Hlavní vchod českobudějovické nemocnice je moderní. Teď čeká rekonstrukce...

Hlavní vchod českobudějovické nemocnice je moderní. Teď čeká rekonstrukce historickou budovu. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Osm nemocnic utratí za úpravy 678 milionů, pacienty čeká i relaxační park

  • 2
Pacienti se v jihočeských nemocnicích mohou těšit na nové pavilony, více parkovacích míst či moderní přístroje. V Dačicích chystají relaxační park.

Českobudějovická nemocnice slavnostně zahájila rekonstrukci interiérů historického pavilonu z roku 1938, který patří gynekologii a urologii. Přestavba za 100 milionů korun potrvá deset měsíců a příští rok v dubnu se mají zdravotníci i pacienti obou oddělení vrátit z azylu v sousedním centrálním pavilonu.

„V suterénu bude zázemí obou oddělení, v přízemí ambulance a sál pro jednodenní chirurgii. V dalších patrech pak budou lůžkové stanice se společnou jednotkou intenzivní péče. Zároveň tu dostavíme výtahy, které v objektu chyběly,“ vypočítal vedoucí oddělení stavebních investic nemocnice František Bostl.

Modernizace gynekologie a urologie je součástí osmiletého projektu, který má změnit areál nemocnice na propojený monoblok. Po jeho dokončení opustí největší krajské zdravotnické zařízení dolní část areálu, kde dřív sídlila vojenská nemocnice.

„Dnes jsme v polovině přestavby, v dolním areálu ještě máme ortopedii, oční, ORL, stomatochirurgii, druhé oddělení následné péče se spánkovou laboratoří a psychiatrii. Komplikuje to život některým pacientům, kteří absolvují vyšetření v obou areálech nebo musí o berlích po operaci kolene do lékárny v horním areálu,“ popsal ředitel nemocnice Břetislav Shon.

V budějovické nemocnici letos proinvestují celkem 310 milionů korun - kromě 86 milionů na přestavbu pavilonu Z vydají 41 milionů na rozšíření parkoviště a 140 milionů zaplatí za moderní přístroje. Nejvýznamnější z nich bude nová hybridní PET/CT kamera k vyšetřování nádorových onemocnění za 70 milionů, která zatím v kraji chybí.

Dětský pavilon v Hradci

Ve zvyšování komfortu pro pacienty a zkvalitnění lékařské péče ale nezůstanou pozadu ani ostatní lůžková zdravotnická zařízení v regionu. Celkem letos proinvestují 678 milionů korun.

Jindřichohradecká nemocnice letos utratí 121 milionů korun, z toho 93 milionů do stavby nového dětského pavilonu.

„Nová budova vzniká vedle pavilonu urgentní medicíny. Dětské oddělení v ní bude mít jednotku intenzivní péče, pokoje pro děti i jejich rodiče a nové ambulance,“ popsal šéf nemocnice Miroslav Janovský.

V krumlovské nemocnici mají letos připraveno na rozvoj 76 milionů, přičemž nejvýznamnější akcí bude zahájení stavby nového pavilonu dětského oddělení a gynekologicko-porodnického oddělení za 170 milionů, do níž letos vynaloží 24 milionů. Budova bude stát v proluce mezi internou a chirurgií.

Vznikne i relaxační a rehabilitační park

Písečtí zdravotníci chtějí proinvestovat 65 milionů, největší část spolkne stavba budovy Q, a to 46 milionů korun.

„Pavilon je určený laboratořím biochemie, mikrobiologie, hematologie a transfuzního oddělení, které jsou nyní jako poslední provozy mimo areál nemocnice. Celý objekt za více než 100 milionů chceme postavit do konce příštího roku,“ řekl ředitel nemocnice Jiří Holan.

V prachatické nemocnici počítají s investicemi za 40 milionů korun, necelých 11 milionů korun přitom stála nedávno otevřená mateřská škola. V budově zároveň postavili pět nových bytů pro zaměstnance.

Táborští mají na investice přes 37 milionů korun. Začnou stavět například nástavbu pavilonu akutní medicíny pro dětské oddělení s celkovými náklady 45 milionů, letos na ni dají prvních osm milionů.

Strakonická nemocnice se pustí hlavně do úprav svého areálu, proinvestuje celkem 25,5 milionu korun. Opraví část páteřní cesty, kde přibude 20 parkovacích míst, a zdemoluje starý pavilon patologie.

V Dačicích mají na investice tři miliony. Koupí gastroskop do gastroenterologické ambulance a vybudují relaxační a rehabilitační park pro pacienty v nemocniční zahradě.