Podle informací MF DNES prohledávali policisté místnosti investičního odboru...

Podle informací MF DNES prohledávali policisté místnosti investičního odboru budějovické radnice. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Loni vtrhla policie na budějovický magistrát, nyní případ odložila

  • 2
Před rokem uspořádala policie na českobudějovickém magistrátu velkou razii a zabavila stovky dokumentů. Vypadalo to, že se brzy objeví nějaká kauza v souvislosti s veřejnými zakázkami, které zadává město. Bublina však splaskla. Případ je odložený.

„Nezjistili jsme nic závažného a v červenci věc odložili,“ potvrdil jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. Na ukončení vyšetřování první upozornil server Lidovky.cz.

Kriminalisté se podle informací MF DNES zabývali desítkami investičních akcí sahajících až do roku 2007, mezi nimi například regenerací sídliště Máj za celkem 300 milionů korun, která letos skončila. Dále je zajímala rekonstrukce fotbalového stadionu na Střeleckém ostrově, obnova Lannovy třídy či stavby inženýrských sítí.

Nejvíce rušno tak bylo na magistrátním odboru investic, na což si dobře vzpomíná jeho vedoucí Zdeněk Šeda.

„Nechci to nějak podrobně rozebírat. Bylo to samozřejmě nepříjemné, ale jsem moc rád, že se ukázalo, že je vše v pořádku. Při naší práci musíme počítat i s tím, že se policie může o některé věci zajímat. Vyšetřovatelé se každopádně chovali velice korektně,“ reagoval pro MF DNES Šeda.

Na magistrátu policisté chtěli veškeré dokumenty k až třem desítkám investičních akcí uzavřených od 1. května 2007 až do druhé poloviny května 2014. Dále pak  požadovali i veškeré objednávky a smlouvy za rok 2014 do 200 tisíc korun. „Včetně těch, které jsou formou prosté objednávky,“ sdělil tehdejší primátor Juraj Thoma.

Policie další informace nesdělila. Potvrdila však, že loni kromě radnice zasahovala na více místech v Jihočeském kraji, byla i v několika firmách.

Na magistrátu to nebyla první návštěva vyšetřovatelů. V lednu roku 2013 například prohledávali pracovnu primátora, kde pak nalezli fungující odposlouchávací zařízení. Schůzky Juraje Thomy a návštěv v jeho kanceláři mohl někdo nahrávat minimálně rok a půl.

Kriminalistům se nepodařilo zjistit mnoho podrobností mimo jiné proto, že zařízení bylo v kanceláři primátora pravděpodobně několik let a chyběly další důkazy. I tento případ tak policie odložila.