Exponáty jsou nyní v nevyhovujících podmínkách. Na snímku prochází muzeem starostka Lenory Jaroslava Krnáková.

Exponáty jsou nyní v nevyhovujících podmínkách. Na snímku prochází muzeem starostka Lenory Jaroslava Krnáková. - Expozice Sklářského muzea v Lenoře. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Proslulé sklo z Lenory je vystaveno v žalostných podmínkách, expozice je skoro pro ostudu

  • 0
Ze světově proslulé produkce lenorské sklárny zůstala v Lenoře na Prachaticku už jen sbírka jejích výrobků. Mistrovské výtvory několika generací sklářů jsou však v zastaralé expozici Sklářského muzea, jež sídlí na obecním úřadě. Hrozí, že se exponáty budou muset rozprodat.

Důstojnější podmínky pro historicky cennou sbírku 360 exponátů by mohl zajistit Jihočeský kraj. "Je to hodnotná sbírka, ale my nemáme odborníky ani peníze, abychom se o ni starali tak, jak si zaslouží. Ani bychom to nemohli udělat, protože je privátní," uvedla starostka Lenory Jaroslava Krnáková.

Proto se obrátila na hejtmanství, aby obci pomohlo tuto nedůstojnou situaci vyřešit. Lenorští jsou na svoji sklářskou tradici pyšní, ale skoro se stydí v sezoně pouštět do expozice návštěvníky.

"Ve sbírce je 230 kusů historických váz, mís, sklenic a dalších skleněných výrobků z období před II. světovou válkou. Celkem je v ní 360 exponátů, které mapují výrobu až do konce sklárny," popsal místostarosta Antonín Chrapan.

Exponáty jsou nyní v nevyhovujících podmínkách.

Návštěvníci si tam mohou prohlédnout hutní sklo i výrobky malované různými technikami z různých období, z nichž každé mělo svůj osobitý styl. Nejcennější jsou skleněné výrobky ze začátku 20. století - květinové vzory a foukané sklo.

Odborníci stanovili minimální prodejní cenu skla na 320 tisíc korun, jeho kulturně historická hodnota je však zhruba pětkrát vyšší.

Sbírka je nyní v rukou soukromé nadace, a proto je její převedení na jiného vlastníka komplikované. Krajští zastupitelé přesto schválili podniknutí kroků pro převzetí tohoto pro kraj důležitého majetku.

"Pro nás má sbírka velkou hodnotu jako soubor, který dokumentuje v čase to, co lenorská sklárna vyráběla. A zároveň jsme darem převzali vzorkovnu bývalé sklárny v Chlumu u Třeboně, takže sklo sbíráme, uchováváme a při vhodných příležitostech ukazujeme veřejnosti," sdělil krajský radní pro kulturu František Štangl.

Exponáty jsou nyní v nevyhovujících podmínkách. Na snímku prochází muzeem starostka Lenory Jaroslava Krnáková.

Protože přebírání nadačního majetku má svá pravidla, musí nyní kraj zřídit speciální nadaci u svého Jihočeského muzea. Díky ní pak může sbírku lenorského skla převzít a vytvořit důstojnější podmínky pro její rozvoj.

Přitom ji nebude nikam stěhovat, muzejníci se o ni postarají přímo v dnešních prostorách v Lenoře. Dva správci nynější nadace dostanou od kraje za její uchování a záchranu dohromady 300 tisíc korun.

"Nejdůležitější je, aby se sbírka zachovala vcelku. Když se nechá bez povšimnutí, za chvíli se rozprodá a rozptýlí bůhví kam. Je to úžasný celek, který dokumentuje vývoj sklářství, sklářského designu, sklářské technologie po více než sto let," shrnul šéf Jihočeského muzea Pavel Šafr.

,