Budějovice příští týden vyberou firmu, která zbaví školy na Máji azbestu

  9:27aktualizováno  9:27
Azbestem zamořené školy na sídlišti Máj v Českých Budějovicích se začnou čistit zřejmě už během dvou týdnů. Radní města ve čtvrtek vypsali výběrové řízení na firmu, která budovy nebezpečných látek zbaví a v úterý chtějí jednu z nich vybrat. Práce vyjdou na miliony korun.

Kvůli problémům se zamořením azbestem se v českobudějovické Základní škole Máj neučí. V pondělí se žáci sešli v tělocvičnách, aby se dozvěděli. jaký bude jejich náhradní program. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Oslovili jsme tři firmy na doporučení společnosti Foster Bohemia a vysoké školy technické a ekonomické. Máme záruky, že tyto firmy jsou schopné všechny naše požadavky splnit. Mají špičkové technické vybavení, dostatek pracovníků a nastoupí ihned," sdělil náměstek českobudějovického primátora Kamil Calta.

Nejpozději příští týden v úterý chtějí zástupci města jednu z firem definitivně vybrat. Rozhodovat bude samozřejmě cena, ale už teď je jasné, že práce vyjdou na miliony korun. Poté, co smlouvu podepíší i krajští hygienici, se bude moci s čištěním začít.

Zástupci všech tří firem přijeli dnes, tedy v pátek, do Budějovic a školy si prohlédnou. "K dispozici mají inspekční zprávu i stavební dokumentaci, aby mohli v pondělí předložit cenovou nabídku," dodal Calta.

Více než tisícovka dětí, které teď dojíždí do pěti českobudějovických základních škol, by se tak podle slibů radních měla do májských tříd vrátit koncem března.
"Chceme vědět, kdo na škole Máj I způsobil havarijní stav, a to jak na straně dodavatele, tak na straně dozoru z města," uvedl před časem předseda rodičovského sdružení Máj I Radovan Pekárek.

Primátor zadal analýzu rekonstrukce, chce vědět, kdo chyboval

Na otázku, kdy budou známi lidé, kteří v celém případu zřejmě pochybili, ale nedokáže zatím odpovědět. "Nás doteď zajímalo, jak co nejdříve odstranit škody než hledání, kde je jaký viník. Ale dohodli jsme se, že to necháme vyšetřit nezávislou firmou, aby to nemohl nikdo ovlivnit," naznačil náměstek primátora Calta.

Primátor už si nechal udělat analýzu celého procesu rekonstrukce májských škol. "Věřím, že se tam to slabé místo ukáže a ti, co pochybili, za to budou potrestáni," řekl primátor Juraj Thoma.

O tom, že jsou školy Máj I a Máj II plné škodlivého azbestu, věděli někteří úředníci magistrátu už od července loňského roku. Obě školy totiž prošly o prázdninách rekonstrukcí - dostaly zateplené fasády i nová okna. B

Začátkem října 2011 měli hygienici na stole výsledky koncentrace azbestových vláken v budovách. Zdravotní ústav pak provedl kontrolní měření začátkem listopadu a koncem měsíce radní rozhodli o uzavření škol (více čtěte zde).

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Nazí a vychrtlí andělé nad hlavami vyvolali pře v Jindřichově Hradci

V Panské ulici v Jindřichově Hradci se vznášejí plastoví andělé od sochaře...

V Jindřichově Hradci vyvolali velký rozruch andělé od Michala Trpáka z recyklovaných PET lahví v Panské ulici. Sochy...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Další z rubriky

Slevy na jízdném v MHD stojí České Budějovice 20 milionů ročně

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Vyšší náklady na provoz dopravního podniku v Českých Budějovicích mohou zpomalit růst platů zaměstnanců. Město dá firmě...

Orlická přehrada zvládne po úpravách za 1,5 miliardy i extrémní povodně

Pohled na hráz Orlické přehrady při jarních povodních v roce 2006.

Povodí Vltavy chystá na Orlické přehradě modernizaci přelivového systému, který hrázi pomáhá přežívat povodně. Nově by...

Slinivku i žlučník léčí strakonická nemocnice v novém centru za 25 milionů

Strakonická nemocnice otevřela nové gastroenterologické oddělení.

Gastroenterologie ve strakonické nemocnici v čele s primářem interny Ivo Horným patří spektrem svých výkonů dlouhodobě...

Najdete na iDNES.cz