Dělostřelecký granát ráže 82 mm do kanonu, který se dostal spolu se šrotem do sběrných surovin v Českých Budějovicích.

Dělostřelecký granát ráže 82 mm do kanonu, který se dostal spolu se šrotem do sběrných surovin v Českých Budějovicích. | foto: Policie ČR

Pyrotechnici zkoumají granát k ničení tanků, který se válel ve sběrně

  • 4
Dělostřelecký granát do kanonu ráže 82 mm našel v úterý odpoledne správce českobudějovické sběrny, když třídil odevzdaný odpad. Pro munici si přijeli pyrotechnici. Zkoumají, jestli ještě mohla explodovat. Ve sběrně zase zjišťují, kdo mohl spolu se sběrem přivézt výbušninu sloužící k ničení tanků.

"Pracovník při třídění odevzdaného sběru uviděl v hromadě ležet podezřelý kovový předmět podobající se velké hrušce. Okamžitě zavolal na linku 158 a operační důstojník vyslal na místo hlídku z oddělení Suché Vrbné. Ta přivolala pyrotechnickou službu," popsal mluvčí jihočeských policistů Milan Bajcura.

Specialisté na výbušniny, kteří mají služebnu přímo v Českých Budějovicích, teď zjišťují, jestli je granát ještě funkční. "Granát rozeberou a prozkoumají rozbušku i prachové částice," poznamenal mluvčí.

Jak doplnil, pokud se podaří zjistit, kdo granát spolu se sběrem přivezl, bude možné prohledat místo nálezu a zjistit, jestli v okolí není další podobná munice.

Granáty používali českoslovenští vojáci a Lidové milice

Dělostřelecké granáty ráže 82 mm patřily do bezzákluzového kanonu vzor 59, používaného v někdejší Československé armádě od roku 1960. Jeho účinný dostřel byl 1 300 metrů, maximální pak 7 560 metrů. Kanon sloužil pro boj s tanky a obrněnými vozidly, případně k boření lehkých staveb a pozorovatelen.

Granát mohl pocházet také z arzenálu Lidových milicí, které zmíněné kanony také používaly, nejčastěji ve vleku za GAZ-69. Lidové milice zřídila totalitní komunistická strana, jejich činnost nebyla nikdy upravena žádným zákonem.  V posledních desetiletích své existence sloužily jako nástroj k demonstraci a utužení totalitní moci. Rozpuštěny byly v roce 1989.