Budějovičtí radní ustoupili a Jižní spojku přes Malý jez dali k ledu

  9:05aktualizováno  9:05
Českobudějovičtí radní vyslyšeli protesty lidí, kteří podepsali petici proti stavbě Jižní spojky a odložili změny v územním plánu, které se týkaly právě stavby obchvatu kolem nemocnice a přes klidovou zónu u Malého jezu. Vše ještě musí schválit zastupitelé.
Radní v Českých Budějovicích vyslyšeli protesty tisíců lidí a plány na stavbu Jižní spojky přes Malý jez odložili. Ilustrační snímek

Radní v Českých Budějovicích vyslyšeli protesty tisíců lidí a plány na stavbu Jižní spojky přes Malý jez odložili. Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Přes čtyři tisíce nespokojených obyvatel, kteří podepsali petici proti takzvané Jižní spojce, mohou slavit. Boj s českobudějovickými radními, kteří chtěli vést silnici mezi jejich domy v ulicích Schneiderova, Plavská a mezi Malým a Velkým jezem na řece Malši, zdá se, vyhráli.

Radní zareagovali na jejich protesty a tento týden změny v územním plánu odložili. Jižní spojka je v tuto chvíli u ledu a lidé se zatím nemusejí obávat toho, že by jim dvouproudový obchvat vedl pod okny nebo přes oblíbené venkovní koupaliště.

"Petice měla určitě svůj smysl a jsem rád, že radní vyslyšeli názory lidí. Nejsme ale u konce, vše ještě bude záležet na únorovém zastupitelstvu města, ale věříme, že doporučení radních schválí," reagoval člen petičního výboru Zachraňme Malák a klidové zóny Tomáš Mráz.

Navrhované změny se týkaly hlavně ulic Plavská, Schneiderova a kolem nemocnice. Rozhodnutí radních tak vrací v platnost stálý územní plán z roku 2000. V něm je sice zanesen most přes Malý jez, stavět se však nebude.

"Studie, kterou jsme si nechali zpracovat, nám ukázala, že nová silnice by dopravě na Mánesově ulici nepomohla, proto je zbytečné ji přes Malý jez vést," sdělila náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Stavět se zřejmě podle stávajícího územního plánu nebude ani most přes Vltavu v Papírenské ulici, protože by vedl přímo do soukromého objektu Stecherova mlýna. Papírny navíc už dříve odmítly na stavbu silnice prodat pozemky a nemocnice požadovala v ulici L. B. Schneidera jednosměrný provoz.

Město hledá místo, kde postavit most přes Vltavu

"Hlavním důvodem nesouhlasu bylo přivedení husté tranzitní dopravy do dosud klidových zón města i necitlivý zásah do rekreační zóny. Navíc v okolí nemocnice by bylo více smogu a hluku. Rozhodnutí radních vítáme," sdělila Irena Šefčíková z občanského sdružení Domovina.

V tuto chvíli se tak bude jednat o jediné změně a tou je most přes řeku Vltavu. Nepostaví se však v místě, kudy měla vést Jižní spojka. Město pro něj teď proto hledá vhodný prostor.

Podle zastupitele a člena dopravní komise Stanislava Rataje by se ještě letos mohl začít vytvářet úplně nový územní plán města. "V současné době je podáno asi 57 změn v územním plánu. Tím, že by se udělal nový, by se dalo vše do pořádku. Nemohu předvídat, ale budu prosazovat, aby se stávající trasa Jižní spojky z nového územního plánu vyjmula," dodal Rataj.

Podle zástupců občanských sdružení, která proti výstavbě spojky protestují, by bylo takové řešení na místě. "Nestavíme se proti dopravě, která má skutečně obslužný význam v městských částech. Jednoznačně jsme však proti tranzitní a těžké nákladní dopravě. Řešení dopravy by mělo být podle našeho názoru součástí strategického plánu města a magistrát by při jeho přípravě a realizaci měl komunikovat s veřejností," míní Mráz.

Katastrofální dopravní situaci v krajském městě, kdy centrem projíždí veškerý tranzit, by podle dopravních odborníků vyřešila zejména dálnice D3. Její dostavba se však kvůli nedostatku peněz neustále odkládá.

Výsledky voleb 2018

Sledujte přehledně zpracované výsledky komunálních a prvního kola senátních voleb.

Komunální volby

Volební výsledky do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Jihočeském kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu České Budějovice: Ladislav Faktor.Nejčtenější

Vandal poničil autem fotbalové hřiště, do brázd nasypal písek a osení

Vandal poničil autem fotbalové hřiště v Rudolfově u Českých Budějovic. Pak rýhy...

Nečekané komplikace postihly rudolfovské fotbalisty hrající jihočeský krajský přebor. Na hřiště jim vjel řidič s autem...

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...Pacientka z ciziny nechala v Krumlově dluh, nemocnice se soudí v Madridu

Ilustrační foto

Několik měsíců trvala léčba pacientky z Argentiny v Českém Krumlově, kde ji přijali s multiorgánovým selháním. Jenže...

Českobudějovičtí neuspěli s Litoměřicemi, Vsetín vyhrál v Jihlavě

Momentka ze zápasu Jihlava - Vsetín

Hokejisté Českých Budějovic si ve 12. kole první ligy připsali první domácí porážku v sezoně. Podlehli Litoměřicím 4:5...

V nelegálním skladu bylo jedenáct tun masa na kebab, další převážel kamion

Ve skladu bylo uloženo zhruba 11 tun mrazených masných polotovarů.

Tuny rizikového masa pro provozovny rychlého občerstvení objevili celníci ve spolupráci s veterinární správou v Dolním...

Další z rubriky

Na Českobudějovicku mají svazkovou školu, v Česku jsou jen tři další

Devět obcí se spojilo, aby zachránilo základní školu ve Strýčicích. Ředitelem...

Základní škola ve Strýčicích na Českobudějovicku léta chátrala a obec neměla na opravy peníze. Starostové devíti...

Debatu na budějovické radnici o parkovacích zónách provázely výkřiky i potlesk

Zastupitelský sál na budějovické radnici byl při projednávání parkovacích zón...

V zastupitelském sále představilo v úterý odpoledne vedení Českých Budějovic spolu s projektanty plány, jak chce...

Pacientka z ciziny nechala v Krumlově dluh, nemocnice se soudí v Madridu

Ilustrační foto

Několik měsíců trvala léčba pacientky z Argentiny v Českém Krumlově, kde ji přijali s multiorgánovým selháním. Jenže...

Najdete na iDNES.cz