Jednatel české pobočky společnosti Rohde & Schwarz ve Vimperku Konrad Bartl.

Jednatel české pobočky společnosti Rohde & Schwarz ve Vimperku Konrad Bartl. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Rohde & Schwarz otevře ve Vimperku novou halu a přijme padesát lidí

  • 1
Kolem padesáti pracovních míst vznikne v nové výrobní hale vimperského závodu společnosti Rohde & Schwarz. Firma zabývající se telekomunikačními technologiemi, měřicími přístroji a kabely investuje do nové budovy 160 milionů korun.

"Právě stavíme novou výrobní halu se 7 500 metry čtverečními. Budeme nabírat nejméně padesát lidí," uvedl jednatel české pobočky Rohde & Schwarz Konrad Bartl s tím, že nová hala se otevře v červnu, nebo červenci.

Pro region je to dobrá zpráva. Na Prachaticku je podle posledních čísel 6,8 procenta lidí bez práce. Na jedno volné místo je osm uchazečů.

"Situace tu není tak bolestivá jako třeba na severu Čech. Přesto jsme ale velmi rádi, že tady Rohde & Schwarz máme. Firma je důležitá nejen pro Vimperk a okolí, ale pro celé Prachaticko. A to nejen proto, že zaměstnává více než 500 lidí, ale hlavně tím, že přijímá lidi a neustále se rozvíjí," řekla ředitelka vimperského úřadu práce Jitka Bednarčíková.

Úřad s firmou dlouhodobě spolupracuje. Podle jeho ředitelky není problém s dělníky bez kvalifikace, středoškolsky vzdělané už ale firma musí hledat i mimo Vimperk. "Místní střední škola dokáže zčásti pokrýt zájem firmy, ale ne veškerý," uvedla Bednarčíková.

Česká pobočka Rohde & Schwarz vznikla odkoupením vimperské Tesly v roce 2001. Tehdy zaměstnávala 120 lidí. Dnes je to skoro pětkrát tolik. "Výhodou v Česku nejsou jen nižší mzdy, ale také nižší náklady na elektrickou energii," dodal Bartl.

Společnost má ještě dva výrobní závody v Bavorsku, nový staví v Malajsii. Celkem má pobočky v 70 zemích světa. Daří se jí i díky tomu, že se z části zaměřuje na výrobu měřicích přístrojů pro telekomunikační technologie, jako jsou mobilní telefony. 

"Když mluvíte s mladými lidmi, je pro ně mobil důležitější než auto. To má samozřejmě velký vliv na trh. Navíc, vývoj jde tak dopředu, že si nový mobil můžete kupovat každého půl roku," poukázal Bartl s tím, že každý druhý mobil na světě byl vyroben právě díky technologiím Rohde & Schwarz. 

Česky se učil v armádě, kdy poslouchal československé piloty

Německý manažer působí v Česku už od roku 1992, kdy vedl projekt spolupráce mezi německými závody firmy a českými firmami. Za tu dobu se naučil velmi dobře česky.

"Gramatika je velmi těžká. Mluvím na určité úrovni, dělám spoustu chyb, ale dokážu se normálně domluvit s každým zaměstnancem, což je podle mě nutnost," vysvětlil. Základy češtiny měl ale už před pádem Železné opony. Když sloužil v armádě, jazyk se učil a poslouchal radiovou komunikaci mezi československými vojenskými letadly a letišti.

"Byl to tenkrát můj první kontakt s češtinou i firmou Rohde & Schwarz, protože jsme používali jejich přístroje," zavzpomínal Bartl.

České zaměstnance si ale nemůže vynachválit. Mezi Čechy a Němci jsou podle něj dva základní rozdíly. Zatímco Němec investuje víc času do plánování, Češi umí více improvizovat.

Pro naši firmu to beru jako výhodu. Vyrábíme malé série, jsou to velká a složitá zařízení. Takže zaměstnanci často dělají každý den něco jiného. Je nutné improvizovat," řekl německý manažer.