Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na radního Písku přišlo udání, že staví bez povolení. Ten to odmítá

  11:39aktualizováno  11:39
Radní Marek Anděl (ANO) dělá v píseckém objektu v Žižkových kasárnách úpravy bez stavebního povolení. Takové upozornění dostal v minulých dnech místní stavební úřad. Anděl se brání, že v objektu, který koupil s podnikatelem Martinem Lopatou, dělníci provádějí práce, na které stavební povolení není potřeba.

Velitelská budova, kterou koupili Marek Anděl a Martin Lopata, stojí u Technologického centra. Snímek je z roku 2014. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Podnět se týkal prací ve velitelské budově, kterou Marek Anděl spolu s podnikatelem Martinem Lopatou koupil od města před více než rokem za 9,2 milionu korun. Tehdy avizoval, že v objektech postaví přírodovědecké technické centrum a nové byty k pronájmu.

Podle Anděla přišel první na řadu bytový dům, u kterého na práce zatím stavební povolení není třeba.

„Vzhledově víceméně nic měnit nebudeme. Jedná se o bytový dům, ze kterého vznikne znovu bytový dům, s ničím nehýbeme, jen to zkulturníme. Děláme zatím práce, jako je škrabání omítek, výměny instalací a podobně, není to na ohlášení ani stavební povolení,“ vysvětluje Anděl.

Dodává, že ve chvíli, kdy přijdou na řadu zásahy, které povolení vyžadují, záměr na stavební úřad včas nahlásí.

„Chtěli bychom například zhruba o metr protáhnout lodžie, ale to bude aktuální až tak na jaře,“ říká. Podotýká, že teď sice zazdil dva balkony v přízemí, na což by stavební povolení měl mít, ale jen v případě, kdy by zazděné měly zůstat napořád.

„My jsme to udělali, protože do objektu vnikli cizí lidé a zmizely odtud některé věci. Zákon umožňuje dočasně zazdít stavební otvor z bezpečnostních důvodů. Zvážíme, jestli to tam nakonec nenecháme,“ vysvětluje radní Anděl.

Podnětem se už zabýval stavební úřad. Na nic závažného úředníci během šetření nepřišli, zabývat se budou jen zazděnými balkony.

„Jsou to jediné práce, které podléhají stavebnímu povolení. Zahájili jsme řízení o odstranění těchto úprav, případně si pan Anděl může o povolení zažádat a povede se dodatečné řízení,“ dodává vedoucí odboru výstavby a územního plánování Josef Jambura.

Další zvelebení se odkládá

Anděl plánuje, že by se první nájemníci mohli do nových bytů v kasárnách nastěhovat v příštím roce. Říká, že zájemci se hlásí už teď.

„Předpokládám, že hotové by měly být na jaře. Nabídneme k pronájmu osm bytů, všechny budou mít asi 75 metrů čtverečních, tedy dva plus jedna s tím, že horní patro je dispozičně jinak řešené, a tak tam vznikne jeden byt tři plus jedna, druhý dva plus jedna,“ avizuje.

Na další zvelebení v podobě přírodovědeckého technického centra si zdevastovaný areál kasáren musí zřejmě počkat. A jak dlouho, je otázkou, na kterou zatím nezná odpověď ani Anděl.

„Přírodovědecké technické centrum máme stále v plánu, ale doděláme nejdříve jednu budovu, pak začneme druhou, abychom nedělali deset věcí najednou. Ve chvíli, kdy bude hotový bytový dům, se začneme věnovat projektové dokumentaci přírodovědeckého centra. Tam se bude ale měnit i užívání budovy, která je teď administrativní, v multifunkční dům, zatímco tady zůstane stejné,“ naznačuje Anděl.

Z Hradiště, kde Anděl vlastní pozemek, se už teď ozývají hlasy, které upozorňují zase na to, že tam naváží materiál z objektu v kasárnách a zvětšuje se tam kopec suti. I to ale radní, který má na starosti životní prostředí, odmítá.

„Nevozím na svou zahradu nějakou suť, tu vozím na skládku na Vydlaby. Cihly na zahradě na Hradišti leží v paletách snad deset let, je to materiál, který využijeme na stavbu zdi, až budeme zahradu oplocovat. A mám tam navezené kameny a drť na cestu. S rekonstrukcí v kasárnách to nemá nic společného,“ tvrdí Anděl.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Řidič sportovního auta narazil do kamionu, vylétl z vozu a zemřel

Řidič Mercedesu AMG se mezi Věřním a Rožmberkem střetl čelně s kamionem. Nehodu...

Na silnici mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřním na Českokrumlovsku řidič sportovního mercedesu zřejmě vlivem...

Další z rubriky

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Audi A4 2.0 TDI 2015 ·
Audi A4 2.0 TDI 2015 ·

r.v. 2015, naj. 28 079 km, diesel
550 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz