Konrad Bartl, jednatel vimperského závodu Rohde & Schwarz.

Konrad Bartl, jednatel vimperského závodu Rohde & Schwarz. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Rohde & Schwarz staví ve Vimperku novou halu. Firma přijme až 100 lidí

  • 0
Jeden z největších zaměstnavatelů Prachaticka rozšiřuje výrobu. Počet zaměstnanců se přiblíží osmi stovkám. Největší zájem je o techniky nebo lakýrníky. Odborníky si vimperský závod vyrábějící komunikační a měřicí zařízení připraví i ve vlastní škole.

Jihočeští inženýři, lidé s technickým vzděláním, ale i brigádníci si mohou začít leštit životopisy. Vimperský závod Rohde & Schwarz vytvoří až sto nových pracovních míst. Shání především zaměstnance vzdělané v technických oborech.

Společnost buduje moderní prostory. Stavba nové haly, která vznikne ve velkém areálu na místě staré budovy, vyjde na 200 milionů korun. Firma v ní rozšíří svou výrobu a díky tomu přijme další stovku zaměstnanců.

„Náš závod tak bude mít jednotnou podobu. Je skvělé, že se za čtrnáct let podařilo vybudovat tak moderní areál. Rohde & Schwarz novou výstavbou rozšíří výrobní plochu o 8 500 metrů čtverečních na 40 tisíc metrů čtverečních. Hodláme i nadále růst. Vimperský závod má pevnou pozici v rámci celého koncernu Rohde & Schwarz,“ uvedl jednatel vimperského závodu Konrad Bartl.

Výstavba nové haly začala v září, předcházely jí ale náročné logistické přesuny. „Byla tam celá kovovýroba a školicí středisko a původně i jídelna, která už ale přestala fungovat před dvěma roky. Vzhledem k tomu, že výroba nemohla být vůbec přerušena, museli jsme ji přestěhovat za jediný víkend,“ připomněl Václav Hanzlík z marketingového oddělení závodu.

Podotkl, že dalším důvodem ke zbourání staré haly byla i její energetická náročnost. Do areálu, který okolo ní léta vznikal, už nezapadala svým vzhledem ani možnostmi.

Letos v září otevřela firma vlastní školu

V souvislosti s plánovaným rozšířením výroby už závod začal s náborem nových zaměstnanců. Zdaleka už mu přitom nestačí jen Prachaticko, které jeho potřeby pokrýt nedokáže.

„Pro nás je Rohde & Schwarz ve Vimperku jedním z největších zaměstnavatelů, zejména pro elektro a částečně i kovovýrobu. Ale i v souvislosti se současnou velmi nízkou nezaměstnaností nejsme schopni jeho potřeby pokrýt. I když se tam lidem snažíme umožnit práci i prostřednictvím rekvalifikací, přece jen by se hodilo, kdyby bylo v regionu více lidí se středoškolským vzděláním v požadovaných technických oborech,“ konstatoval Josef Lácha, vedoucí oddělení trhu práce kontaktního pracoviště Úřadu práce v Prachaticích.

I proto má závod při oslovování potenciálních zaměstnanců mnohem širší záběr. „Hledáme v celém Jihočeském kraji. A pokud jde o top pozice, jako jsou naši inženýři, pak kromě Prahy, Plzně nebo třeba Ostravy i v Žilině,“ popsal Hanzlík.

Aby si závod zajistil přísun kvalifikovaných a speciálně vyškolených zaměstnanců, spolupracuje nejen s vybranými středními a vysokými školami, ale otevřel v letošním roce i svou vlastní školu. V září do ní nastoupili první zájemci a za šest měsíců by měli ti úspěšní získat kvalifikaci zkušebních techniků.

Kromě nich závod hledá vhodné kandidáty i na další pozice, jako jsou montážní technici, lakýrníci či jiné pozice ve výrobě. V nabídce jsou také místa pro brigádníky.

„V současné době máme poměrně širokou nabídku volných pozic. Případní zájemci nás mohou kdykoli kontaktovat prostřednictvím e-mailu nebo telefonicky. Rádi jim poskytneme veškeré informace. Aktuální nabídku volných pozic najdou i na našich internetových stránkách,“ dodala vedoucí personálního oddělení Kateřina Decknerová.

Závod začínal s tehdejší vimperskou Teslou krátce po roce 1989. Tehdy měl 125 zaměstnanců. V roce 2001 potom společnost, která patří ke světové špičce v oblasti bezdrátové komunikace a měřicí techniky, odkoupila celý areál. Vznikl tak její první výrobní areál mimo území Německa. I díky výrobkům z Vimperka se tak například kontroluje kvalita každého druhého mobilního telefonu na světě a je jimi vybaveno například také letiště v Káhiře.