Policejní pyrotechnici Marek Schlauch (vlevo) a Pavel Zikmund se připravují na

Policejní pyrotechnici Marek Schlauch (vlevo) a Pavel Zikmund se připravují na likvidaci případných nálezů munice v nádrži Jordán v Táboře. Podle jejich slov by mohlo v bahně spočívat vpodstatě cokoli od leteckých pum po ruční granáty a náboje. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pyrotechnici s pumami v Jordánu raději počítají, píše o nich i kronika

  • 4
Na dně nádrže Jordán v Táboře, která se teď kvůli čištění vypouští, zřejmě skutečně leží nevybuchlé letecké pumy. Hovoří o nich hned dva dokumenty, a to Pamětní kniha města Tábora a také policejní zpráva o bombardování města. Podle pyrotechniků budou v rybníce přinejmenším ruční granáty nebo náboje.

Táborské vlakové nádraží bombardovali v dubnu 1945 spojenečtí letci, kterým se říkalo hloubkaři nebo také kotláři. Byli to stíhací piloti, jejichž úkolem bylo operovat v nízkých letových hladinách a útočit především na malé pozemní cíle - automobily, lokomotivy nebo trafostanice a narušovat tak týl nepřítele.

Nálety hloubkařů na Tábor byly dva, 24. dubna a další přišly o pět dnů později. "Strašnou krvavou lázní byl postižen vlak s německými uprchlíky sestavený z uzavřených nákladních vozů stojící blízko mostu u Jeronýmovy ulice. Několik vagonů bomby zapálily, mnoho uprchlíků, hlavně žen a dětí, uhořelo," popisuje nálety amerických Thunderboltů pamětní kniha města uložená v archivu.

Druhý útok byl ještě ničivější. Zlikvidoval osmnáct lokomotiv a dvaadvacet vagonů. "Čtyři domy na Blanickém předměstí byly pobořeny, tlaková vlna rozbila okna a poškodila střechy domů například v Jeronýmově ulici. Část pum dopadla neškodně do rybníka Jordán. Z celkového počtu dvanácti pum nevybuchly dvě," popisuje kniha dále.

Podle webu hloubkari.cz měl ale Tábor obrovské štěstí. Už v polovině dubna 1945 si město v rámci ofenzivy proti nepřátelským železničním stanicím vybrala za cíl 8. letecká armáda. Kvůli husté oblačnosti bylo ale 176 bombardérů nesoucích 524 tun pum odkloněno na bavorský Straubing.

V Jordánu budou určitě granáty, o bombách mluví pamětníci

Jihočeští pyrotechnici se nyní připravují na to, že se v Jordánu skutečně nevybuchlé letecké pumy najdou a bude třeba je po desítkách let zneškodit. V pětičlenném týmu jsou i Pavel Zikmund a Marek Schlauch. Oba začínali u policejní zásahové jednotky. Zikmund jako "bojovník - pyrotechnik", Schlauch i jako potápěč.

Podle nich se v Jordánu určitě najde klasická munice, jako například granáty. Ty prý bývají skoro v každém rybníku, který se vypouští. A letecké pumy tam pravděpodobně také budou. "Hovoří o nich pamětníci. Protože nemůžeme vyloučit, že by v Jordánu nebyly, musíme s nimi počítat. Což je na druhou stranu výhoda," říká Schlauch.

Podle Zikmunda by mohly pumy v Jordánu samovolně vybuchnout i kdyby se nádrž neodbahňovala. "Samozřejmě, že by se to mohlo stát jen za určitých předpokladů. K samovolným výbuchům leteckých pum ale dochází po celé Evropě  a i u nás. Naposledy se to stalo v Brně," vysvětluje Zikmund.

V Jordánu by mohly podle informací policie ležet bomby vážící od 10 až do 250 kilogramů. Pro představu to znamená od 30 centimetrů na délku a průměru 10 centimetrů až po 120 x 35 centimetrů.