Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hřebčinec vs. biskupství. Soud řeší restituční spor o navrácení louky

  9:36aktualizováno  9:36
Krajský soud v Českých Budějovicích otevřel jeden z prvních sporů ohledně církevních restitucí na jihu Čech. Hřebčinec v Písku odmítá vrátit biskupství tři pozemky o rozloze necelý hektar, na kterých se pasou koně.

Zemský hřebčinec Písek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Církev v roce 2013 hřebčinec vyzvala, aby podle restitučního zákona vrátil pozemky, které jí stát zabral po únoru 1948. Výzvu přezkoumal pozemkový úřad a restituci zamítl.

„Jedná se o tři parcely, které patřily do takzvaného beneficia děkanství v Písku. Výtěžek z jejich pronájmu nebo propachtování šel na potřeby farnosti. Podobné pozemky byly pro římskokatolickou církev ekonomicky důležité, i když na Písecku moc nevynášely,“ vysvětlil advokát Václav Kaska zastupující žalobce, kterým je Biskupství českobudějovické.

Žalobce přitom soudu předložil listiny, podle kterých pozemky v září 1948 zabavil tehdejší okresní národní výbor. Ačkoliv je na nich informace o vykoupení majetku, stát je nikdy nezaplatil. Tehdejší zákon na odebrání církevního majetku byl podle Kasky politický.

„Bylo to státní násilí. Pokud někdo odmítl státem vytipovaný majetek takzvaně prodat, mohl jít do vězení,“ připomněl advokát.

Může hřebčinec přijít o status kulturní památky?

Vedení hřebčince hlavně namítá, že odnětím pozemků mohou přijít o status národní kulturní památky. „Také jsme zjistili, že pozemky přešly na stát řádnou dohodou s církví. Patří do celého komplexu areálu,“ tvrdí právní zástupce hřebčince Vladimír Papež.

Sporné pozemky mají přitom rozlohu necelého hektaru a není na nich žádná stavba. „Ani na nich stavět neplánujeme. Je to pro nás louka na seno a pastvu pro koně,“ přiznal ředitel hřebčince Karel Kratochvíle.

Ačkoliv biskupství nabízí, že bude dál akceptovat jeho dosavadní využití a hřebčinci louku pronajme, ten vrácení pozemků dál odmítá. Soud po několika hodinách jednání odročil a vzal si lhůtu na obstarání dalších důkazů.

Chce například získat od ministerstva financí doklady o vyplacení pozemků od státu a posudky znalců, nakolik jsou důležité pro funkci areálu. Také bude chtít znát názor Národního památkového úřadu, zda je vrácením louky církvi ohrožená značka kulturní památky. Papež chce navíc doložit, jaké měly pozemky vlastníky od začátku minulého století.

Podle vedoucího restitučního oddělení biskupství Petra Stukbauera je odpor hřebčince nesmyslný. Má záruku, že bude moci louku dál užívat. Restituční zákon přímo říká, že vrácený majetek mohou dosavadní subjekty užívat podle nájemní smlouvy minimálně deset let. „Pokud na něm dobře hospodaří, nebudeme je měnit. Takový je princip,“ míní Stukbauer.

O princip jde i řediteli hřebčince. „Nevíme, kolik budeme za nájem platit, nebo jestli si církev nakonec nevybere někoho jiného, kdo nám pozemky třeba zastaví. Takhle odděluje louka naše budovy od lokality s rodinnými domy. Na co jí ta louka vůbec bude,“ namítá Kratochvíle.

Soud o louku je jedním z prvních restitučních sporů na jihu Čech. Podle Stukbauera jsou před nimi další desítky takových kauz, které zahltí soudce a advokáty. Většina se týká lesů. Také ty chce přitom církev poskytnout dobrým hospodářům a zisky z nich použít na rozvoj v humanitárních oblastech, jako je školství a zdravotnictví.

V samotném Písku už přitom získala zpět několik kostelů, které vyžadují zvýšenou péči jako kulturní památky.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Další z rubriky

Soud zamítl stížnost spolku, potvrdil pokutu za pochod na Šumavě

Pro turisty je cesta Luzenským údolím k přechodu Modrý sloup zavřená.

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost spolku Otevřená Šumava. Definitivně tak potvrdil pokutu 100 tisíc korun...

Festival Jeden svět přinese na jih Čech snímky o Mečiarovi i uprchlících

Tereza Nvotová natočila dokument o Vladimíru Mečiarovi.

Nevypínejte počítač, aktualizujeme systém. To je heslo letošního ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů...

Sanitky s pacienty už nesmějí hodiny kroužit, v Brně přidají lůžka

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje mají nové sanitky.

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na případ z 8. března, kdy jihomoravští záchranáři vozili v sanitce pacienta několik...

Najdete na iDNES.cz