Petr Kubát se zabydluje v domku, kde v roce 1911 žil malíř Egon Schiele. K dispozici má zařízenou garsonku a malý mansardový ateliér. Garsonka je vybavena replikami Schieleho nábytku. | foto: MF DNES

Redaktor bydlí v Schieleho domku, co ho čeká? Týc se tam zamiloval

  • 0
Redaktor MF DNES Petr Kubát se "nastěhoval" do ateliéru malíře Egona Schieleho, který stojí nad řekou Vltavou v Českém Krumlově. Díky pozvání od Egon Schiele Art Centra prožije v domku zasazeném do skály čtyři dny.

Roman Týc se v domku čerstvě zamiloval. Italsko-česká umělecká dvojice Áčka využila měsíc pobytu hlavně ke zklidnění a přemýšlení. A japonský sochař Tets Ohnari se díky ateliéru Egona Schieleho ve známého expresionistu skoro proměnil. Nechal se ostříhat a vyfotit stejně jako on.

Co čeká v malebném zahradním domečku ve skále u Vltavy v Českém Krumlově mě? V místnosti, kde roku 1911 Schiele tvořil a žil, strávím od pondělí do čtvrtka čtyři dny a tři noci.

Od 1. května si domek mohou prohlédnou i turisté.

V ateliéru vybaveném kopiemi Schieleho nábytku, teď bydlí redaktor MF DNES Petr Kubát.

Oprava domku, v němž žil Egon Schiele, stála sedm milionů korun.

Ateliér má v pronájmu Egon Schiele Art Centrum. Ještě před pár lety to ale byla zchátralá ruina, kam chodili kouřit studenti z protější střední uměleckoprůmyslové školy. "Když jsme zjistili, že tam bydlel Schiele, bylo to pro nás ještě lákavější," líčí Artur Magrot, jeden ze zmiňovaných Áček. Na škole vystudoval hned dva obory.

Domek vlastnil soukromý majitel a po roce 1989 ho nabízel k prodeji. Postupně slevoval, až ho pořídil Českokrumlovský rozvojový fond, dceřiná společnost města. Objekt s rozlehlými terasami díky evropské dotaci za sedm milionů opravil a vybavil kopiemi Schieleho nábytku. Místo s kouzelnou atmosférou si budou moci od května prohlédnout první návštěvníci.

Schiele Centrum však nechtělo z domku udělat jen malé muzeum. "Pro mě bylo oživení ateliéru umělci daleko zajímavější než jen zpřístupnění veřejnosti. Sama jsem si vybrala výtvarníky, kteří zde pracovali a načerpávali atmosféru místa. Každý z nich musí povinně vytvořit jedno dílo na malou dřevěnou desku. Ta má formát 40 x 30 centimetrů, který v roce 1911 používal Schiele a nabízel díla za sto korun. Neprodal tehdy ani jedno," říká ředitelka galerie Hana Jirmusová Lazarowitz.

V prosinci se v ateliéru na měsíc zabydlela Áčka - Alessandra Svatek a Artur Magrot. "Je to ideální místo k přemýšlení, byli jsme odříznutí od lidí. Ale často sem zavítali zbloudilí turisté," vypráví Artur Magrot a provádí mě domkem.

Po dvojici se do ateliéru nastěhoval Japonec Tets Ohnari. "Ten se hodně rozmáchl. Nechal se ostříhat, pořídil si oblek a kravatu a nechal se nafotit stejně jako Schiele před sto lety se zkříženýma rukama," popisuje Jirmusová a dodává, že Japonci Schieleho milují.

Po obědě telefonuji kontroverznímu umělci Romanu Týcovi. Když říkám, že jsem právě v Schieleho domku, úplně se rozněžní.

"Já se tam po dlouhé době zamiloval. Po mé pražské vernisáži mě kontaktovala studentka z Budějovic. Přijela za mnou do Krumlova, prožili jsme spolu intenzivních 14 dní a najednou je z toho vztah. Egon Schiele tam vedle umělecké stopy přece jen zanechal i milostného ducha," naráží Roman Týc na to, že Schiele žil v domku s mladou milenkou Wally Neuzilovou.