Protržení provizorní hráze táborské nádrže Jordán způsobilo úhyn šestnácti tun ryb.

Protržení provizorní hráze táborské nádrže Jordán způsobilo úhyn šestnácti tun ryb. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Protržení hráze Jordánu a úhyn šestnácti tun ryb znovu vyšetří policie

  • 0
Protržení provizorní hráze, která kvůli odbahňování předělovala táborskou nádrž Jordán na dvě poloviny, bude znovu vyšetřovat policie. Loni v prosinci při havárii uniklo bahno do Tismenického potoka a uhynulo šestnáct tun ryb. Městská zastupitelka nyní podala trestní oznámení.

K protržení provizorní hráze došlo v době, kdy tál sníh a Jordán se plnil vodou. Šlo ale o běžné tání, rozhodně ne žádné nečekané, mimořádné či extrémní.

Protržení hráze způsobilo, že voda zaplavila spodní odbahňovanou část rybníka a protože nebyl uzavřen otvor do budované vypouštěcí štoly, spolu s bahnem odtékala do Tismenického potoka a následně do Lužnice. Mazlavé bahno zadusilo šestnáct tun ryb.

Havárii vyšetřovala Česká inspekce životního prostředí. Firmám Daich, Metrostav a Zvánovec vyměřila pokutu 250 tisíc korun za chyby v projektu. Zhotovitelé se odvolali k ministerstvu životního prostředí a to pokutu zrušilo. Důvod? Vytýkané chyby v dokumentaci prý nepříslušely k posouzení České inspekci životního prostředí.

"Taková havárie by neměla zůstat bez vysvětlení"

Inspekce naopak mohla sama znovu zahájit řízení o správním deliktu a prověřit, zda firmy učinily vše, aby bahno neuniklo do Tismenického potoka a následně do Lužnice. To ale sama neudělala, a proto táborská zastupitelka Michaela Petrová prostřednictvím svého kolegy zastupitele a právníka Miloše Tuháčka podala trestní oznámení i podnět na inspekci.

"Domnívám se, že havárie takového rozměru by neměla zůstat bez vysvětlení a je nutné ji důkladně a nestranně prošetřit. Proto jsem usoudila, že když vedení radnice ani odbor životního prostředí téměř rok od události nepodnikly nic zásadního pro objasnění havárie, nemá nikdo zájem znát skutečného viníka a podala jsem trestní oznámení sama," komentovala zastupitelka Petrová.

Starosta Tábora Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020 se přitom ihned po havárii ostře pustil do stavebních firem a označil je za viníka.

"Z toho, co jsem nastudoval, jsem zjistil, že nebyl důsledně dodržován manipulační a povodňový plán stavby. Štola měla být alespoň provizorně uzavíratelná i v době výstavby. Třeba pomocí hrazení," kritizoval na začátku ledna Fišer, původním povoláním projektant vodohospodářských staveb, že při havárii firmy neucpaly štolu, aby se bahno nedostalo do povodí Lužnice.

Stavební společnosti prostřednictvím jednatele firmy Daich Josefa Kubíka od začátku vinu odmítaly s tím, že za nehodu může vyšší moc - počasí a tání sněhu. "Štola nemohla být uzavíratelná, protože nebyla hotová. Kdyby byla dostavěná, tak uzavíratelná byla, ale nyní to byla stavba," ohrazoval se tehdy Kubík.

Odfláknuté, zhodnotil odborník stavbu

Policie tak nyní bude znovu zjišťovat, zda provizorní přehrazující hráz byla postavena tak, jak měla. MF DNES v dubnu upozornila také na to, že samotnou stavbu kritizuje soudní znalec Jiří Samec z Tábora, zkušený projektant mostů a pozemních staveb, který byl hlavním projektantem Temelína.

Tvrdil, že kdyby byla hráz postavena pečlivě, nemohla povolit. Sám se šel na protrženou hráz v prosinci podívat a průrva, která v ní byla, jej prý přesvědčila o lajdácké práci.

"Z hráze koukaly ocelové larseny doslova halabala na všechny strany. To znamená, že nebyly ani pořádně ve dně. Přitom platí, že minimálně délku, kterou mají ode dna, mají i do země, aby měly význam. Hmotnost hráze byla jednoznačně malá, proto ji voda protrhla. To vše se dá spočítat. I to, jaké budou předpokládané srážky v povodí, údaje mají meteorologové, dá se zjistit i hydrostatický tlak na hráz," řekl tehdy odborník exkluzivně MF DNES.

Odbahnění rybníka Jordán je nyní už za svou polovinou. Táborskou radnici stojí zhruba 460 milionů korun. Rybník z dob, kdy Kryštof Kolumbus objevil Ameriku, je vypuštěn poprvé po 181 letech. Odbahnění má být hotové do konce července příštího roku, napuštěný rybník pak do poloviny roku 2015.