Historik Robert Sak se věnuje dějinám 19. a 20. století.

Historik Robert Sak se věnuje dějinám 19. a 20. století. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Historik a bývalý šéf nakladatelství Růže Robert Sak oslavil 80 let

  • 1
Pokud by o nějaké žijící českobudějovické osobnosti stálo za to napsat román, tak je to historik Robert Sak. V jeho životním příběhu se odráží všechny zásadní události 20. století. V sobotu oslavil 80. narozeniny.

Na konci šedesátých let byl Robert Sak šéfredaktorem uznávaného nakladatelství Růže. Po vyloučení z komunistické strany ho Státní tajná bezpečnost vedla jako nepřátelskou osobu a na dvacet let skončil v závodech Škoda jako slévárenský dělník. Ve volném čase psal do šuplíku historické knihy. Po roce 1989 se stal předním odborníkem na dějiny 19. a 20. věku.

Robert Sak oslavil uplynulou sobotu 80. narozeniny. Naposledy vydal knihu o jednom ze zakladatelů Sokola Miroslavu Tyršovi. Teď chce věnovat veškeré úsilí historické autobiografii.

Před pár lety se mu totiž ozval z Izraele bratr, o kterém vůbec netušil. Navíc si potvrdil, že je zčásti židovského původu.

Matka zakopala doklady a vrátila se do Ruska

Robert Sak se narodil v Charkově na Ukrajině, kam jeho otec odjel za prací.

"Seznámil se tam s mou matkou, židovkou původem z Oděsy. Po návratu do Československa se ale rozvedli a já zůstal z úředního rozhodnutí s otcem. Další matčiny osudy jsou jako z filmu. Přežila válku v Praze, ale stesk po domově ji přiměl zakopat své doklady a vrátit se do Ruska. Tam žila až do roku 1990 na doklady své předčasně zesnulé sestry. Potom se odstěhovala do Izraele," líčí Sak.

V roce 2007 stihla ve svých 94 letech napsat Robertu Sakovi ještě dopis. Zemřela dva měsíce poté, co se dozvěděla novinky o svém prvním synovi.

"Mrzí mě, že už mi zdravotní stav nedovoluje pátrat v archivech. V historii mé rodiny je ještě spoustu zajímavých okamžiků, kterým bych chtěl přijít na kloub," míní jinak vitální muž. Každé ráno začíná přečtením novin, sleduje současnou historickou literaturu i beletrii.

Absolvoval gymnázium v Plzni, vystudoval historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V Českých Budějovicích žije od roku 1956. Nejprve pracoval v archivní službě, potom ve zmiňovaném nakladatelství Růže. Po kritice srpna 1968 a vyloučení ze strany skončil v továrně. Na tuto dobu však nevzpomíná ve zlém.

"Počáteční deprese mi pomáhali překonat přátelé, které jsem si tam našel. Na pracovišti bylo hodně zajímavých lidí. Farář, historik i filmový teoretik. S dělníky jsme třeba během opravy stroje diskutovali o tom, co včera hlásila Svobodná Evropa," vzpomíná.

Doma se Sak zabýval dějinami bez možnosti publikování. Po listopadové revoluci přednášel až donedávna na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity.

V roce 2009 obdržel Medaili Za zásluhy. Vydal knihy o legionářích, Františku Ladislavu Riegrovi či Josefu Jungmannovi.

"Dějiny jsou pro mě příběhy lidí, kteří do nich vstupují se svými vlastnostmi, názory a postoji. Proto má podle mě historie blíž k umění než vědě," dodává čerstvý jubilant.