Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Piaristickém náměstí staví první podzemní kontejnery v Budějovicích

  11:25aktualizováno  11:25
Dělníci se pustili do stavby podzemních kontejnerů v historickém centru Českých Budějovic. Nádoby na tříděný odpad už nebudou hyzdit Piaristické náměstí. Právě tady byl dlouhodobě velký problém s nepořádkem. Přitom se jedná o jedno z nejstarších a nejkrásnějších míst v krajském městě.

V historickém centru Budějovic schovají kontejnery pod zem. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Každý ze čtyř podzemních kontejnerů bude mít kapacitu pět kubíků. Nádoby budou na bílé sklo, barevné sklo, papír a plast a nahradí stávající se spodním výsypem. Je to první stavba tohoto druhu, kterou město dělá,“ upozornil náměstek primátora Petr Podhola.

Stavbu za více než jeden milion korun má na starosti firma Akord stavební a obchodní společnost. Hotovo by mělo být do konce letních prázdnin. Akce si rovněž do 31. srpna vyžádá úplnou uzavírku v ulici Hroznová v úseku ulic Česká a Panská.

Budějovičti chtěli podzemní popelnice také v Široké ulici poblíž Biskupského gymnázia, kde to však kvůli inženýrským sítím zřejmě nebude možné. „Určitě se proto budeme snažit najít jiné vhodné lokality. Piaristické náměstí je pilotním projektem. Pokud se toto řešení osvědčí, můžeme přistoupit ke stavbě dalších podzemních kontejnerů,“ informoval Podhola.

V Písku už je mají osm let

Zatímco v Českých Budějovicích vznikají teprve první, jinde v Jihočeském kraji už je to samozřejmost. Průkopníky jsou v Písku, kde je lidé mohou používat už osm let.

Počty stanovišť s podzemními kontejnery

Písek 13
Tábor 6
Strakonice 3
Český Krumlov 2
České Budějovice 0 (první se staví)
Prachatice 0
Jindřichův Hradec 0

„Aktuálně je u nás celkem třináct sestav a pro dalších patnáct míst už existují projekty. S dalším rozšiřováním bude záležet na finančních možnostech a rozhodnutích politiků,“ konstatovala mluvčí písecké radnice Kristýna Barchini. Město dokonce vloni za třídění získalo odpadového Oscara od ekologického sdružení Arnika.

MF DNES zmapovala situaci ve všech bývalých okresních městech. Na druhém místě v počtu podzemních kontejnerů je Tábor, kde je mají na šesti místech. „Na další dvě lokality jsme připravení a máme i vydané stavební povolení. Čekáme na vhodný dotační titul, ze kterého bychom mohli získat na stavby peníze,“ upřesnila Lenka Koubková, vedoucí oddělení ochrany přírody v Táboře.

Dotační výzva by podle ní mohla být vypsaná už na podzim. Pokud by se podařilo získat peníze, chtěli by v druhém největším jihočeském městě zlepšit i stav sběrných dvorů či přidat nádoby na bioodpad, ale i další tříděný odpad. Pro podzemní stanoviště jsou vytipované prostory na náměstí Mikuláše z Husi a před nádražím.

Tři místa vždy se třemi kontejnery mají ve Strakonicích. „Další rozšiřování aktuálně nechystáme,“ sdělila Radka Mrkvičková z tamního oddělení ochrany prostředí.

Z prvních dvou míst s podzemními nádobami na odpad se pak mohou radovat v Českém Krumlově, kde fungují teprve týden. „Takže ještě ani nemůžeme říct, jak se osvědčily, ale věříme, že budou přínosem,“ oznámila Vlasta Horáková, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství v Krumlově.

První z nich je u parkoviště P3 poblíž domu dětí a mládeže, druhý v historickém centru, konkrétně v Pivovarské ulici nedaleko pivovaru Eggenberg. „Ty u parkoviště jsou zapuštěné do země napůl, v Pivovarské úplně,“ doplnila Horáková. Jejich pořízení a stavba stály dohromady přibližně tři miliony korun.

Jindřichův Hradec a Prachatice, zbylá dvě okresní města v Jihočeském kraji, prozatím žádné kontejnery pod zemí nemají a v dohledné době tam ani jejich vybudování neplánují.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Venkovní plovárny hlásí úspěšnou sezonu. V Budějovicích dokonce rekordní

Letní plovárna v Českých Budějovicích už je otevřená.

Jihočeská venkovní koupaliště mají za sebou nadprůměrnou sezonu. Návštěvnostní rekordy zaznamenali v Budějovicích a...

Najdete na iDNES.cz