Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče dvojčat obviňují lékaře. Holčička po porodu zemřela

  6:58aktualizováno  6:58
Žalobu a další právní kroky proti písecké nemocnici chystají rodiče dvojčat. Viní ji ze zanedbání péče. Nemocnice i její zřizovatel Jihočeský kraj chybu odmítají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Pro osmatřicetiletou ženu to bylo vymodlené těhotenství. Když čekala v roce 2012 na porod, potěšila ji zpráva, že děti budou rovnou dvě. Radost rodiny z Písku ale netrvala dlouho. Jedno z dvojčat zemřelo, druhé je postižené. Rodiče viní ze zanedbání péče nemocnici a událost dnes řeší právníci.

„Porod v písecké nemocnici byl předčasný. Ve třicátém týdnu a třech dnech. Narodili se holčička a chlapeček,“ popisuje paní Ivana. Její příjmení redakce zná, ale ona ho zatím nechce zveřejňovat.

Pro rodiče začalo od prvních dnů po porodu trápení, které skončilo tragédií. Dvojčata putovala okamžitě do inkubátoru perinatologického centra, po několika dnech dostala infekci.

„Chodila jsem se na ně dívat. Na první pohled se mi něco nezdálo. Oba měli po těle fleky, holčička těžce dýchala. Když jsem na to upozorňovala personál a lékařku, tvrdili, že ji léčí antibiotiky, ale vše je v pořádku, že asi nejsem dobře naladěná. Sama jsem ve zdravotnictví pracovala, určité zkušenosti mám,“ vypráví žena.

Chlapce lékaři zachránili, ale má trvalou ztrátu sluchu

Šestý den od porodu, kdy už byla doma, jí ošetřující dětská lékařka volala z nemocnice, že stav holčičky je špatný. Měla srdeční zástavu. Oznámila, že zajistili její převoz na specializované pracoviště do budějovické nemocnice. Po holčičce nechal převézt specialista z Budějovic do krajské nemocnice i druhé novorozeně.

Holčička bohužel přes akutní péči sedmého dne po porodu zemřela. Chlapečka lékaři zachránili, ale má trvalou ztrátu sluchu. Diagnóza nemoci, kterou oba prodělali, je infekce bakterií Klebsiella pneumoniae.

„Ačkoliv jsme to žádali od začátku, teprve v den úmrtí holčičky převezli Davídka na neonatologické oddělení krajské nemocnice, kde zahájili správnou léčbu. Paradoxně mu vlastně jeho sestra zachránila život, jinak by určitě v Písku zemřel,“ myslí si otec Milan.

Podle advokáta Františka Šimáka lékaři v Písku selhali. Tvrdí, že porušili postup, který v takových případech nařizuje neprodleně informovat o zhoršeném stavu novorozence vyšší specializované pracoviště krajské nemocnice. „Takové nařízení platí nejen pro komplikovaný stav, ale i pro předčasný porod do třiatřiceti týdnů. Písecká nemocnice se zachovala naprosto neprofesionálně,“ je přesvědčen advokát.

Rodiče dětí podali loni písecké nemocnici kvůli zanedbání péče o novorozence a zavinění smrti jednoho z nich písemnou stížnost. Tvrdí, že předtím se bránili jen verbálně, navíc byli zaneprázdněni starostmi o dítě, které přežilo.

„Byli jsme ve stresu a oficiálně jsme začali postupovat až v roce 2014,“ říká matka. Nemocnice v Písku stížnost obratem odmítla s tím, že nepochybila. Stížnost rodiče poslali i zřizovateli, tedy na krajský úřad.

Právní zástupce rodičů Šimák upozorňuje, že podle zákona musí v takovém případě správní orgán bez zbytečného odkladu ustanovit komisi a ta má stížnost vyřídit do 120 dnů. Krajský úřad ale dostal stížnost počátkem loňského listopadu a dodnes komisi neustanovil.

„Až po půl roce jsme od krajského úřadu dostali informaci telefonem, že oslovená znalkyně přidělená k případu odstoupila pro možnou podjatost. Referentka sdělila, že úřad teď vybírá nového znalce a prodlužuje lhůtu o dalších 60 dnů. O komisi v dopise nepadlo ani slovo,“ popsal právník s tím, že chystá další kroky, pokud se s nemocnicí nedohodne na odškodnění.

Osobní schůzku lékaři odmítli

MF DNES oslovila krajský úřad i obě nemocnice. Osobní schůzku lékaři odmítli. Potvrdili, že o případu vědí. „Nebudeme se k tomu vyjadřovat pro média,“ uvedl ředitel budějovické nemocnice Břetislav Shon. To zopakoval i přednosta jejího neonatologického oddělení Milan Hanzl.

Po dotazu na obecný postup při předčasném porodu a komplikacích zaslalo vedení nemocnice redakci popis systému. Podle něho fungují v kraji perinatologická centra v Písku a Budějovicích, každé pro jinou spádovost. Koncepčně je zastřešuje budějovické pracoviště.

„Převoz předčasně narozených dětí je na vyžádání pracovišť podle jejich stáří a klinického stavu a není ničím časově omezen,“ dodal primář dětského oddělení písecké nemocnice Karel Chytrý.

Reakci krajského úřadu tlumočil mluvčí Radek Šíma. „Nebudeme se k případu vyjadřovat. Při stížnostech na poskytování zdravotních služeb postupujeme v souladu se zákonem a ustanovujeme odbornou komisi. Většinou ji navrhuje nezávislý odborník,“ odpověděl.

Písecká i budějovická nemocnice patří pod jednu akciovku. Ačkoliv rodiče tvrdí, že až v Budějovicích našli potřebnou odbornou pomoc, mají dnes dojem, že obě zařízení i krajský úřad se vzájemně kryjí.

„Nestěžujeme si na zdravotnictví jako takové, ale upozorňujeme na fatální chybu zdravotníků. Na tahu je teď krajský úřad. Máme připravené trestní oznámení a žalobu. Ještě se stále můžeme dohodnout mimosoudně. Nemocnice uznat chybu odmítá, přitom je na podobné případy pojištěná,“ připomněl právník Šimák. Případné odškodnění chce rodina využít na péči o postiženého Davídka.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Soud zamítl stížnost spolku, potvrdil pokutu za pochod na Šumavě

Pro turisty je cesta Luzenským údolím k přechodu Modrý sloup zavřená.

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost spolku Otevřená Šumava. Definitivně tak potvrdil pokutu 100 tisíc korun...

Sanitky s pacienty už nesmějí hodiny kroužit, v Brně přidají lůžka

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje mají nové sanitky.

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na případ z 8. března, kdy jihomoravští záchranáři vozili v sanitce pacienta několik...

Maskovaní lupiči přepadli obchod na Krumlovsku, policie po nich pátrá

Loupežné přepadení v prodejně v obci Křemže (15. března 2018).

Jihočeští policisté pátrají po dvoji lupičů, která ve čtvrtek večer přepadla prodejnu v obci Křemže na Českokrumlovsku....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz