Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rektorovi chyběl jeden hlas. Jihočeskou univerzitu čeká druhá volba

  7:51aktualizováno  7:51
Libor Grubhoffer neobhájil křeslo šéfa Jihočeské univerzity na další čtyři roky. Čtyřiceti senátorům nestačila ani tři kola tajného hlasování, aby si vybrali mezi ním a Miloslavem Šochem. Volbu rektora si zopakují 12. ledna.

Libor Grubhoffer je od 1. dubna rektorem Jihočeské univerzity. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Když jsou kandidáti na rektora jenom dva, bude rozhodnuto po prvním kole, nebo vůbec. V dalších kolech je to už jenom divadlo, říkali před úterní volbou znalci z Jihočeské univerzity. A měli pravdu, byť současnému rektorovi Liboru Grubhofferovi unikla obhajoba křesla šéfa univerzity nejtěsnějším rozdílem.

Zasedací místnost v budově rektorátu se odpoledne zaplnila do posledního místa, na volbu rektora dorazilo všech 40 členů akademického senátu. Při kličkování dlouhou místností za plentu kvůli tajné volbě a zase zpátky k hlasovací schránce před stoly obsazenými vedením akademiků se ještě v prvním kole někteří dobře bavili.

„Vy už máte ten svátek za sebou. My ho máme před sebou. Jaký to je?“ ptali se dva mladí senátoři kolegů. „Hustý,“ zazněla pohotově odpověď.

Výsledek prvního kola volby zněl: 17 hlasů pro Grubhoffera a 13 pro jeho protikandidáta, děkana zemědělské fakulty Miloslava Šocha. Dalších devět hlasovacích lístků bylo neoznačených, a jeden dokonce neplatný. Každý čtvrtý senátor se tak vyhranil proti oběma kandidátům.

Bez jakýchkoli prodlev, diskusí či obstrukcí dostali senátoři hlasovací lístky pro druhé kolo tajné volby. V něm si o tři hlasy polepšil na dvacet současný rektor, zatímco děkan Šoch zůstal na 13 hlasech. Grubhofferovi tak chyběl k nadpoloviční většině jediný hlas.

Rozhodnutí o novém rektorovi nepřineslo ani třetí, stejně rychlé volební kolo – Grubhoffer zůstal na dvaceti hlasech, Šoch jich dostal 14.

Ve druhém a třetím kole tak vlastně došlo jen ke snížení nerozhodnutých počtu senátorů z původních devíti, respektive deseti, na sedm a nakonec na šest.

„U minulé volby rektora před čtyřmi lety byla situace obdobná. Bude následovat druhá volba, která má naprosto stejná pravidla jako první,“ uvedl předseda Akademického senátu Jihočeské univerzity Ondřej Doskočil ze zdravotně sociální fakulty.

V listopadu 2010 chyběl Grubhofferovi, který byl tehdy děkanem přírodovědecké fakulty, také jediný hlas k otevření cesty vedoucí do křesla rektora.

Jeho nejsilnějším soupeřem byla tehdy Magdalena Hrabánková z ekonomické fakulty, která nakonec zvítězila až ve druhé volbě na začátku prosince. Současný rektor Hrabánkovou vystřídal ve funkci v lednu 2012 až po její náhlé smrti v létě předchozího roku.

Současnou volbu komentuje rektor Libor Grubhoffer s nadhledem. „Myslím, že výsledek hovoří za vše. Očekával jsem, že to bude velmi těsné. A za ta léta volebních klání už mi několikrát jeden hlas chyběl. Proto určitě půjdu dál,“ podotkl.

Jeho protikandidát Miloslav Šoch se s ním utkává v posledních letech o křeslo šéfa univerzity potřetí a bezprostředně po volbě ještě nebyl rozhodnutý, zda půjde i do lednového kola. Dosavadní výsledek si chce nejdřív promyslet.

„Já bych to vůbec nepovažoval za zklamání. Očekávalo se, že tam budou neplatné hlasy, takhle se diskutovalo už předtím. Před rozhodnutím, zda půjdu do druhé volby, si ještě udělám rozbor situace, jak je to vlastně s těmi neplatnými hlasy. Protože je třeba se zamyslet nad tím, kdo s námi jako s kandidáty nesouhlasí,“ plánoval Šoch.

Druhé kolo volby nového rektora začíná pro celou univerzitu znovu od začátku.

„Volba se má uskutečnit 90 dní před koncem funkčního období a to jsme dodrželi. Pokusíme se rektora zvolit napodruhé. Předpokládám, že si senátoři uvědomí svou zodpovědnost a pokusí se v další volbě rektora zvolit,“ sdělil Doskočil. Funkční období rektora Jihočeské univerzity vyprší 31. března 2016.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Vystudovaný pedagog snil o létání. Za války pilotoval bombardéry

V polovině letošního května odhalili Janu Veselému před Obecním úřadem v...

Jan Veselý uprchl z protektorátu jakožto armádní letec do zahraničí. Proti okupantům bojoval zvenčí. Vedl nálety 311....

Na jihu Čech je nejvíce volných míst od roku 1991. Chybí hlavně řidiči

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost v regionu byla v červenci na dvou procentech a počet volných míst dosáhl opět historických čísel. Celkem...

Oprava silnice od Lipna k hranicím potěší lyžaře mířící na Hochficht

Letecký pohled z roku 2013 na rakouský lyžařský areál Hochficht. Za vrcholy...

Než se lyžaři dostanou do rakouských areálů Hochficht a Schöneben, musí projet 12 kilometrů dlouhou silnicí spojující...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz