Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Málo tříd, příliš mnoho dětí. Ředitelé škol řeší, kam pošlou prvňáčky

  17:54aktualizováno  17:54
Velká rošáda se chystá kvůli zápisům do prvních tříd v Budějovicích. V ZŠ Kubatova se v úterý sešli ředitelé všech základních škol. Mají za úkol vyřešit, jak rozmístí děti, na které po zápisech nezbylo místo. Jsou jich desítky.

Zápisy do prvních tříd na Základní škole Dukelská v Českých Budějovicích doprovázel ve čtvrtek velký zájem rodičů. Mnoho jich čekalo od osmi hodin předešlého večera. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Tak například v ZŠ L. Kuby v Rožnově přišlo 127 dětí, ve třech třídách je však připraveno přibližně 80 míst. Podobná je situace i na ZŠ O. Nedbala, tam ve čtvrtek a pátek dorazilo 148 předškoláků, ale do čtyř tříd jich vezmou 95.

Zápisy do prvních tříd v Českých Budějovicích

ZŠ Nerudova 173 - 4

ZŠ O. Nedbala 148 - 4

ZŠ Pohůrecká 142 - 5

ZŠ Bezdrevská 135 - 4

ZŠ L. Kuby 127 - 3

ZŠ Grünwaldova 125 - 3

ZŠ J. Š. Baara 119 - 4

ZŠ Matice školské 110 - 3

ZŠ MájI 110 - 3 či 4

ZŠ Kubatova 106 - 3

ZŠ Dukelská 82 - 2

ZŠ Máj II 81 - 4

ZŠ Mladé 36 - 1

ZŠ T. G. Masaryka 19 - 1

Pozn.: První číslo udává počet dětí u zápisu, druhé počet 1. tříd pro školní rok 2015/16. Ve výsledcích jsou započítané i tzv. duplicity, kdy byli rodiče s jedním dítětem u zápisu na více školách. Část dětí také dostane odklad.

I po odečtení odkladů je jasné, že zůstanou desítky neúspěšných uchazečů. „Je to opravdu velký problém a jsem zvědavý, jak se dohodneme. Těžko můžeme rodičům, jejichž dítě splňuje podmínky pro přijetí k nám, jednoduše oznámit, že ho pošleme do jiné školy,“ upozornil ředitel ZŠ L. Kuby Miroslav Kůs.

Jedno dítě, více zápisů

Nikdo zatím nechce předjímat, jak složité bude najít řešení. Ředitelé musí ještě odstranit duplicitní žádosti. Někteří rodiče totiž s dětmi vyrazili k více zápisům najednou. Současné statistiky proto nejsou zcela přesné a realita nemusí být až tak katastrofická, jako se zdá nyní.

„Budeme muset některé odmítnout už třetí rok po sobě. Možná je to nevhodným nastavením školských obvodů. Pak je někde příliš zájemců a jinde málo,“ uvažoval ředitel ZŠ O. Nedbala Miroslav Poláček. Problém ovšem také je, že někteří rodiče jsou kvůli konkrétní škole dětem ochotni měnit trvalé bydliště. Marie Kocurková, ředitelka ZŠ Dukelská, na to minulý týden upozornila jako na zápisovou turistiku.

Právě Dukelská se letos stala symbolem zápisů. Část rodičů ve škole kvůli nedostatku míst dokonce přenocovala. „Zatím platí, že otevíráme dvě třídy, ale v nouzovém řešení to nakonec možná budou tři,“ předeslala Kocurková. V takovém případě bude možná nutné využít některou ze specializovaných tříd pro vybraný předmět.

Nejvíce dětí přišlo na ZŠ Nerudova

Největší zájem byl o ZŠ Nerudova, tam přišlo dokonce 173 dětí, a tamní ředitel Zbyněk Trmal zatím počítá s otevřením čtyř tříd. Ani do této školy by se tak v současné době všechny děti nevešly. „Realita může být hodně jiná,“ zdůraznil ředitel s tím, že čísla nelze nyní brát jako tvrdá data o skutečných počtech prvňáčků.

Naopak všichni by měli být přijati například do ZŠ Pohůrecká, kde bude pět prvních tříd. „Letos jsme ještě udělali výjimku a jednu otevíráme pro prvňáčky ze Srubce,“ zmínila ředitelka Dana Walterová.

Na opačném konci v počtu žádostí o přijetí pak byla ZŠ T. G. Masaryka ve Vrátě, škola rodinného typu, kam dorazilo 19 dětí. „Je to méně, než jsme chtěli,“ neskrýval zklamání ředitel Zdeněk Špaček.

Spokojenost naopak zavládla na ZŠ Máj II. „Budeme mít jednu třídu pro mimořádně nadané děti. Pak ještě další tři, přičemž ještě u jedné z nich plánujeme zaměření na nadané žáky s individuálními plány,“ sdělila ředitelka Marie Nedvědová.

Na ZŠ Máj II, ale i Máj I navíc ještě stále přicházejí rodiče s dětmi k zápisu, ani tam tak nejsou čísla konečná. „Uvidíme, zda otevřeme tři, nebo čtyři třídy,“ dodal ředitel ZŠ Máj I Luboš Staněk.

Vedení města kvůli problémům vážně uvažuje o tom, že znovu otevře ZŠ Emy Destinnové na sídlišti Šumava. Radnice by tam v jednom z traktů připravila pro výuku až 12 tříd. Budova by měla být v provozu od školního roku 2016/17.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Po srážce s traktorem na Písecku vykolejil vlak, strojvůdce se lehce zranil

Traktor vjel na Písecku na železniční přejezd v době, kdy tudy projížděl vlak.

Na železničním přejezdu na Písecku vjel ve čtvrtek večer traktor s vlekem před osobní vlak. Při srážce vlak vykolejil a...

Řidič nepřežil čelní střet s kamionem, silnice u Třeboně už je průjezdná

Citroën Saxo se poblíž Třeboně střetl s kamionem. Řidič osobního vozu nehodu...

Tragická nehoda se stala ve středu večer poblíž Třeboně. Řidič Citroënu Saxo nepřežil čelní střet s kamionem. Úsek...

Najdete na iDNES.cz