Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z lesů má Tábor málo peněz, stěžuje si opozice. Chce šestinásobek

  9:21aktualizováno  9:21
Ačkoliv má pro příští rok Tábor přebytkový rozpočet ve výši 890 milionů, opozice si myslí, že by v něm i tak mohlo být mnohem více peněz. A jak je získat? Lépe využívat městský majetek, jako jsou třeba lesy. Ty by se daly podle opozice pronajmout až za šestinásobek než nyní.
Tábor vlastní dohromady necelé dva tisíce hektarů lesů. Ilustrační snímek

Tábor vlastní dohromady necelé dva tisíce hektarů lesů. Ilustrační snímek | foto: Lesy ČR.

Tábor dosud vlastnil zhruba 1 500 hektarů lesů, k těm nyní přibylo ještě dalších téměř 450 hektarů, které městu coby historický majetek navrátil stát.

Všechny lesy pronajímá město společnosti Správa lesů města Tábor za 450 tisíc korun ročně. A to je podle opozičních zastupitelů málo. Přebytek rozpočtu, který je letos zhruba tři miliony korun, by podle nich mohl být vyšší.

"Statistický příjem z hektaru srovnatelného lesa může být podle ministerstva zemědělství 1 930 korun. A my pronajímáme ani ne za desetinu," říká zastupitelka Michaela Petrová z uskupení Jinak!, sdružení kandidátů Strany zelených, Strany pro otevřenou společnost a nezávislých.

Jednatel Správy lesů města Tábor Jan Kalafut však namítá, že takto se srovnávat tabulkové sumy s nájmem za táborské lesy nedají. Vše závisí na konkrétní situaci a hospodaření jednotlivých lesnických závodů, množství těžeb a prodeje dříví.

"V minulosti bylo nájemné i vyšší. Půl milionu, milion, třeba i 2,7 milionu korun. Vyšší nájemné nyní být ale nemůže. Abychom se nedostali do dluhové pasti, měli jsme rezervu na pěstební činnost a podobně," podotkl Kalafut.

Firma podle výroční zprávy z roku 2011 hospodařila s více než 19 miliony korun a vytvořila zisk přes 338 tisíc korun. Novější údaje o hospodaření například za loňský rok v obchodním rejstříku zatím společnost nezveřejnila.

Kdo má určovat nájemné?

S argumentací, že vyšší nájemné by pro firmu bylo likvidační, se ale Petrová smířit nechce. Přijde jí absurdní, aby si firma diktovala, kolik je pro ni přijatelné nájemné. "Rozhoduje o výši nájemného pronajímatel, nebo nájemce?" podivila se Petrová.

Podobně argumentovala už na konci loňského roku při schvalování letošního rozpočtu. Ten, ačkoliv byl také pod miliardu korun, byl o 60 milionů korun bohatší. Přesto už tehdy Petrové vadilo, že nájemné za lesy je nízké. Připomínala pronájmy srovnatelných českokrumlovských lesů, kdy radnice získává ročně zhruba tři miliony korun. Petrová tehdy se svým návrhem neuspěla, nyní jsou její šance o něco vyšší.

Problematiku lesů má na starosti Olga Bastlová z ČSSD. Argumentovala, že lesy jsou pronajímány za cenu obvyklou. Připustila však, že nájemné se může zvýšit, pokud si to zastupitelé po Novém roce odsouhlasí.

"V lednu bude předložena nová nájemní smlouva. Nebráním se ale ani tomu, abychom si zjistili informace o podobných nájmech a porovnali je," dodala Bastlová.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Motorkář zahynul při nárazu do stromu, jeho syn jedoucí za ním se zranil

Dva motorkáři havarovali na Písecku. Jeden nepřežil náraz do stromu.

Čtyřiapadesátiletý motorkář zemřel na Písecku poté, co nezvládl průjezd zatáčkou a narazil do stromu. Jeho syn, který...

Senioři a školáci ušetří za MHD v Budějovicích stovky korun měsíčně

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Od prvního září budou moci senioři od 65 let a školáci do patnácti let jezdit městskou hromadnou dopravou v krajském...

Najdete na iDNES.cz