Dřevorubci na Šumavě některé stromy napadené kůrovcem kácejí, další zbavují kůry.

Dřevorubci na Šumavě některé stromy napadené kůrovcem kácejí, další zbavují kůry. | foto: Ladislav Němec, MF DNES

Kácet budeme dál, reagoval ředitel šumavského parku na výhrady Bruselu

  • 34
Jasný názor na žádost Evropské komise, která požádala o zastavení těžby kůrovcem napadených stromů na Šumavě, má ředitel správy tamního národního parku Jan Stráský. "Kácet a loupat budeme dál podle plánu," řekl MF DNES.

"Všechny z Bruselu bych rád pozval na Šumavu, aby se přijeli podívat, jestli to už trochu nepřehánějí," řekl ředitel šumavského parku Jan Stráský s tím, že postupuje podle dlouhodobě připravovaného plánu.

Mluvčí eurokomisaře Janeze Potočnika ale vzkázal, že Evropská komise má dobrý obrázek o tom, co se na Šumavě děje. "Jestliže to bude potřeba, zahájíme právní kroky vůči České republice. Máme řadu podnětů," řekl mluvčí komisaře Joe Hennon.

Na ministerstvu zahraničí nyní připravují odpověď na dopis z poloviny června, ve kterém eurokomisař Potočnik nastínil své výhrady, obavy a otázky ohledně těžby.

"Ministr Chalupa je připraven se s panem komisařem sejít a o celé záležitosti s ním jednat tak, aby pan komisař neměl jednostranné informace. O problému je třeba diskutovat, podnět z Evropské komise bereme velmi vážně, ministerstvo ani samotný ministr se diskusi nebrání," uvedl mluvčí ministerstva Matyáš Vitík s tím, že správa Národního parku Šumava ministerstvo o svém postupu informuje.

"Zvolený způsob řešení je její odpovědnost, a to ve všech právních oblastech," poznamenal Vitík. Připomněl, že dochází k výraznému snížení počtu stromů napadených kůrovcem a určených k zásahu. "Důležité je i to, že park zvolil metodu, u které se výrazně zvýšil počet stromů loupaných na stojato a klesá počet stromů určených k pokácení," informoval Vitík. Z 1 700 stromů se má kácet přibližně 400 stromů, tedy méně než 24 procent.

Kritici kácení blokádu neplánují, letos nepadne tolik stromů

Z politiků kritizoval postup národního parku šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, který s kácením také nesouhlasí. "Buď chceme národní park, kde by se rozhodně kácet nemělo, nebo nechceme. Kácíme a najdeme si vždy nějakou výmluvu, abychom to mohli ošulit," prohlásil v Bruselu.

Na Šumavě v úterý dřevorubci káceli druhým dnem bez jakýchkoliv konfliktů s ekologickými aktivisty. Ti chodili po cestách a práce dřevorubců sledovali.

"V terénu máme čtyři hlídky, které monitorují, zda správa parku kácí stromy, jak slíbila. Tedy vždy pouze maximálně patnáct smrků a okolo loupe nastojato. Zatím jsme neobjevili žádný prohřešek," řekl mluvčí loňské blokády a aktivistů Vratislav Vozník. Aktivisté už dříve ohlásili, že kvůli kácení podají podnět České inspekci životního prostředí.