Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Protržení hráze Jordánu a úhyn šestnácti tun ryb znovu vyšetří policie

  10:48aktualizováno  10:48
Protržení provizorní hráze, která kvůli odbahňování předělovala táborskou nádrž Jordán na dvě poloviny, bude znovu vyšetřovat policie. Loni v prosinci při havárii uniklo bahno do Tismenického potoka a uhynulo šestnáct tun ryb. Městská zastupitelka nyní podala trestní oznámení.

Protržení provizorní hráze táborské nádrže Jordán způsobilo úhyn šestnácti tun ryb. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

K protržení provizorní hráze došlo v době, kdy tál sníh a Jordán se plnil vodou. Šlo ale o běžné tání, rozhodně ne žádné nečekané, mimořádné či extrémní.

Protržení hráze způsobilo, že voda zaplavila spodní odbahňovanou část rybníka a protože nebyl uzavřen otvor do budované vypouštěcí štoly, spolu s bahnem odtékala do Tismenického potoka a následně do Lužnice. Mazlavé bahno zadusilo šestnáct tun ryb.

Havárii vyšetřovala Česká inspekce životního prostředí. Firmám Daich, Metrostav a Zvánovec vyměřila pokutu 250 tisíc korun za chyby v projektu. Zhotovitelé se odvolali k ministerstvu životního prostředí a to pokutu zrušilo. Důvod? Vytýkané chyby v dokumentaci prý nepříslušely k posouzení České inspekci životního prostředí.

"Taková havárie by neměla zůstat bez vysvětlení"

Inspekce naopak mohla sama znovu zahájit řízení o správním deliktu a prověřit, zda firmy učinily vše, aby bahno neuniklo do Tismenického potoka a následně do Lužnice. To ale sama neudělala, a proto táborská zastupitelka Michaela Petrová prostřednictvím svého kolegy zastupitele a právníka Miloše Tuháčka podala trestní oznámení i podnět na inspekci.

Fotogalerie

"Domnívám se, že havárie takového rozměru by neměla zůstat bez vysvětlení a je nutné ji důkladně a nestranně prošetřit. Proto jsem usoudila, že když vedení radnice ani odbor životního prostředí téměř rok od události nepodnikly nic zásadního pro objasnění havárie, nemá nikdo zájem znát skutečného viníka a podala jsem trestní oznámení sama," komentovala zastupitelka Petrová.

Starosta Tábora Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020 se přitom ihned po havárii ostře pustil do stavebních firem a označil je za viníka.

"Z toho, co jsem nastudoval, jsem zjistil, že nebyl důsledně dodržován manipulační a povodňový plán stavby. Štola měla být alespoň provizorně uzavíratelná i v době výstavby. Třeba pomocí hrazení," kritizoval na začátku ledna Fišer, původním povoláním projektant vodohospodářských staveb, že při havárii firmy neucpaly štolu, aby se bahno nedostalo do povodí Lužnice.

Stavební společnosti prostřednictvím jednatele firmy Daich Josefa Kubíka od začátku vinu odmítaly s tím, že za nehodu může vyšší moc - počasí a tání sněhu. "Štola nemohla být uzavíratelná, protože nebyla hotová. Kdyby byla dostavěná, tak uzavíratelná byla, ale nyní to byla stavba," ohrazoval se tehdy Kubík.

Odfláknuté, zhodnotil odborník stavbu

Policie tak nyní bude znovu zjišťovat, zda provizorní přehrazující hráz byla postavena tak, jak měla. MF DNES v dubnu upozornila také na to, že samotnou stavbu kritizuje soudní znalec Jiří Samec z Tábora, zkušený projektant mostů a pozemních staveb, který byl hlavním projektantem Temelína.

Tvrdil, že kdyby byla hráz postavena pečlivě, nemohla povolit. Sám se šel na protrženou hráz v prosinci podívat a průrva, která v ní byla, jej prý přesvědčila o lajdácké práci.

"Z hráze koukaly ocelové larseny doslova halabala na všechny strany. To znamená, že nebyly ani pořádně ve dně. Přitom platí, že minimálně délku, kterou mají ode dna, mají i do země, aby měly význam. Hmotnost hráze byla jednoznačně malá, proto ji voda protrhla. To vše se dá spočítat. I to, jaké budou předpokládané srážky v povodí, údaje mají meteorologové, dá se zjistit i hydrostatický tlak na hráz," řekl tehdy odborník exkluzivně MF DNES.

Odbahnění rybníka Jordán je nyní už za svou polovinou. Táborskou radnici stojí zhruba 460 milionů korun. Rybník z dob, kdy Kryštof Kolumbus objevil Ameriku, je vypuštěn poprvé po 181 letech. Odbahnění má být hotové do konce července příštího roku, napuštěný rybník pak do poloviny roku 2015.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

VIDEO: Řidič si z D3 u Tábora udělal závodní dráhu, jel až 222 km/h

Třicetiletý řidič jel po D3 rychlostí až 222 km/h.

O téměř sto kilometrů v hodině překročil na jihočeské dálnici D3 povolenou rychlost řidič vozidla Alfa Romeo. Jeho...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Další z rubriky

Řidič přejel do protisměru, kde čelně boural. Odvezli ho v kritickém stavu

Střet tří automobilů nedaleko Hořic na Šumavě.

V kritickém stavu vezli záchranáři do nemocnice třiadvacetiletého řidiče, který ráno přejel náhle do protisměru a...

Budějovice vyhrály spor s parkovací službou. Nemusí platit 2,5 milionu

Špatné parkování (ilustrační foto)

Dva a půl milionu korun jako ušlý zisk platit nebudou a žalobce má nahradit náklady řízení. Budějovická radnice uspěla...

Pejskaři z celé země venčili v Prachaticích, podpořili týrané štěně

Zhruba 200 lidí se v úterý po 17. hodině sešlo v Prachaticích k hromadnému...

Přes dvě stovky lidí a asi stovka jejich psích společníků ze všech koutů Česka se odpoledne sešli na prachatickém...

Najdete na iDNES.cz