Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitelka gymnázia rezignovala v první den nového školního roku

  8:57aktualizováno  8:57
Jihočeský kraj hledá nového šéfa skomírajícího gymnázia v Kaplici. Ředitelka, která stála v čele sloučených středních škol jedenáct let, ze své funkce odstoupila.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Žádná jiná krajská škola není v tak žalostné situaci jako kaplické gymnázium. Po prázdninách v něm zůstala pouze oktáva se čtrnácti studenty.

A o moc lépe na tom není ani druhá místní škola s maturitními obory, obchodní akademie - ta má jen druhý a třetí ročník s celkem 26 studenty.

Celá střední škola, jejíž součástí je ještě učiliště, se v novém školním roce ocitla bez ředitele. Šestapadesátiletá Marta Caisová, která školu vedla od jejího sloučení v roce 2006, ke 4. září ze své funkce odstoupila. Zůstává ve škole jako učitelka odborných předmětů.

„Bavili jsme se o důvodech, které ředitelku vedly k rezignaci. Byla z vedení školy, které pořád ubývali žáci, unavená. Město za ní nestálo, čelila i několika peticím, aby své místo opustila,“ uvedl vicehejtman pro školství Zdeněk Dvořák.

Caisová nechtěla s MF DNES o odchodu z ředitelny mluvit. Naposledy obhajovala svoji situaci na jaře.

„Hned po nástupu do školy v roce 2005 mi na kraji řekli, že gymnázium a obchodní akademii zruší. Já tehdy po dvou měsících navrhla název Střední škola v Kaplici a od 1.ledna jsem vyhrála konkurz na ředitele,“ připomněla tehdy Caisová.

Podle ní se na současném skomírání kaplických maturitních škol podepsaly opakované fámy - od roku 2013 se v sedmitisícovém příhraničním městě vždycky kolem přijímaček mluvilo o tom, že škola končí.

„Kaplici jsme řešili celou dobu. Byli jsme pod tlakem starosty, který nás opakovaně žádal, abychom ředitelku odvolali. My se mu marně snažili vysvětlit, že by měli přesvědčit rodiče, aby tam dávali děti. Že se škola dostává do problémů, které jsou neřešitelné,“ popsal předchozí krajský radní pro školství Tomeš Vytiska.

Podle něho je třeba teď napřít pozornost k tomu, aby se ve městě zachovala aspoň jedna střední škola. A obchodní akademie má větší šanci než gymnázium.

Statutárním zástupcem kaplické střední školy se zkratkou GEU byl jmenován Václav Ondok, který v ní působí šestnáct let. „Do konkurzu se stoprocentně hlásit nebudu. Nevím, zda se přihlásí někdo z kolegů, ale podle mě by měl možná větší šanci něco změnit člověk zvenčí. A když se někdo přihlásí, získá si můj obdiv,“ podotkl.

Radnice uvažuje o sloučení gymnázia se základní školou

Krajští radní schválili vyhlášení konkurzu na nového šéfa kaplického GEU v úterý. „Nový ředitel by mohl nastoupit od 1. ledna. Díky učilišti má škola celkem 190 žáků v 11 třídách. Školy na periferii kraje jsou důležité, otázka je, jak přežít s klesajícími počty žáků. Rodičům a dětem nemůžeme bránit ve výběru školy,“ řekla vedoucí krajského odboru školství Hana Šímová.

Na kaplické radnici má školy v kompetenci místostarosta Libor Lukš, který je uvolněným ředitelem místní ZŠ Fantova.

„Jako město chceme střední školu s maturitními obory, ale musíme vycházet z toho, že nejsme zřizovatel. Uvidíme, jak si povede nový ředitel. Ve hře je i varianta, že by se stalo zřizovatelem střední školy město a spojili bychom ji se základní školou,“ uvažuje Lukš.

Variantu, že by se případně stalo zřizovatelem gymnázia nebo obchodní akademie město, si nechává kaplická samospráva v záloze. „Přáli by si nového ředitele plného elánu, který by tu školu pozvedl,“ potvrdil vicehejtman Dvořák.

Přitom ani nový šéf střední školy to nemusí mít ve městě lehké. „Dokud byla ředitelka Caisová v radě města, všechno klapalo. V dalších volbách se propadla a najednou ji nikdo neznal. Gymnázium je zřejmě mrtvé. Nerozumím tomu, protože Trhové Sviny jsou menší městečko a gymnázium si udrží z jedné základní školy. A my máme tři školy a nejde to,“ konstatoval jeden z kaplických politiků, který si nepřál zveřejnit jméno.Témata: Jihočeský kraj

Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

V Kometě jako doma. Jsme jedna rodina, říká útočník Vincour

Brněnský útočník Tomáš Vincour v akci během třetího finále hokejové extraligy.

Stala se z toho tak trochu fráze, s níž sportovci mnohdy idylicky popisují vztahy uvnitř kolektivu. A obdobná slova...

Když v Červeném Dvoře hráli Schwarzenbergové tenis a biliár na trávníku

Současnou podobu získal Červený Dvůr v polovině 18. století.

Zámek a park Červený Dvůr byl významným venkovským rodovým sídlem Schwarzenbergů, kteří tu pořádali společenské akce na...

Další z rubriky

VIDEO: Mládě vzácného medvěda plavého skotačí ve výběhu hlubocké zoo

Medvědici s medvídětem mohou návštěvníci hlubocké zoo vidět ve výběhu každý den...

Mládě medvěda plavého, které se v hlubocké zoo narodilo 1. ledna, už mohou pozorovat návštěvníci ve venkovním výběhu....

Dům na náměstí v Krumlově, kde byla spořitelna, přestaví na luxusní hotel

Budova v centru Krumlova, kterou společnost CPI předělá na hotel, byla...

Historickou budovu spořitelny na českokrumlovském náměstí Svornosti přestaví společnost CPI za 100 milionů korun na...

Odběr kostní dřeně není nic, co by se nedalo zvládnout, říká dárce

Stanislav Blecha loni daroval vzácnou kostní dřeň.

Kdyby se nechystal na pozvání Českého národního registru dárců dřeně na setkání do Prahy, asi by si na dárcovství...

Najdete na iDNES.cz