Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovická radnice přitvrzuje. Dvě hodiny stání na náměstí za 130 korun

  8:53aktualizováno  8:53
Za dvě hodiny parkování na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. řidiči od června zaplatí 130 korun. Jak zjistila MF DNES, právě takovou sazbu schválili radní. Původně mělo být zdražování mnohem razantnější. Zástupci radnice však po debatě slevili z navrhovaných změn.

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích slouží jako velké parkoviště. Dopravní podnik přes něj chce ještě vést linku MHD. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Za stání v okolí Samsonovy kašny zaplatí motoristé minimálně dvacet korun, tolik bude sazba za půl hodiny parkovného. Po třiceti minutách je možné takzvaně krokovat - přidávat po korunách, a prodlužovat si tak dobu, po kterou je možné zůstat na placeném místě. Jak to bude konkrétně vypadat?

První hodina za 40 korun, každá další za 90 korun. Dosud stála první 30 korun a každá další hodina 60. K větším změnám se radní neodhodlali, a navíc vyhlásili na informace ohledně parkovného embargo. Zjevně v celém případu hraje důležitou roli politika. MF DNES zjistila, že pro zdražení hlasovala těsná většina šesti radních z jedenácti.

"Nový ceník by měl platit pravděpodobně od 1. června. Zastupitelstvo už rozhodnutí schvalovat nemusí," zní informace z radnice.

Novinka naštvala například Romana Červíka z Dobré Vody u Budějovic. "Nejsem proti snaze omezovat zdražením provoz autem ve městě, ale musí tady existovat náhrada. Dokud budeme na náměstí a do centra jezdit vyřizovat důležité věci na úřady, nesmí si město dovolit tak vysoké ceny. Ať postaví parkovací dům nebo přesune úřady," řekl třicetiletý muž, který pravidelně parkuje na náměstí.

Ceník se ještě v letošním roce může měnit. Do září mají radní dostat na stůl dokument, který bude řešit rozšíření placených zón a také zdražování. Dopravní podnik města České Budějovice, který má parkování ve městě už rok na starosti, koncept a změny navrhl před několika měsíci. Jenže neprošly.

I přesto, že je většina radních pro regulaci a částečné vytlačení vozidel z centra, není dostatečná vůle k omezení provozu. Doposud chybí náhrada v podobě parkovacího domu a členové vedení města se po zdražení obávají ztráty politických bodů.

Návrh chtěl prosadit také rozšíření placených parkovacích ploch. Právě na to se může dostat na podzim, pak by řidiči nově platili v ulici F. A. Gerstnera až k Mánesově a na Pražském předměstí až k Pekárenské ulici. "Uvažuje se také o změnách na Žižkově třídě kolem PVT," řekl náměstek primátora Kamil Calta. V současné době město zpoplatňuje 583 míst.

"Loni jsme na parkovném vybrali 22 milionů korun. V prvním čtvrtletí jsme ještě nebyli správcem. Po převzetí služby jsme navýšili tržby a město navíc získává větší procento výnosů než dříve," upozornil ředitel budějovického dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.

Parkovací dům má stát 200 milionů

Obyvatelé se staví ke zdražování rozdílně. Část zvýšení cen vítá, protože je podle nich nutné vytlačovat provoz z centra města, vytvořit tak prostor chodcům a cyklistům a umožnit oživení náměstí bez aut. Druhá polovina naopak tvrdí, že je zdražování přehnané a radnice nenabízí žádnou alternativu.

Zdražování kritizuje i opozice, která upozornila, že tak drahé parkování, jaké město navrhuje, není ani na pražském Václavském náměstí. "Považujeme to za další nekoncepční krok radnice, který pouze tahá další peníze lidem z kapes, ale nenabízí jim za to vůbec nic. Žádná koncepce rozvoje parkování pro občany, žádné plány na zvýšení parkovací kapacity ve městě, pouze zdražení," kritizoval zastupitel Martin Kuba (ODS).

Město má podle něj motivovat k tomu, aby řidič parkoval na místě co nejkratší dobu, a tak by na náměstí mělo být parkovné za první hodinu nízké a teprve pak by se výrazně zvýšilo. ODS se mimo jiné nebrání ani tomu, aby bylo opět možné na náměstí parkovat i podélně po obvodu.

Parkovací dům má vyrůst vedle věznice v ulici F. A. Gerstnera na místě současného parkoviště. Nabídne 320 míst, pro veřejnost jich má být 150. Investor chce začít stavět už v létě, příští rok by se pak mohlo začít parkovat. Budova vyjde přibližně na 200 milionů korun.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

VIDEO: Začala s kadibudkami. Teď maluje na maringotky hrady i osobnosti

Výtvarnice a učitelka Barbora Ticháčková o prázdninách maluje na maringotky...

Mezi desítkami vodáckých zastavení s občerstvením na Vltavě jen málokdo přehlédne maringotky kiosku Pod Čeřínem poblíž...

Motorkář zahynul při nárazu do stromu, jeho syn jedoucí za ním se zranil

Dva motorkáři havarovali na Písecku. Jeden nepřežil náraz do stromu.

Čtyřiapadesátiletý motorkář zemřel na Písecku poté, co nezvládl průjezd zatáčkou a narazil do stromu. Jeho syn, který...

Senioři a školáci ušetří za MHD v Budějovicích stovky korun měsíčně

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Od prvního září budou moci senioři od 65 let a školáci do patnácti let jezdit městskou hromadnou dopravou v krajském...

Najdete na iDNES.cz