Pod obcí Želnava směrem na Novou Pec se Vltava vlévá do přehradní nádrže Lipno.

Pod obcí Želnava směrem na Novou Pec se Vltava vlévá do přehradní nádrže Lipno. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Turisté utratí na Šumavě za měsíc i 200 milionů. Nejvíc je jich z Prahy

  • 2
Stovky tisíc turistů přijedou měsíčně na Šumavu a k Lipnu. Za ubytování, vstupné, jídlo a další poplatky tam nechají stovky milionů korun. Vyplývá to z průzkumu, který podnikly T-Mobile a KPMG. Takto přesný monitoring návštěvnosti nikdo ještě neudělal.

Systém byl následující: mobilní operátor sledoval simkarty, které se hlásí do sítě u Lipna a na Šumavě, sčítal je a následně přepočítal výsledky na celou společnost v poměru toho, kolik má zákazníků.

Na přelomu loňského a letošního roku, dvacet dnů od Vánoc přes Silvestr až do ledna, zkoumali takto odborníci návštěvnost dvou oblastí - Lipno nad Vltavou a Přední Výtoň a ze Šumavy pak okolí Modravy, Kvildy a Horské Kvildy.

Kdo jezdí na Šumavu

Praha 16,67 %

Český Krumlov 14,72 %

Klatovy 12,46 %

České Budějovice 10,00 %

Plzeň město 4,94 %

Prachatice 4,30 %

Praha - západ 3,23 %

Strakonice 2,45 %

Tábor 2,40 %

Písek 1,89 %

Příbram 1,59 %

Pozn.: V tabulce uvedeny okresy, které jsou nejvíce zastoupené

Zdroj: T-Mobile

„Ve sledované době navštívilo oblasti na Šumavě více než 260 tisíc lidí, z čehož 76 procent byli domácí a 24 procent zahraniční turisté. Lipno nad Vltavou a Přední Výtoň navštívilo více než 150 tisíc lidí. Podle našich dalších expertních odhadů utratili návštěvníci na Šumavě přes 211 milionů korun, což je suma včetně poplatků za ubytování, jídla, vstupů a podobně,“ popsal závěry za KPMG ekonom a bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.

Nejvíce turistů přijelo na Šumavu z Prahy, Jihočeského a Plzeňského kraje, cizinců přijelo nejvíce z Nizozemska, Německa a pak s velkým odstupem z Rakouska a Ruska. To, že mezi zahraničními turisty vedou Nizozemci, má jednoduché vysvětlení - spousta z nich míří do apartmánových bytů a domů v Lipně nad Vltavou, kde právě holandští investoři postavili u vody celou část obce.

Manažer T-Mobile Lukáš Kovárník, který měl speciální sledování pohybu mobilních telefonů i následné vyhodnocení na starosti, vysvětlil, že operátor může mít aktuální data k dispozici každou minutu. A to naprosto přesná.

„Všechna data jsou vyhodnocována tak, že jsou okamžitě skartována, dbáme na ochranu osobních údajů, aby žádný majitel mobilního telefonu nemohl být nikdy a nikým konkrétně identifikován,“ řekl Kovárník s tím, že ve sběru takových dat je velká budoucnost.

Data využije park pro propagaci i bezpečnost

I podle mluvčího šumavského národního parku Jana Dvořáka mohou výsledky posloužit právě vedení rezervace při různých plánech. „Například při posilování činnosti strážní služby, záchranářů i dalších akcích, kdy se díky těmto datům jasně dozvíme, která místa a jak jsou navštěvována a kde je například ještě prostor pro větší propagaci,“ řekl Dvořák.

Dodnes měla správa parku jedinou statistiku návštěvnosti ze svých informačních středisek, kde se sčítali lidé, kteří tam přijdou.

Jedním z mnoha, kdo jezdí na Šumavu pravidelně, je důchodce Jan Šindelář z Prahy. Minulý pátek byl na Kvildě a chystal se na výlet k Pramenům Vltavy. „Šumava je krásná v kterékoliv roční době. Jezdíme sem často na třídenní výlet nebo na víkend,“ podotkl Šindelář.