Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na radního Písku přišlo udání, že staví bez povolení. Ten to odmítá

  11:39aktualizováno  11:39
Radní Marek Anděl (ANO) dělá v píseckém objektu v Žižkových kasárnách úpravy bez stavebního povolení. Takové upozornění dostal v minulých dnech místní stavební úřad. Anděl se brání, že v objektu, který koupil s podnikatelem Martinem Lopatou, dělníci provádějí práce, na které stavební povolení není potřeba.

Velitelská budova, kterou koupili Marek Anděl a Martin Lopata, stojí u Technologického centra. Snímek je z roku 2014. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Podnět se týkal prací ve velitelské budově, kterou Marek Anděl spolu s podnikatelem Martinem Lopatou koupil od města před více než rokem za 9,2 milionu korun. Tehdy avizoval, že v objektech postaví přírodovědecké technické centrum a nové byty k pronájmu.

Podle Anděla přišel první na řadu bytový dům, u kterého na práce zatím stavební povolení není třeba.

„Vzhledově víceméně nic měnit nebudeme. Jedná se o bytový dům, ze kterého vznikne znovu bytový dům, s ničím nehýbeme, jen to zkulturníme. Děláme zatím práce, jako je škrabání omítek, výměny instalací a podobně, není to na ohlášení ani stavební povolení,“ vysvětluje Anděl.

Dodává, že ve chvíli, kdy přijdou na řadu zásahy, které povolení vyžadují, záměr na stavební úřad včas nahlásí.

„Chtěli bychom například zhruba o metr protáhnout lodžie, ale to bude aktuální až tak na jaře,“ říká. Podotýká, že teď sice zazdil dva balkony v přízemí, na což by stavební povolení měl mít, ale jen v případě, kdy by zazděné měly zůstat napořád.

„My jsme to udělali, protože do objektu vnikli cizí lidé a zmizely odtud některé věci. Zákon umožňuje dočasně zazdít stavební otvor z bezpečnostních důvodů. Zvážíme, jestli to tam nakonec nenecháme,“ vysvětluje radní Anděl.

Podnětem se už zabýval stavební úřad. Na nic závažného úředníci během šetření nepřišli, zabývat se budou jen zazděnými balkony.

„Jsou to jediné práce, které podléhají stavebnímu povolení. Zahájili jsme řízení o odstranění těchto úprav, případně si pan Anděl může o povolení zažádat a povede se dodatečné řízení,“ dodává vedoucí odboru výstavby a územního plánování Josef Jambura.

Další zvelebení se odkládá

Anděl plánuje, že by se první nájemníci mohli do nových bytů v kasárnách nastěhovat v příštím roce. Říká, že zájemci se hlásí už teď.

„Předpokládám, že hotové by měly být na jaře. Nabídneme k pronájmu osm bytů, všechny budou mít asi 75 metrů čtverečních, tedy dva plus jedna s tím, že horní patro je dispozičně jinak řešené, a tak tam vznikne jeden byt tři plus jedna, druhý dva plus jedna,“ avizuje.

Na další zvelebení v podobě přírodovědeckého technického centra si zdevastovaný areál kasáren musí zřejmě počkat. A jak dlouho, je otázkou, na kterou zatím nezná odpověď ani Anděl.

„Přírodovědecké technické centrum máme stále v plánu, ale doděláme nejdříve jednu budovu, pak začneme druhou, abychom nedělali deset věcí najednou. Ve chvíli, kdy bude hotový bytový dům, se začneme věnovat projektové dokumentaci přírodovědeckého centra. Tam se bude ale měnit i užívání budovy, která je teď administrativní, v multifunkční dům, zatímco tady zůstane stejné,“ naznačuje Anděl.

Z Hradiště, kde Anděl vlastní pozemek, se už teď ozývají hlasy, které upozorňují zase na to, že tam naváží materiál z objektu v kasárnách a zvětšuje se tam kopec suti. I to ale radní, který má na starosti životní prostředí, odmítá.

„Nevozím na svou zahradu nějakou suť, tu vozím na skládku na Vydlaby. Cihly na zahradě na Hradišti leží v paletách snad deset let, je to materiál, který využijeme na stavbu zdi, až budeme zahradu oplocovat. A mám tam navezené kameny a drť na cestu. S rekonstrukcí v kasárnách to nemá nic společného,“ tvrdí Anděl.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Další z rubriky

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Vyhlídka se k Plešnému jezeru na Šumavě může vrátit už za rok

Vyhlídka u Plešného jezera stojí v kamenném moři na zelené turistické značce.

Třináct projektů nemá významný vliv na životní prostředí, další zůstanou u ledu, nebo si vyžádají nová opatření jako...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Najdete na iDNES.cz