Domek v Husinci, kde se narodil mistr Jan Hus. (30. dubna 2013) | foto: archiv IEP CČSH

Šest set let od upálení brzy uplyne, Husův rodný dům zatím dál chátrá

  • 35
Domek v Husinci, kde se narodil mistr Jan Hus, nepřipomíná důstojný památník známého reformátora. Církev československá husitská, která ho má v pronájmu, však zatím nemá peníze na jeho rekonstrukci.

Nejprve to mělo být lákadlo, o kterém by se mluvilo po celé Evropě. Do rodného domku mistra Jana Husa v Husinci na Prachaticku chtěla obec v roce 2010 s pomocí soukromé firmy nalít 150 milionů korun. Projekt, který měl řadu nejasností, skončil fiaskem.

A Husinec domek pronajal za korunu ročně na 50 let Církvi československé husitské, která slíbila, že dům zvelebí, jen ne tak okázale.

Výsledek po třech letech? Změnily se jen drobnosti. Dům je stále ve stejném stavu, chátrá a polovinu doby, kterou chtěla církev mít na rekonstrukci, promarnila.

Rodný domek mistra Jana Husa před třemi lety obyvatele Husince pořádně rozhádal. Zastupitelé dostali na stůl studii, jak do domku přiteče 150 milionů a bude z něj evropské vzdělávací centrum.

Reliéf na domku v Husinci připomíná, že se v něm kolem roku 1370 narodil známý církevní reformátor.

Expozici Život a dílo mistra Jana Husa si můžete prohlédnout denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.

Projektu, s nímž přišla soukromá firma, věřil málokdo a po dohadech nakonec skončil v koši. I proto, že ze 150 milionů korun měla jít polovina peněz na opravy, polovina na odměny lidí, kteří by se kolem projektu točili. A to třeba i pro městské radní. Zastupitelé, například současný místostarosta Petr Tesárek, nazývali projekt dokonce tunelem.

O pár měsíců později se pak nabídla Církev československá husitská, že si památník - v té době už chátrající dům roky bez větších investic - pronajme a bude se o něj starat. Sežene peníze a zrekonstruuje ho tak, aby důstojnou formou připomínal známého reformátora. O dotaci na rekonstrukci už jednou požádala, ale neuspěla.

"Oprášili projekt a nyní žádají o peníze znovu. Udělali nejnutnější údržbu a novou přípojku elektřiny. Spolupracujeme s nimi, ale na velkou rekonstrukci zatím peníze nejsou, přesto jsme spokojeni," říká starosta Husince Ludvík Friedberger.

To znamená, že nové vedení Husince, které pak z voleb vzešlo, je rádo, že památník funguje jako dosud, a byť se velké rekonstrukce nedějí, místní se kvůli domku nehádají.

Ale nejsou pokojeni všichni zastupitelé. Například velký kritik projektu za 150 milionů korun a zároveň i kritik pronájmu církvi, zastupitel Jaroslav Neužil, je z výsledku zklamaný.

"Nezměnilo se tam nic, dům je pořád ve stejném stavu, roky plynou. Lidé už to neřeší, ale památce to neprospívá," říká Neužil.

Dohady se mezi lidi zřejmě vrátí. Blíží se totiž datum, kterým se církev od samotného začátku, kdy dům do pronájmu dostala, ohání. A to rok 2015, kdy bude šestisté výročí upálení mistra Jana Husa.

"Snažíme se získat dotace, abychom rekonstrukci do roku 2015 stihli," prohlásila tajemnice ústřední rady církve Jana Krejčiříková. Větší oprava ale nezačne dřív než příští rok. Pokud tedy církev získá dotaci z Regionálního operačního programu, kam svůj projekt předkládá. Ale to už uplyne polovina doby, kterou si na rekonstrukci církev vyhradila.