Rejnok Jana Kaplického měl stát v bývalých čtyřdvorských kasárnách v Českých...

Rejnok Jana Kaplického měl stát v bývalých čtyřdvorských kasárnách v Českých Budějovicích. | foto: rejnok-cb.cz

Rejnok od Kaplického zatím nebude. Budějovice se nedočkaly investora

  • 179
Takzvaný Rejnok architekta Jana Kaplického dostal na středečním jednání českobudějovických radních stopku. Odmítli dál čekat na představení investora stavby za dvě miliardy korun. MF DNES zjistila, že pro prodloužení lhůty hlasovali jen čtyři radní z jedenácti. Rejnok by mohl vyrůst jinde.

Do konce března měl garant projektu Antonín Kazil sdělit jméno investora, který zaplatí stavbu v Českých Budějovicích.

Místo toho Kazil požádal českobudějovické radní, aby mu na vyjednávání s potenciálním partnerem výstavby Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka dali dalších šest měsíců času. To ovšem neprošlo.

Rejnok od Kaplického

Ještě před zasedáním přitom doufal v opak. "Věřím, že čas ještě dostaneme. Přece jen je mimořádně složité získat investora pro stavbu za dvě miliardy korun," řekl v úterý Antonín Kazil, předseda Jihočeské společnosti přátel hudby, která Rejnoka zaštiťuje.

Definitivní konec Rejnoka v Českých Budějovicích to být přesto nemusí. Projekt drží Jihočeská společnost přátel hudby a pokud by se objevily jiné pozemky, je možné začít připravovat koncertní centrum na nich.

V Budějovicích však mnoho dalších volných prostor není. Antonín Kazil tak nevyloučil, že by mohl projekt nabídnout i pro jiná města.

"Je to pro mě čerstvá zpráva, takže přesně nevím, jak zareaguji. Stálo to mnoho práce a úsilí, takže nechci, aby to takhle skončilo," řekl Kazil. Z rozhodnutí radních byl hodně zklamaný.

Projekt vznikl už v roce 2008

Dnes už zesnulý Jan Kaplický představil svůj futuristický projekt v roce 2008. Uplynulo šest let a stále je jen na papíře. Město kvůli němu blokuje pozemky ve Čtyřech Dvorech v areálu bývalého tankodromu. Zastupitelé pro velkolepý koncertní palác měnili územní plán a stavba má i územní rozhodnutí.

"Jsem ochoten do konce září ještě počkat. S těmi pozemky bychom stejně hned nijak nenakládali. Myslím, že je možné šest měsíců počkat a nemít pak zbytečné výčitky," domnívá se první náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD). Ten také jako jeden ze čtyř radních hlasoval pro prodloužení lhůty.

Proti před jednáním nebyl ani náměstek primátora Kamil Calta (TOP 09), ovšem za předpokladu, že by Jihočeská společnost přátel hudby začala platit za pozemky nájem.

"V uplynulých pěti letech jsme plochy drželi zadarmo a slyšeli jen sliby. Teď bych řekl ano, počkáme, ale už uzavřeme řádnou smlouvu o pronájmu pozemků," konstatoval Calta.

Takovému řešení byl nakloněn i Kazil a potvrdil, že je společnost připravena začít platit. Navíc to podle něj bude i další signál pro investora, že to s Rejnokem myslí vážně.

Někteří se však zřejmě nepřipojí ani k tomuto návrhu. Čekat už nechtějí například radní Ivo Moravec (HOPB) či Tomáš Bouzek (TOP 09) a příliš optimistický nebyl ani primátor Juraj Thoma (HOPB).

Kvůli Rejnokovi pak Kazilovi napsal před pár týdny otevřený dopis také jihočeský architekt Jiří Brůha.

"Přiblížila se lhůta stanovená městem. Představ konkrétního investora, jenž má k dispozici prostředky nejen na stavbu, ale který také ví, jak ji provozovat a kolik její provoz stojí," apeluje mimo jiné v dopise Brůha, který se s Kazilem osobně zná.

V opačném případě doporučil kolegovi uznat, že se snažil do Budějovic dostat světovou architekturu a hudbu, ale přecenil své možnosti.

Brůha také upozornil, že od změny územního plánu pro koncertní centrum je to už pět let a nezměnilo se skoro nic, pouze se mění harmonogram.