrást nás o pozemky, což je úplně scestné. Já si myslím, že takový projekt se v celé republice ještě nenarodil, a proto je těžké si jeho realizaci vůbec představit. Chodím na schůzky s týmem Krumlovie pravidelně a na těch lidech je vidět, že celou tu věc dělají z čisté snahy o vytvoření geniálního projektu. Přál bych si, abychom si takovou příležitost nenechali utéct,“ tvrdí starosta.

Připomněl také, že v současné době nemá město pro areál o rozloze přes 20 hektarů jiné využití. „Tady ale máme možnost využít ten prostor smysluplně a prostřednictvím lidí, kteří do toho dávají všechno. Kdyby se jim opravdu podařilo svůj nápad zrealizovat, bylo by to úžasné,“ konstatoval s tím, že univerzita by vznikala několik let.

Tým Krumlovie počítá s tím, že celá akce by byla rozdělena na čtyři fáze - od hledání peněz v následujících letech, přes vybudování Vývojového centra za zhruba 18 milionů korun a přijímání prvních studentů, až po otevření dalších budov i úrovní vzdělávání po roce 2025. Postupně by měl vznikat moderní areál, ve kterém se budou vzdělávat děti od předškolního věku až po vysokoškolské studenty. Jeho součástí má být i domov pro seniory.

„Já vím, že ty náklady pět a půl miliardy korun vypadají hrozivě. To beru. Ale bývaly i doby, kdy člověk nebyl schopný doletět na Měsíc,“ řekl starosta. Upozornil, že univerzita by neměla být projektem, kterého by se měly obávat další vysoké školy. Zatímco Jihočeskou univerzitu v Budějovicích navštěvuje zhruba 13 tisíc studentů, v Krumlově by jich bylo maximálně několik set.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Policisté zadrželi ženy, které v Krumlově okradly dvě Číňanky o 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Policie zadržela dvojici dívek, které v Českém Krumlově zřejmě okradly čínské turistky o v přepočtu 140 tisíc korun....

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Českobudějovický půlmaraton: závod, ale i plné hotely a utracené miliony

České Budějovice, 9.6.2012, Mattoni 1/2Maraton České Budějovice FOTO: MF DNES -...

Tisíce běžců a ještě více fanoušků zamíří do Českých Budějovic na sedmý ročník Mattoni 1/2Maratonu. Utratí při něm více...

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Fotopast na rysy u Netolic zachytila vlka. Vrátil se tam po 150 letech

Vlk u Netolic na Prachaticku.

Lesní cestu nedaleko Netolic na Prachaticku střežila jen dva měsíce a už zaznamenala mimořádný úspěch. Fotopast...

Najdete na iDNES.cz