Hana Marečková provází skupinku studentů Jihočeské univerzity areálem

Hana Marečková provází skupinku studentů Jihočeské univerzity areálem temelínské jaderné elektrárny. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Průvodkyně: Jadernou elektrárnu jsem ukazovala už i Eskymákům

  • 8
Už tisíce kilometrů nachodila při prohlídkách Jaderné elektrárny Temelín zdejší průvodkyně Hana Marečková. Návštěvníky tu provádí od roku 2002 a její výklad si vyslechl třeba i fotbalista Karel Poborský nebo houslový virtuos Pavel Šporcl. Jejími nejexotičtějšími klienty byli zřejmě Eskymáci.

Marečková provedla vnitřkem elektrárny celkem přes dva tisíce exkurzí. Nejčastěji provází areálem studenty, ale o atomu vypráví i dětem z mateřských škol.

Exkurze do Temelína

Exkurze má pevná pravidla. Zdejší infocentrum je otevřené všem, ale přímo do elektrárny mají přístup jen lidé starší 15 let a k reaktoru se dostanou jen ti plnoletí. V obou případech se nejčastěji jedná o zmíněné studenty a odborníky, jejichž profese má s jádrem nějakou souvislost. Široká veřejnost pak může využít Den otevřených dveří.

Ročně přitom nachodí zhruba tisíc kilometrů, tedy například jako je zhruba vzdušnou čarou z Prahy do Londýna. "Vždycky je lepší něco jednou vidět, než o tom stokrát slyšet. Jedině tak si může člověk udělat vlastní názor," okomentovala Marečková důvod, proč elektrárnu navštívit.

K práci průvodkyně se dostala náhodou. Pochází totiž z Moravy, kde v Brně vystudovala střední ekonomickou školu. "Zlom nastal ve chvíli, kdy můj manžel dostal nabídku pracovat na Temelíně. Přestěhovali jsme se kvůli tomu do Českých Budějovic a já se začala poohlížet po novém zaměstnání," vzpomíná třiačtyřicetiletá matka tří dětí.

V té době se dozvěděla, že na Temelíně hledají průvodkyni, a přihlásila se do výběrového řízení, i když o jaderné elektrárně nevěděla skoro nic. Mezi více než 130 uchazečkami ale nakonec uspěla. 

Začátky podle ní byly dost obtížné. Jen základní problematiku jaderné elektrárny studovala půl roku a na závěr musela složit před komisí zkoušku. Hodně jí pomáhal manžel. Tak velký a složitý podnik, jakým Temelín je, si ale vyžaduje, aby své znalosti prohlubovala neustále. A přitom musí leckdy čelit přezíravým pohledům mužské části populace, která sem zavítá. Zejména té z odborných kruhů.

Hana Marečková provází skupinku studentů Jihočeské univerzity areálem

"Narážku, co tak může tahle ženská o jaderné energetice vědět, jsem zaslechla už mockrát. Po výkladu ale většina takovýchto nedůvěřivců změní názor, což mě velmi těší," říká s úsměvem Marečková.

Nejčastěji ale seznamuje s jádrem studenty. "Polovinu všech návštěv tvoří žáci základních škol, středoškoláci a vysokoškoláci," upřesnila.

Ubrat několik pater z odbornosti musí průvodkyně při výkladu pro předškoláky. Ti se tu od ní například dozvědí, kde se bere energie, díky které mohou doma svítit, která jim ohřeje jídlo či umožní se dívat na televizi.

Dospělí, Češi i například Rakušané, známí svým odporem k atomu, se pak zase nejčastěji zajímají o bezpečnost Temelína. Nejstaršímu z nich přitom bylo 97 let. Pokud se jedná o exkurze z ciziny, bere si na pomoc překladatele, odborné technické termíny je totiž schopný přeložit jen málokdo.

"Měli jsme tu už návštěvníky z Číny, Indie, Afriky, Jižní Ameriky, ale i třeba Eskymáky. Nikdy nezapomenu na obyvatele maličkého ostrova u Venezuely, kteří snad v životě neviděli normální elektrárnu, natož jadernou. Ale odcházeli úplně nadšení," vyjmenovala Marečková s tím, že právě setkávání se zajímavými lidmi se jí na této práci hodně líbí.

Mezi ně patří i známé české osobnosti, jako fotbalový internacionál Karel Poborský, desetibojař Roman Šebrle, hokejisté Slavie s trenérem Růžičkou či houslový virtuos Pavel Šporcl. I s nimi tu už Marečková prošlapala nejeden pár bot.

Podobně jsou na tom její další čtyři kolegyně, s kterými se na Temelíně o návštěvníky stará. A jde jim to evidentně dobře, protože návštěvnost tu neustále stoupá.  "Loni jsme opět překročili náš návštěvnický rekord, když sem zavítalo 32 661 lidí. Tedy o 710 víc než v dosud z tohoto pohledu nejúspěšnějším roce 2010," potvrdil mluvčí elektrárny Marek Sviták.