Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O Krumlovii jednají dva roky. Za měsíc město rozhodne, co dál

  9:19aktualizováno  9:19
Posvětí Krumlov stavbu vzdělávacího městečka Krumlovia za pět a půl miliardy? Na konci dubna to „rozseknou“ zastupitelé. V bývalých kasárnách by vyrostla univerzita, školka i domov pro seniory.

Kasárna ve čtvrti Vyšný získalo město Český Krumlov od ministerstva v roce 2007. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Souhlasím s pokračováním obřího projektu v opuštěných kasárnách, nebo ne. Nad odpovědí na zásadní otázku mohou měsíc přemýšlet českokrumlovští zastupitelé. Na konci dubna musí říct, zda podpoří pokračování partnerství města a lidí, kteří stojí za ambiciózním projektem Krumlovia.

Ti zastupitelům představili studii proveditelnosti projektu, který, velmi zjednodušeně řečeno, počítá s vybudováním nové univerzity v dnes nevyužitém areálu bývalých kasáren ve Vyšném. Rozpočet celé akce? Skoro pět a půl miliardy korun.

I přesto, že podle plánu by se nemělo jednat o peníze z rozpočtu města, právě okolo této částky se točí nejčastější dotazy. Je ale třeba udělat první krok. Z pohledu zastupitelů by to měly být záruky, že se již daří jednat s některými investory.

Tým Krumlovie, především pak společnost Institutions for the Future, naopak potřebuje, aby ho město podpořilo a dovolilo mu jednat s tím, že může investorům nabídnout nějaké záruky. Těmi by měla být možnost ručení pozemky v areálu, jejichž poskytnutí bude jedinou investicí města v celém projektu. Na samotné budování univerzity pak tým plánuje shánět peníze z grantů a soukromých zdrojů.

„Všichni se ptají, zda už jsme s investory jednali. Ale je těžké jednat, když máte jen vizi a žádné záruky. Samozřejmě s investory jednáme, hledáme grantové možnosti, ale v první řadě potřebujeme, aby město udělalo tento důležitý krok,“ podotkla koordinátorka projektu Lucie Vaverová.

Areál bývalých kasáren zatím dál chátrá

Celé dvouleté jednání města a týmu, který by chtěl do Českého Krumlova přestěhovat své vzdělávací aktivity, tak na konci dubna projde největší zatěžkávací zkouškou. Starosta města Dalibor Carda projekt vítá. Zda ale projde zastupitelstvem, nedovede odhadnout.

„V zastupitelstvu se objevují názory, že mají za cíl okrást nás o pozemky, což je úplně scestné. Já si myslím, že takový projekt se v celé republice ještě nenarodil, a proto je těžké si jeho realizaci vůbec představit. Chodím na schůzky s týmem Krumlovie pravidelně a na těch lidech je vidět, že celou tu věc dělají z čisté snahy o vytvoření geniálního projektu. Přál bych si, abychom si takovou příležitost nenechali utéct,“ tvrdí starosta.

Připomněl také, že v současné době nemá město pro areál o rozloze přes 20 hektarů jiné využití. „Tady ale máme možnost využít ten prostor smysluplně a prostřednictvím lidí, kteří do toho dávají všechno. Kdyby se jim opravdu podařilo svůj nápad zrealizovat, bylo by to úžasné,“ konstatoval s tím, že univerzita by vznikala několik let.

Tým Krumlovie počítá s tím, že celá akce by byla rozdělena na čtyři fáze - od hledání peněz v následujících letech, přes vybudování Vývojového centra za zhruba 18 milionů korun a přijímání prvních studentů, až po otevření dalších budov i úrovní vzdělávání po roce 2025. Postupně by měl vznikat moderní areál, ve kterém se budou vzdělávat děti od předškolního věku až po vysokoškolské studenty. Jeho součástí má být i domov pro seniory.

„Já vím, že ty náklady pět a půl miliardy korun vypadají hrozivě. To beru. Ale bývaly i doby, kdy člověk nebyl schopný doletět na Měsíc,“ řekl starosta. Upozornil, že univerzita by neměla být projektem, kterého by se měly obávat další vysoké školy. Zatímco Jihočeskou univerzitu v Budějovicích navštěvuje zhruba 13 tisíc studentů, v Krumlově by jich bylo maximálně několik set.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

V dole poznáte opravdovou tmu. Grafit v Krumlově vznikal 400 milionů let

Průvodce návštěvníkům vysvětlí, jak se v dole těžil grafit.

Poslední důlní vlak s horníky zajel do grafitového dolu v Českém Krumlově před patnácti lety. Nyní už dovnitř vozí jen...

VIDEO: Začala s kadibudkami. Teď maluje na maringotky hrady i osobnosti

Výtvarnice a učitelka Barbora Ticháčková o prázdninách maluje na maringotky...

Mezi desítkami vodáckých zastavení s občerstvením na Vltavě jen málokdo přehlédne maringotky kiosku Pod Čeřínem poblíž...

VIDEO: V Hrdějovicích u Budějovic hořel autobus MHD, uhasili ho řidiči

V Hrdějovicích u Českých Budějovic hořel autobus MHD.

Černý dým a plameny stoupající ze zadní části vozu překvapily cestující, kteří odpoledne jeli v autobusu MHD v...

Najdete na iDNES.cz