Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Piaristickém náměstí staví první podzemní kontejnery v Budějovicích

  11:25aktualizováno  11:25
Dělníci se pustili do stavby podzemních kontejnerů v historickém centru Českých Budějovic. Nádoby na tříděný odpad už nebudou hyzdit Piaristické náměstí. Právě tady byl dlouhodobě velký problém s nepořádkem. Přitom se jedná o jedno z nejstarších a nejkrásnějších míst v krajském městě.

V historickém centru Budějovic schovají kontejnery pod zem. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Každý ze čtyř podzemních kontejnerů bude mít kapacitu pět kubíků. Nádoby budou na bílé sklo, barevné sklo, papír a plast a nahradí stávající se spodním výsypem. Je to první stavba tohoto druhu, kterou město dělá,“ upozornil náměstek primátora Petr Podhola.

Stavbu za více než jeden milion korun má na starosti firma Akord stavební a obchodní společnost. Hotovo by mělo být do konce letních prázdnin. Akce si rovněž do 31. srpna vyžádá úplnou uzavírku v ulici Hroznová v úseku ulic Česká a Panská.

Budějovičti chtěli podzemní popelnice také v Široké ulici poblíž Biskupského gymnázia, kde to však kvůli inženýrským sítím zřejmě nebude možné. „Určitě se proto budeme snažit najít jiné vhodné lokality. Piaristické náměstí je pilotním projektem. Pokud se toto řešení osvědčí, můžeme přistoupit ke stavbě dalších podzemních kontejnerů,“ informoval Podhola.

V Písku už je mají osm let

Zatímco v Českých Budějovicích vznikají teprve první, jinde v Jihočeském kraji už je to samozřejmost. Průkopníky jsou v Písku, kde je lidé mohou používat už osm let.

Počty stanovišť s podzemními kontejnery

Písek 13
Tábor 6
Strakonice 3
Český Krumlov 2
České Budějovice 0 (první se staví)
Prachatice 0
Jindřichův Hradec 0

„Aktuálně je u nás celkem třináct sestav a pro dalších patnáct míst už existují projekty. S dalším rozšiřováním bude záležet na finančních možnostech a rozhodnutích politiků,“ konstatovala mluvčí písecké radnice Kristýna Barchini. Město dokonce vloni za třídění získalo odpadového Oscara od ekologického sdružení Arnika.

MF DNES zmapovala situaci ve všech bývalých okresních městech. Na druhém místě v počtu podzemních kontejnerů je Tábor, kde je mají na šesti místech. „Na další dvě lokality jsme připravení a máme i vydané stavební povolení. Čekáme na vhodný dotační titul, ze kterého bychom mohli získat na stavby peníze,“ upřesnila Lenka Koubková, vedoucí oddělení ochrany přírody v Táboře.

Dotační výzva by podle ní mohla být vypsaná už na podzim. Pokud by se podařilo získat peníze, chtěli by v druhém největším jihočeském městě zlepšit i stav sběrných dvorů či přidat nádoby na bioodpad, ale i další tříděný odpad. Pro podzemní stanoviště jsou vytipované prostory na náměstí Mikuláše z Husi a před nádražím.

Tři místa vždy se třemi kontejnery mají ve Strakonicích. „Další rozšiřování aktuálně nechystáme,“ sdělila Radka Mrkvičková z tamního oddělení ochrany prostředí.

Z prvních dvou míst s podzemními nádobami na odpad se pak mohou radovat v Českém Krumlově, kde fungují teprve týden. „Takže ještě ani nemůžeme říct, jak se osvědčily, ale věříme, že budou přínosem,“ oznámila Vlasta Horáková, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství v Krumlově.

První z nich je u parkoviště P3 poblíž domu dětí a mládeže, druhý v historickém centru, konkrétně v Pivovarské ulici nedaleko pivovaru Eggenberg. „Ty u parkoviště jsou zapuštěné do země napůl, v Pivovarské úplně,“ doplnila Horáková. Jejich pořízení a stavba stály dohromady přibližně tři miliony korun.

Jindřichův Hradec a Prachatice, zbylá dvě okresní města v Jihočeském kraji, prozatím žádné kontejnery pod zemí nemají a v dohledné době tam ani jejich vybudování neplánují.

Autor:Nejčtenější

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

Z Písku by mohlo být malé Brno, věří ekonom České národní banky

„S bývalými spolužáky jsem stále v kontaktu. Stejně jako oni, i já v sobě...

O České národní bance, o podnikání na jihu Čech i o svém rodném městě v rozhovoru pro MF DNES mluvil ekonom Petr Král....

Další z rubriky

Soud oslovil v kauze týrání štěněte znalce, má objasnit rozsah zranění

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

V případu týrání psa Marleyho z Prachatic si okresní soud vyžádal spolupráci soudního znalce. Ten má soudci pomoci...

VIDEO: Mládě vzácného medvěda plavého skotačí ve výběhu hlubocké zoo

Medvědici s medvídětem mohou návštěvníci hlubocké zoo vidět ve výběhu každý den...

Mládě medvěda plavého, které se v hlubocké zoo narodilo 1. ledna, už mohou pozorovat návštěvníci ve venkovním výběhu....

Dům na náměstí v Krumlově, kde byla spořitelna, přestaví na luxusní hotel

Budova v centru Krumlova, kterou společnost CPI předělá na hotel, byla...

Historickou budovu spořitelny na českokrumlovském náměstí Svornosti přestaví společnost CPI za 100 milionů korun na...

Najdete na iDNES.cz