Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče dvojčat obviňují lékaře. Holčička po porodu zemřela

  6:58aktualizováno  6:58
Žalobu a další právní kroky proti písecké nemocnici chystají rodiče dvojčat. Viní ji ze zanedbání péče. Nemocnice i její zřizovatel Jihočeský kraj chybu odmítají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Pro osmatřicetiletou ženu to bylo vymodlené těhotenství. Když čekala v roce 2012 na porod, potěšila ji zpráva, že děti budou rovnou dvě. Radost rodiny z Písku ale netrvala dlouho. Jedno z dvojčat zemřelo, druhé je postižené. Rodiče viní ze zanedbání péče nemocnici a událost dnes řeší právníci.

„Porod v písecké nemocnici byl předčasný. Ve třicátém týdnu a třech dnech. Narodili se holčička a chlapeček,“ popisuje paní Ivana. Její příjmení redakce zná, ale ona ho zatím nechce zveřejňovat.

Pro rodiče začalo od prvních dnů po porodu trápení, které skončilo tragédií. Dvojčata putovala okamžitě do inkubátoru perinatologického centra, po několika dnech dostala infekci.

„Chodila jsem se na ně dívat. Na první pohled se mi něco nezdálo. Oba měli po těle fleky, holčička těžce dýchala. Když jsem na to upozorňovala personál a lékařku, tvrdili, že ji léčí antibiotiky, ale vše je v pořádku, že asi nejsem dobře naladěná. Sama jsem ve zdravotnictví pracovala, určité zkušenosti mám,“ vypráví žena.

Chlapce lékaři zachránili, ale má trvalou ztrátu sluchu

Šestý den od porodu, kdy už byla doma, jí ošetřující dětská lékařka volala z nemocnice, že stav holčičky je špatný. Měla srdeční zástavu. Oznámila, že zajistili její převoz na specializované pracoviště do budějovické nemocnice. Po holčičce nechal převézt specialista z Budějovic do krajské nemocnice i druhé novorozeně.

Holčička bohužel přes akutní péči sedmého dne po porodu zemřela. Chlapečka lékaři zachránili, ale má trvalou ztrátu sluchu. Diagnóza nemoci, kterou oba prodělali, je infekce bakterií Klebsiella pneumoniae.

„Ačkoliv jsme to žádali od začátku, teprve v den úmrtí holčičky převezli Davídka na neonatologické oddělení krajské nemocnice, kde zahájili správnou léčbu. Paradoxně mu vlastně jeho sestra zachránila život, jinak by určitě v Písku zemřel,“ myslí si otec Milan.

Podle advokáta Františka Šimáka lékaři v Písku selhali. Tvrdí, že porušili postup, který v takových případech nařizuje neprodleně informovat o zhoršeném stavu novorozence vyšší specializované pracoviště krajské nemocnice. „Takové nařízení platí nejen pro komplikovaný stav, ale i pro předčasný porod do třiatřiceti týdnů. Písecká nemocnice se zachovala naprosto neprofesionálně,“ je přesvědčen advokát.

Rodiče dětí podali loni písecké nemocnici kvůli zanedbání péče o novorozence a zavinění smrti jednoho z nich písemnou stížnost. Tvrdí, že předtím se bránili jen verbálně, navíc byli zaneprázdněni starostmi o dítě, které přežilo.

„Byli jsme ve stresu a oficiálně jsme začali postupovat až v roce 2014,“ říká matka. Nemocnice v Písku stížnost obratem odmítla s tím, že nepochybila. Stížnost rodiče poslali i zřizovateli, tedy na krajský úřad.

Právní zástupce rodičů Šimák upozorňuje, že podle zákona musí v takovém případě správní orgán bez zbytečného odkladu ustanovit komisi a ta má stížnost vyřídit do 120 dnů. Krajský úřad ale dostal stížnost počátkem loňského listopadu a dodnes komisi neustanovil.

„Až po půl roce jsme od krajského úřadu dostali informaci telefonem, že oslovená znalkyně přidělená k případu odstoupila pro možnou podjatost. Referentka sdělila, že úřad teď vybírá nového znalce a prodlužuje lhůtu o dalších 60 dnů. O komisi v dopise nepadlo ani slovo,“ popsal právník s tím, že chystá další kroky, pokud se s nemocnicí nedohodne na odškodnění.

Osobní schůzku lékaři odmítli

MF DNES oslovila krajský úřad i obě nemocnice. Osobní schůzku lékaři odmítli. Potvrdili, že o případu vědí. „Nebudeme se k tomu vyjadřovat pro média,“ uvedl ředitel budějovické nemocnice Břetislav Shon. To zopakoval i přednosta jejího neonatologického oddělení Milan Hanzl.

Po dotazu na obecný postup při předčasném porodu a komplikacích zaslalo vedení nemocnice redakci popis systému. Podle něho fungují v kraji perinatologická centra v Písku a Budějovicích, každé pro jinou spádovost. Koncepčně je zastřešuje budějovické pracoviště.

„Převoz předčasně narozených dětí je na vyžádání pracovišť podle jejich stáří a klinického stavu a není ničím časově omezen,“ dodal primář dětského oddělení písecké nemocnice Karel Chytrý.

Reakci krajského úřadu tlumočil mluvčí Radek Šíma. „Nebudeme se k případu vyjadřovat. Při stížnostech na poskytování zdravotních služeb postupujeme v souladu se zákonem a ustanovujeme odbornou komisi. Většinou ji navrhuje nezávislý odborník,“ odpověděl.

Písecká i budějovická nemocnice patří pod jednu akciovku. Ačkoliv rodiče tvrdí, že až v Budějovicích našli potřebnou odbornou pomoc, mají dnes dojem, že obě zařízení i krajský úřad se vzájemně kryjí.

„Nestěžujeme si na zdravotnictví jako takové, ale upozorňujeme na fatální chybu zdravotníků. Na tahu je teď krajský úřad. Máme připravené trestní oznámení a žalobu. Ještě se stále můžeme dohodnout mimosoudně. Nemocnice uznat chybu odmítá, přitom je na podobné případy pojištěná,“ připomněl právník Šimák. Případné odškodnění chce rodina využít na péči o postiženého Davídka.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Řidič nepřežil čelní střet s kamionem, silnice u Třeboně už je průjezdná

Citroën Saxo se poblíž Třeboně střetl s kamionem. Řidič osobního vozu nehodu...

Tragická nehoda se stala ve středu večer poblíž Třeboně. Řidič Citroënu Saxo nepřežil čelní střet s kamionem. Úsek...

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Najdete na iDNES.cz