Protipovodňová zeď. Ilustrační foto.

Protipovodňová zeď. Ilustrační foto.

Realitní společnost chce v záplavovém území stavět protipovodňovou zeď

  • 0
Několik set metrů dlouhá a až tři metry vysoká protipovodňová zeď zřejmě vyroste v záplavovém území u pravého břehu řeky Malše mezi Havlíčkovou kolonií a částí Mladé v Českých Budějovicích. Stavět ji nebude město, ale soukromý investor. Ten chce ochránit domy, které postaví.

Soukromá společnost chce protipovodňovou hrází ochránit lokalitu, kde se říká U Špačků. Firma se tam totiž chystá stavět rodinné domy a tím své pozemky významně zhodnotit.

Budějovická společnost První jihočeská realitní, která už požádala o vydání územního rozhodnutí k této stavbě, se k záležitosti nechce vyjadřovat. "Záměr tam je, víc vám neřeknu," reagoval jednatel a společník firmy Josef Vaclík.

Podle některých informací mají být v této oblasti zhruba čtyři hektary parcel. Část U Špačků přitom ještě donedávna patřila mezi nezastavitelná území. A to právě kvůli povodním. V loňském září ale budějovičtí zastupitelé územní plán změnili na zastavitelné. Místo má tedy sloužit především k bydlení.

Proti stavbě hráze už brojí občanské sdružení Malše, jež protipovodňové úpravy na stejnojmenné řece sleduje několik let. "Myslíme si, že tímto opatřením se zhorší dopad případné povodně na ostatní části města, protože voda se kvůli hrázi nebude mít kam rozlít," zdůraznil za sdružení Pavel Kolář.

Bojí se také toho, že pokud realitní firma dostane povolení ke stavbě hráze, vznikne tím nebezpečný precedens pro ostatní.

Radnice tvrdí, že hráz je v souladu s územním plánem

Podle českobudějovického stavebního úřadu je však hráz v souladu s územním plánem města a dle vyjádření vodohospodářů může sloužit jako koncová část protipovodňové ochrany Havlíčkova kolonie – Mladé.

S ochrannou hrází mezi stavidly Mlýnské stoky a U Špačků skutečně protipovodňová opatření na Malši počítají. "Je to jedna z dalších etap prací. Investor se s městem dohodl, že Budějovice hráz u jeho pozemků zkrátí a on ji vykompenzuje právě vysypáním toho svého území," potvrdil Daniel Vaclík ze společnosti VH-Tres, která pro město vypracovala povodňový model a projekty protipovodňové ochrany.

Na otázku, zda může stavba domů a hráze situaci při ochraně lidí zkomplikovat, odpověděl: "K tomu se nechci vyjadřovat. Nejsem zastáncem stavby v záplavových územích."

Pro město je podle Daniela Vaclíka momentálně nejdůležitější dokončit první část protipovodňových opatření na Malši, která zahrnují například výstavbu zídek a zvýšení kapacity koryta. "Koncem léta bylo zamítnuto odvolání občanských iniciativ, takže v tomto případě je územní povolení platné," dodal.

Jenže sdružení Malše už proti tomu chystá žalobu. Nevadí mu prý stavba zídek, ale kácení stromů a bagrování parku.

,