Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nedělám domy jako krabice s dírami pro okna, říká originální projektant

  13:37aktualizováno  13:37
Projektant Josef Vostracký vymýšlí pasivní domy. Už za pár dnů vyrazí do Třebína na Českobudějovicku, aby byl u kopání základů pro experimentální dům, který dosud v České republice nestojí.

Projektant Josef Vostracký se řadu let zabývá pasivními domy. | foto: František PanecMAFRA

"Bude to experimentální dřevostavba, která bude umět nabídnout svému majiteli velmi moderní technologická řešení. Patří mezi ně například mimořádné tepelně izolační vlastnosti obvodových konstrukcí a řada dalších věcí. Logicky bude pasivní, což znamená velkou úsporu energií," vysvětluje Vostracký.

Chrlí ze sebe pojmy jako tepelné čerpadlo, rekuperační jednotka, tepelné odpory konstrukcí, gabionová zeď integrovaná do domu. Komu tyto termíny nic neříkají, stačí praktická ukázka návštěvy domu, který rovněž projektoval.

"Venku bylo minus čtyři, uvnitř 22 stupňů Celsia, a přitom byly radiátory po celou dobu studené. Předchozí večer se totiž dvě hodiny topilo v krbu a dům teplo naakumuloval do zásobníku a do konstrukcí. Stejnou službu ale udělá i sluneční svit. Vy pak cítíte teplo v prostoru a díky vzduchotěsnosti nikde netáhne," dodává muž, jenž se rozhodl, že bude pomáhat na svět domům, které jsou trochu jiné. Takové, kterým bude podle něj patřit budoucnost.

"Když jsem před 12 lety projektoval ten vlastní v Ohrazeníčku, už se v odborných zahraničních časopisech objevovaly domy s minimální energetickou náročností. Když jsem přesvědčoval řemeslníky, že izolace musí být čtvrtmetrová, klepali si na čelo s tím, že normálně dávají 12 centimetrů. Jen pro zajímavost, já už dnes projektuji do staveb izolaci půlmetrovou," říká Josef Vostracký s tím, že plánuje, jak svůj dům předělá.

"Jde mi na nervy, když řešení není dokonalé, zejména v porovnání s domy, které stavíme teď. Kompletně ho opláštím, vyměním okna, zajistím vzduchotěsnost, větrotěsnost, rekuperaci a budu mít klid. Chystám i další vychytávky. Jiná cesta totiž není, přece ho nezbořím. I se starším domem se dá pracovat," popisuje.

Tvrdí rovněž, že zvýšené náklady na nový nízkoenergetický nebo pasivní dům se vrátí v ušetřené ceně energií do deseti let. Výhodou podle něj je, že pokud se perfektně vyřeší jedna stavba, dají se údaje a zkušenosti využít i při těch dalších. A přitom se vždy jedná o originální objekty.

"Zásadně neprojektuji domy jako krabice s dírami pro okna, snažím se, aby měly organický tvar a zapadly do pozemku, na němž stojí," míní Vostracký.

Pět rodinných domů za rok

Nejvíc ho baví navrhování staveb a celkové vedení projektu. Plné nasazení si vyzkoušel právě v Ateliéru EIS, kdy jako hlavní inženýr projektů měl na starosti několik velkých staveb. Stejný systém uplatňuje i ve vlastní firmě. Jen s tím rozdílem, že mu hodně času zabírá tvorba projektu domů podle představ investorů.

"Beru maximálně pět projektů rodinných domů za rok. Polovinu kapacity věnuji dalším projektům, občanským a průmyslovým stavbám. Někdy přes půl roku řešíme budoucí podobu a funkce domu. Radši víc času nad projektem než změny v průběhu samotné stavby," vysvětluje svoji filozofii.

Dodává také, že za ním ovšem nechodí lidé, kteří chtějí ten nejlevnější dům na světě. Spolupodepsaný je i pod projektem pasivního bytového domu, který už stojí na českobudějovické Zavadilce. Ten byl dokonce oceněn za originalitu ministerstvem pro místní rozvoj.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Mladý řidič jel příliš rychle. V převráceném autě se zranilo pět lidí

Dvacetiletý řidič vyjel při průjezdu zatáčkou ze silnice. Auto narazilo do...

Dvacetiletý šofér havaroval ve středu brzy ráno na Českobudějovicku. Zřejmě jel příliš rychle do zatáčky, auto vylétlo...

Další z rubriky

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Senioři a školáci ušetří za MHD v Budějovicích stovky korun měsíčně

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Od prvního září budou moci senioři od 65 let a školáci do patnácti let jezdit městskou hromadnou dopravou v krajském...

VYSÍLÁME: V Hluboké se loučí s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé loučí s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v Afghánistánu...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz