Projektant Josef Vostracký se řadu let zabývá pasivními domy.

Projektant Josef Vostracký se řadu let zabývá pasivními domy. | foto: František Panec, MAFRA

Nedělám domy jako krabice s dírami pro okna, říká originální projektant

  • 3
Projektant Josef Vostracký vymýšlí pasivní domy. Už za pár dnů vyrazí do Třebína na Českobudějovicku, aby byl u kopání základů pro experimentální dům, který dosud v České republice nestojí.

"Bude to experimentální dřevostavba, která bude umět nabídnout svému majiteli velmi moderní technologická řešení. Patří mezi ně například mimořádné tepelně izolační vlastnosti obvodových konstrukcí a řada dalších věcí. Logicky bude pasivní, což znamená velkou úsporu energií," vysvětluje Vostracký.

Chrlí ze sebe pojmy jako tepelné čerpadlo, rekuperační jednotka, tepelné odpory konstrukcí, gabionová zeď integrovaná do domu. Komu tyto termíny nic neříkají, stačí praktická ukázka návštěvy domu, který rovněž projektoval.

"Venku bylo minus čtyři, uvnitř 22 stupňů Celsia, a přitom byly radiátory po celou dobu studené. Předchozí večer se totiž dvě hodiny topilo v krbu a dům teplo naakumuloval do zásobníku a do konstrukcí. Stejnou službu ale udělá i sluneční svit. Vy pak cítíte teplo v prostoru a díky vzduchotěsnosti nikde netáhne," dodává muž, jenž se rozhodl, že bude pomáhat na svět domům, které jsou trochu jiné. Takové, kterým bude podle něj patřit budoucnost.

"Když jsem před 12 lety projektoval ten vlastní v Ohrazeníčku, už se v odborných zahraničních časopisech objevovaly domy s minimální energetickou náročností. Když jsem přesvědčoval řemeslníky, že izolace musí být čtvrtmetrová, klepali si na čelo s tím, že normálně dávají 12 centimetrů. Jen pro zajímavost, já už dnes projektuji do staveb izolaci půlmetrovou," říká Josef Vostracký s tím, že plánuje, jak svůj dům předělá.

"Jde mi na nervy, když řešení není dokonalé, zejména v porovnání s domy, které stavíme teď. Kompletně ho opláštím, vyměním okna, zajistím vzduchotěsnost, větrotěsnost, rekuperaci a budu mít klid. Chystám i další vychytávky. Jiná cesta totiž není, přece ho nezbořím. I se starším domem se dá pracovat," popisuje.

Tvrdí rovněž, že zvýšené náklady na nový nízkoenergetický nebo pasivní dům se vrátí v ušetřené ceně energií do deseti let. Výhodou podle něj je, že pokud se perfektně vyřeší jedna stavba, dají se údaje a zkušenosti využít i při těch dalších. A přitom se vždy jedná o originální objekty.

"Zásadně neprojektuji domy jako krabice s dírami pro okna, snažím se, aby měly organický tvar a zapadly do pozemku, na němž stojí," míní Vostracký.

Pět rodinných domů za rok

Nejvíc ho baví navrhování staveb a celkové vedení projektu. Plné nasazení si vyzkoušel právě v Ateliéru EIS, kdy jako hlavní inženýr projektů měl na starosti několik velkých staveb. Stejný systém uplatňuje i ve vlastní firmě. Jen s tím rozdílem, že mu hodně času zabírá tvorba projektu domů podle představ investorů.

"Beru maximálně pět projektů rodinných domů za rok. Polovinu kapacity věnuji dalším projektům, občanským a průmyslovým stavbám. Někdy přes půl roku řešíme budoucí podobu a funkce domu. Radši víc času nad projektem než změny v průběhu samotné stavby," vysvětluje svoji filozofii.

Dodává také, že za ním ovšem nechodí lidé, kteří chtějí ten nejlevnější dům na světě. Spolupodepsaný je i pod projektem pasivního bytového domu, který už stojí na českobudějovické Zavadilce. Ten byl dokonce oceněn za originalitu ministerstvem pro místní rozvoj.