Dům kultury Slavie v Českých Budějovicích.

Dům kultury Slavie v Českých Budějovicích. | foto: MF DNES

Radnice v Budějovicích zvažuje, jak vrátit život domu kultury Slavie

  • 0
Radní v Českých Budějovicích budou po prázdninách znovu vymýšlet, co s chátrajícím domem kultury Slavie. Téměř 140 let stará budova, přezdívaná budějovický Žofín, je opuštěná a navíc potřebuje rozsáhlou rekonstrukci za zhruba čtvrt miliardy korun.

"Její technický stav sice ještě není havarijní, nicméně už se této hranici blíží. Využívat se však stále ještě dá," zhodnotila náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová.

Dům kultury Slavie

Základní kámen budovy byl položen 23. května 1871. Otevřeli ji 23. prosince 1872. Uvnitř se tenkrát nacházela tělocvična, spolkové místnosti, hlavní sál, kuželna a hostinec. Do poloviny 20. století byla Slavie společenským a politickým centrem budějovických Němců. Novorenesanční budova byla postavena podle návrhu pražského architekta Ignaze Ullmanna.

Odpověď by měl pomoci nalézt i projektový tým, který dostane za úkol připravit i plán naplnění a využití celé budovy. V budoucnu by měl také spolupracovat na přípravě dlouho očekávané rekonstrukce Slavie.

"Zatím nepadlo definitivní rozhodnutí, jakou podobu by měla tato skupina mít. Počkáme si ještě na závěry projektu Budějovice kulturní, kde se otázka Slavie také diskutuje," řekla Popelová.

Krajskému městu může napovědět i letošní soutěž architektů a urbanistů O cenu Petra Parléře, do níž dům kultury přihlásilo. Sešly se dva návrhy stavebního řešení a využití.

První počítá s vestavbou velkého koncertního sálu pro tisíc lidí. Podle Popelové by měl ale zřejmě problémy z hlediska památkové ochrany. Druhý naopak počítá s dostavbou východního křídla budovy, které bylo i v původním projektu architekta Ignaze Ullmanna.

"V nové části by byla veškerá technologie, jako jsou výtahy, které se jinak do staré budovy obtížně umisťují. Zároveň by se rozšířil hlavní sál a zajímavě se otevřela nástupní hala," popsala Popelová.

Taková Slavie by oproti prvnímu návrhu byla multifunkční. Kromě velkého reprezentačního sálu by nabídla zázemí i nejrůznějším spolkům a uměleckým uskupením. "Teď bude důležitá diskuse o ekonomice provozu celého domu. V nejbližší době plánuji svolat veřejné setkání, kde by se měli kromě architektů sejít i umělci nebo podnikatelé," nastínila náměstkyně.

Město chce žádat o dotaci z Norských fondů

Kromě nové podoby Slavie totiž ještě stále není vyřešena otázka peněz. Náklady na její rekonstrukci se odhadují až na čtvrt miliardy korun.

Takovou sumu však město ve svém rozpočtu nemá. V roce 2013 se sice pokusí požádat o dotaci z takzvaných Norských fondů, ale ani na ty spoléhat nechce.

Jistým řešením proto může být i nadační fond zaměřený na oživení této dávné budějovické chlouby.

"Pokud by byli podnikatelé ochotni do projektu investovat, měli by mít možnost se vyjádřit i k tomu, jak se bude Slavie využívat. To všechno se ještě uvidí," uzavřela Popelová.