Ředitelka písecké Sladovny Skronská končí, nedodržela snížení mezd

  16:54aktualizováno  16:54
Jen pouhý rok byla ředitelkou písecké Sladovny Renata Skronská. Tento týden ji totiž z funkce odvolala správní rada. Překvapivý krok provází řada pochybností. Na mimořádném jednání totiž odvolání nebylo vůbec na programu a Skronská o něm nevěděla.

Ředitelka písecké Sladovny Renata Skronská. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Hlavním důvodem odvolání bylo neakceptování požadavků správní rady na úpravy rozpočtu na rok 2012. Požadovali jsme další úpravy, jako snížení mezd či přidání peněz na velké výstavy. To se nestalo," odůvodnil rozhodnutí správní rady její předseda a zároveň zastupitel za ČSSD Radek Boček.

Jedním z požadavků bylo i snížení nákladů na reprezentaci ředitelky kulturního zařízení. "Probíhají tu četná jednání, a když sem významný umělec přiveze výstavu, nechce honorář, tak je slušnost ho pozvat po vernisáži na večeři. Je to i třeba káva, kterou pijí na správní radě," upozornila Skronská.

Problém je v tom, že mimořádná schůze správní rady jednání o rozpočtu neměla vůbec na programu. Na ten mělo dojít až poslední lednový den. Ředitelka Skronská tak o záměru správní rady ji odvolat vůbec nevěděla, a nemohla se na něj připravit.

"Měla jsem za úkol předložit správní radě pozměněný rozpočet a promítnout jejich požadavky do 24. ledna. A to já do toho termínu udělám," zdůraznila Skronská. "Oni ale najednou 11. ledna na mimořádném zasedání chtěli schvalovat rozpočet, čímž mi splnění mého úkolu znemožnili," podivuje se.

Sladovnu dočasně vede šéf knihovny Roman Dub

Správní rada tak ředitelku odvolala proto, že nesplnila úkol, na který měla ještě skoro dva týdny."Ano, čas měla do 24. ledna. Také je odvolána až k 31. lednu," argumentoval Boček. Na otázku, zda bude odvolání zrušeno, pokud ředitelka v termínu jejich námitky zapracuje, odpověděl, že ne.

Hospodaření Sladovny se pod vedením Skronské ale prokazatelně zlepšilo. Byla provedena řada úsporných opatření, která měla za výsledek to, že kulturní centrum Písku skončilo na konci roku 2011 se ziskem. V předchozích letech pod jiným vedením přitom vykazovalo ztrátu.

"Paní ředitelce v tomto určitě patří velký dík. Sladovnu uvedla do lepšího stavu, než v jakém ji přebírala," přiznává Boček. Nicméně, negativa podle něj nakonec zastínila pozitiva nového vedení. "Sladovna je městská organizace, a je proto důležité, aby fungovala dobrá komunikace s městem. A to se nedělo," uvedl Boček.

Dočasným vedením Sladovny byl pověřen člen správní rady a ředitel městské knihovny Roman Dub. Bude mít tři měsíce na to, aby připravil výběrové řízení na nového ředitele, kterého bude schvalovat správní rada.

Autor:


Nejčtenější

Pacientka z ciziny nechala v Krumlově dluh, nemocnice se soudí v Madridu

Ilustrační foto

Několik měsíců trvala léčba pacientky z Argentiny v Českém Krumlově, kde ji přijali s multiorgánovým selháním. Jenže...

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...Archeologové našli v místech, kudy povede D3, zbytky domu z 12. století

Archeologové našli na rekonstruovaném nádraží v Jaroměři cenné předměty z doby...

Archeologové z Jihočeského muzea objevili při průzkumu míst, kudy povede dálnice D3, u Starých Hodějovic ostatky domu z...

Hokejisté Budějovic přehráli Jihlavu, Poruba si poradila s Kladnem

Situace před prvním gólem Českých Budějovic.

Hokejisté Českých Budějovic zdolali v 17. kole první ligy Jihlavu 4:1 a vedou tabulku už o šest bodů. Na druhé místo se...

Žena ze Strakonic pomohla díky Facebooku zachránit německou sebevražedkyni

Ilustrační snímek

Život mladé ženy z Bavorska pomohla zachránit všímavá uživatelka Facebooku ze Strakonic. Na síti si všimla vzkazů,...

Další z rubriky

Soud řeší patnáct stížností na volby. Třeba že hlasovací lístek je moc velký

Ilustrační snímek

Na komunální volby si u českobudějovického krajského soudu stěžuje patnáct lidí. Je to stejný počet návrhů na...

Světová hvězda Instagramu fotila na Lipensku. Chce si tu koupit dům

Hvězda Instagramu Christina Tan z Indonésie fotila v okolí Lipna.

Její fotografie mají na sociálních sítích miliony zhlédnutí. Christina Tan z Indonésie patří na Instagramu k...

V Ratiboři na Písecku vyhořel byt, hasiči v něm našli mrtvou ženu

Při požáru bytu zemřela seniorka. Ostatní stihli dům opustit bez zranění.

Jeden lidský život si vyžádal požár, který ráno zachvátil byt v domě ve vesnici Ratiboř na Písecku. Šest lidí z...

BMW Řada 3 2.0i, Serv.kniha
BMW Řada 3 2.0i, Serv.kniha

r.v. 2010, naj. 105 476 km, benzín
245 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz