Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitelka gymnázia rezignovala v první den nového školního roku

  8:57aktualizováno  8:57
Jihočeský kraj hledá nového šéfa skomírajícího gymnázia v Kaplici. Ředitelka, která stála v čele sloučených středních škol jedenáct let, ze své funkce odstoupila.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Žádná jiná krajská škola není v tak žalostné situaci jako kaplické gymnázium. Po prázdninách v něm zůstala pouze oktáva se čtrnácti studenty.

A o moc lépe na tom není ani druhá místní škola s maturitními obory, obchodní akademie - ta má jen druhý a třetí ročník s celkem 26 studenty.

Celá střední škola, jejíž součástí je ještě učiliště, se v novém školním roce ocitla bez ředitele. Šestapadesátiletá Marta Caisová, která školu vedla od jejího sloučení v roce 2006, ke 4. září ze své funkce odstoupila. Zůstává ve škole jako učitelka odborných předmětů.

„Bavili jsme se o důvodech, které ředitelku vedly k rezignaci. Byla z vedení školy, které pořád ubývali žáci, unavená. Město za ní nestálo, čelila i několika peticím, aby své místo opustila,“ uvedl vicehejtman pro školství Zdeněk Dvořák.

Caisová nechtěla s MF DNES o odchodu z ředitelny mluvit. Naposledy obhajovala svoji situaci na jaře.

„Hned po nástupu do školy v roce 2005 mi na kraji řekli, že gymnázium a obchodní akademii zruší. Já tehdy po dvou měsících navrhla název Střední škola v Kaplici a od 1.ledna jsem vyhrála konkurz na ředitele,“ připomněla tehdy Caisová.

Podle ní se na současném skomírání kaplických maturitních škol podepsaly opakované fámy - od roku 2013 se v sedmitisícovém příhraničním městě vždycky kolem přijímaček mluvilo o tom, že škola končí.

„Kaplici jsme řešili celou dobu. Byli jsme pod tlakem starosty, který nás opakovaně žádal, abychom ředitelku odvolali. My se mu marně snažili vysvětlit, že by měli přesvědčit rodiče, aby tam dávali děti. Že se škola dostává do problémů, které jsou neřešitelné,“ popsal předchozí krajský radní pro školství Tomeš Vytiska.

Podle něho je třeba teď napřít pozornost k tomu, aby se ve městě zachovala aspoň jedna střední škola. A obchodní akademie má větší šanci než gymnázium.

Statutárním zástupcem kaplické střední školy se zkratkou GEU byl jmenován Václav Ondok, který v ní působí šestnáct let. „Do konkurzu se stoprocentně hlásit nebudu. Nevím, zda se přihlásí někdo z kolegů, ale podle mě by měl možná větší šanci něco změnit člověk zvenčí. A když se někdo přihlásí, získá si můj obdiv,“ podotkl.

Radnice uvažuje o sloučení gymnázia se základní školou

Krajští radní schválili vyhlášení konkurzu na nového šéfa kaplického GEU v úterý. „Nový ředitel by mohl nastoupit od 1. ledna. Díky učilišti má škola celkem 190 žáků v 11 třídách. Školy na periferii kraje jsou důležité, otázka je, jak přežít s klesajícími počty žáků. Rodičům a dětem nemůžeme bránit ve výběru školy,“ řekla vedoucí krajského odboru školství Hana Šímová.

Na kaplické radnici má školy v kompetenci místostarosta Libor Lukš, který je uvolněným ředitelem místní ZŠ Fantova.

„Jako město chceme střední školu s maturitními obory, ale musíme vycházet z toho, že nejsme zřizovatel. Uvidíme, jak si povede nový ředitel. Ve hře je i varianta, že by se stalo zřizovatelem střední školy město a spojili bychom ji se základní školou,“ uvažuje Lukš.

Variantu, že by se případně stalo zřizovatelem gymnázia nebo obchodní akademie město, si nechává kaplická samospráva v záloze. „Přáli by si nového ředitele plného elánu, který by tu školu pozvedl,“ potvrdil vicehejtman Dvořák.

Přitom ani nový šéf střední školy to nemusí mít ve městě lehké. „Dokud byla ředitelka Caisová v radě města, všechno klapalo. V dalších volbách se propadla a najednou ji nikdo neznal. Gymnázium je zřejmě mrtvé. Nerozumím tomu, protože Trhové Sviny jsou menší městečko a gymnázium si udrží z jedné základní školy. A my máme tři školy a nejde to,“ konstatoval jeden z kaplických politiků, který si nepřál zveřejnit jméno.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Témata: Jihočeský kraj

Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Venkovní plovárny hlásí úspěšnou sezonu. V Budějovicích dokonce rekordní

Letní plovárna v Českých Budějovicích už je otevřená.

Jihočeská venkovní koupaliště mají za sebou nadprůměrnou sezonu. Návštěvnostní rekordy zaznamenali v Budějovicích a...

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Soud potřetí rozdal tresty majitelům growshopů. Dva se opět odvolali

Snímek pořízený při policejní razii v growshopu.

Ani po šesti letech soudních sporů není v případě prodeje zařízení pro pěstování konopí jasno. Třem obžalovaným...

Najdete na iDNES.cz